Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik z mikrokoniczyną - ekologiczna wersja trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik z mikrokoniczyną - ekologiczna wersja trawnika

mikina34 11:10, 10 sie 2016


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Na jakiej powierzchni jest założony ten trawnik?
Mam ok 2000m2 do zagospodarowania i zachodzę w głowę co tam posiać żeby nie stracić zdrowia przy ciągłym koszeniu.... ostatni pomysł to własnie koniczyna, ale teren to słońce od rana do wieczora i raczej sucho i piaszczysto...
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
ogrodowianka 12:31, 10 sie 2016

Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 41
ta wersja też wymaga koszenia. Koszenie zagęszcza i trawnik i koniczynę i w naturalny sposób zwalcza chwasty. Żeby ograniczyć koszenie, to chyba trzeba wybrać łąki kwietne. Pani Danusia wspominała o nich w tym wątku.

Oszczędności z mikrokoniczną są w czasie i w portfelu jedynie na nawożeniu i podlewaniu, bo soczystą zieleń otrzymujemy nie wlewając tyle chemii i wody.

Na słonecznym terenie na pewno się sprawdzi, bo u mnie dobrze rośnie na wystawie południowej i w miejscach zacienionych. Ale na piasku to chyba żaden nie urośnie . Łąka kwietna też nie .

PS. ja mam mikroogródek - bo ok. 100 m.
____________________
mikina34 12:51, 10 sie 2016


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Dzięki za info, piaszczysto to nie znaczy piasek, mam na myśli, że raczej przepuszczalna gleba
Wiem, że koszenie też wchodzi w grę, ale czy tak samo często jak zwykły trawnik?
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
ogrodowianka 13:14, 10 sie 2016

Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 41
Ja koszę 1/tydzień. To, mimo wszystko, jest trawnik... Bez tego trawa byłaby pewnie wybujała, słabsza, mniej zagęszczona, a wtedy hulaj dusza dla chwastów... które z kolei rzadziej koszone wzmacniałyby się, rozsiewały... - błędne koło i po trawniku, każdym .
____________________
mikina34 13:40, 10 sie 2016


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
buu... czyli moje wizje o mniejszych nakładach pracy własnie się rozwiały
W każdym razie dziękuję za wszelkie uwagi
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
maed 18:55, 18 lis 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Cześć Ogrodowianko,
Napisz jak po sezonie oceniasz swój trawnik z mikrokoniczyny. Byłam w tym tygodniu w Rzymie. Przy muzeach watykańskich był piękny, bujny zielony trawnik. Gdy podeszłam okazało się, że to właśnie koniczynka. Niestety nie zrobiłam zdjęcia
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
ogrodowianka 19:47, 24 sty 2017

Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 41
Witaj maed,
przepraszam, że tak późno odpowiadam, ale bardzo długo nie odwiedzałam forum. Z uwagi na problemy zdrowotne mąż przejął wszystkie obowiązki domowe i niestety na ogród zostaje już niewiele czasu. Od sierpnia trawnik był tylko podlewany i koszony - do zimy było ok. Niestety pozostawione pojedyncze liście jesienne oraz długo zalegający śnieg na pewno odbiją się na jego kondycji. Wiosną spodziewamy się Nowego Członka Rodziny, więc braknie czasu na odchwaszczanie . Na pewno będzie to dla trawnika wielką próbą. Mam nadzieję, że przy minimum zabiegów uda się go przetrzymać w jako takiej kondycji, żeby potem było co regenerować.
____________________
Blackman 09:28, 29 sty 2017

Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 4
Witam , a czy jest możliwość dosiac koniczyne w już istniejącym trawniku ?
Gardenarium 17:23, 29 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Koniczyny nie dosiewaj, bo zwykła koniczyna zabije (zdominuje) trawnik i będzie tylko koniczyna. Dosiewaj mikrokoniczynę, nie ma takich kęp, jest drobniutka. Ja osobiście nie lubię takich trawników i koniczynę tępię, jesli się pokaże jako chwast.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Blackman 21:19, 29 sty 2017

Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 4
Działka została wyrównana przed budową i muszę cos dosiac w trawniku zeby gleba nie przesychala tak szybko. Dom powstanie mniej wiecej za 6 lat.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies