Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik z mikrokoniczyną - ekologiczna wersja trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik z mikrokoniczyną - ekologiczna wersja trawnika

Gardenarium 09:04, 30 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to dosiej po prostu trawę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Eleeri 18:50, 09 lip 2017

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Witam, to ja poproszę o poradę jak zlikwidować koniczynę?

Wujek męża był taki dobry i zasiał nam koniczynę zamiast trawy.
Już 3 lata tu mieszkamy i nie ma lata, żeby kogoś pszczoła nie użądliła w stopę
Mam dzieci, koty i psa, więc gdyby można było nie stosować chemii...

Dodam, że na "trawniku" mam też mniszka w ilościach hurtowych

Ale z niego mam chociaż pożytek bo robię syropki

Tak obecnie wygląda trawnik


Dla mnie masakra!


____________________
Joanna Ogród Eleeri
Eleeri 19:13, 09 lip 2017

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
P.S.

zaczęłam czytać wątek "chwasty na trawniku", co prawda od końca

mam też u siebie kostrzewę trzcinową, do tej pory nie wiedziałam, co to za trawa z takimi długimi białymi kłączami.


Więc w sumie to nie mam trawnika, tylko same chwasty
Prawdziwej trawy to teraz z lupą szukać.
____________________
Joanna Ogród Eleeri
Gardenarium 00:47, 13 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zlikwidować to i zakładać nowy trawnik złożony z traw.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martuha 11:53, 19 wrz 2017


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Cieszę się, że powstał ten wątek doświadczenie z trawnikiem z mikrokoniczyną mam 7 -letnie .
Zdecydowałam się na niego w ogrodzie o charakterze leśnym - mała 500 metrowa działka pod lasem, kilkanaście drzew - sosny, świerki, brzozy, modrzewie i oczywiście szybko wysychająca piaszczysto-gliniasta gleba. Wiedziałam, że nie stworzę tu idealnego trawnika, ale też nie zależy mi na tym. Chciałam ograniczyć chwasty i dać ładne zielone tło roślinom. Ten trawnik wymaga takiej samej uwagi co zwykły (koszenie, nawożenie) jednak widzę, że dużo lepiej wygląda w okresach suszy. Widać różnicę między nim a częścią trawnika bez mikrokoniczyny.
Tak wygląda teraz





W sierpniu (tuż przed nawałnicą) zasiałam trawę w kolejnej części ogródka. Również z mikrokoniczyną. Jak na takie przejścia z ulewami myślę, że wygląda dobrze. Oczywiście dosiewki są konieczne ale jeszcze nie wiem czy w tym sezonie czy wiosną.



Jak widać dodatkowym utrudnieniem dla tego trawnika są gęsto spadające szyszki i igły, które trzeba zbierać ale jak dla mnie to wszystko ma niesamowity urok Lubię nawet mech, który się pojawia miejscami na moim trawniku
____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
Toszka 12:44, 19 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jak juz padło w wątku mam trawniki z mikrokoniczyną (Dekoru) od 2011 roku. Mam też dwa z innymi mieszankami, np. sport.
Wnioski (dodam, że trawniki są intensywnie używane, a w ogrodzie są 3 psy)
-trawnik jest mniej absorbujący.
- nawożenie jednorazowe Azofoską tylko na start, wiosną
- nigdy koniczynka nie była dominująca
- koszenie 2 razy w tygodniu (moja obsesja)
- po zimie szybka regeneracja
- wykorzystana mieszanka traw jest niezwykle równa od wielu lat, a sam trawnik miękki, gęsty, jednolity, dywanowy
- nigdy nie miałam "kwietnej łąki" na trawniku, bo nie dopuszczam do kwitnienia, a sama koniczynka jest tak drobna, że trzeba dobrze się przyjrzeć by ją dostrzec
- są lata kiedy koniczynka prawie zanika

Minusem jest to, że przy oprysku na chwasty można zniszczyć koniczynkę.

Tak jak wcześniej wspomniałam, trawniki zakładane w 2011 roku. Częstym pytaniem nowych gości jest "czy to trawnik z rolki?".
Dodam jeszcze, jako ciekawostkę, że nigdy przez te lata nie było aeracji i wertykulacji. Jedynie wiosenne wygrabienie, ale bez zbędnego zacięcia
Gleba macierzysta ciężka, zbita. Podczas przygotowania gleby został dodany piasek w sporej ilości.
Raz na dwa lata trawniki zostają obsypane mieszanką kompostu i dobrze przekompostowanego końskiego obornika.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Adax 15:14, 08 kwi 2018

Dołączył: 08 kwi 2018
Posty: 28
Toszka napisał(a)
...Gleba macierzysta ciężka, zbita. Podczas przygotowania gleby został dodany piasek w sporej ilości.
Raz na dwa lata trawniki zostają obsypane mieszanką kompostu i dobrze przekompostowanego końskiego obornika.
Witam, ile tego piasku dodaliści i jakiego? W tej chwili przygotowujemy działkę poniżej domu (5ar) pod trawnik. Ziemia b. glinasta, więc daliśmy 2 warstwy: 1). 10m3 (2cm) trocin i 2). 20m3 (4cm) żwirku w celu lepszej filtracji. Na to ma być jeszcze warstwa czarnej ziemi -zapewne 20m3 (4cm).

Rolnik z sąsiedztwa odradził nam orkę tych 2 warstw (trociny/żwirek) mówiąc, że wyjdzie głębinowa glina i zepsuje sprawę. Poleca kilkukrotne głębokie kultywatorowanie -co Wy na to?
Potem czarnoziem i niwelacja, a potem trawa i nie wykluczone, że z mikrokoniczyną. Czy dobrze rozumiem, że przy częstym koszeniu szczególnie w czerwcu (chyba też odpowiednio niskim) można uniknąć kwitnienia koniczynki? Obawiam się pszczół...
samsabat 19:59, 25 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2018
Posty: 33
My także zdecydowaliśmy się na trawę z mikrokonicznyną.
Chcieliśmy trawnik który przypomina łąkę , gdyż za płotem mamy ugór który i tak będzie nam rozsiewał co nieco po trawniku.
Wysiałem mieszankę Vivum z rolmarket.pl
skład:

- wiechlina łąkowa Evora - 7%
- kostrzewa czerwona Maxima - 25%
- kostrzewa czerwona Heidrun - 20%
- życica trwała Bokser - 45%
- koniczyna biała Pirouette – 3%

Trawnik był zakładany w sierpniu ubiegłego roku.
Tak wyglądał w październiku 2017


Tak po zimie 20 marca



tak w 4 kwietnia




a tak dzisiaj po wczorajszym koszeniu.





Jak widać szybko się zregenerował.
koniczyna jest równomiernie rozrosnięta z trawami.
z przodu na ciągłym słońcu zdecydowanie szybciej rośnie.
w tym roku nie był jeszcze podlewany.
dwa tyg temu dostał nawozu na start.
wczoraj drugi raz koszony w tym roku.
____________________
historia ogrodu w zdjęciach https://photos.app.goo.gl/ISQN5pvjkJSL50ss2
Kojak 23:18, 25 kwi 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Samsabat trawnik wygląda super. Gratuluję. Czy masz moze miejsca gdzie jest półcień? Jak się tam zachowuje I rośnie?
____________________
TomekSosnowe zacisze
samsabat 23:31, 25 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2018
Posty: 33
Dzięki Kojak
Słońce u mnie wędruje cały dzień. Najwięcej cienia po bokach domu. np ze zdjęcia 1 i 3
Po bokach widać że trawa jest słabsza, ale to też są miejsca gdzie duży ruch jest na ogród.

Rano zrobię zdjęcia jak wygląda trawa po bokach z przodu i z tyłu
____________________
historia ogrodu w zdjęciach https://photos.app.goo.gl/ISQN5pvjkJSL50ss2
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies