Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Domowe misz masz :-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Domowe misz masz :-)

gosia_w_ogro... 21:17, 10 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Witam wszystkich! W poszukiwaniu inspiracji trafiłam właśnie na OGRODOWISKO i mam nadzieję, że z Waszą pomocą mój przydomowy ogród po jakimś czasie zacznie sprawiać mi radość.Będzie mi niezmierni miło jeśli zechcecie odwiedzać mój wątek i kibicować mi w upiększaniu ogrodu, a przede wszystkim dzielić się Waszą wiedzą. Do tej pory nieświadomie chyba zaśmiecałam inne wątki, ale teraz już będę działać na moim poletku
Większość roślin na działce już zastałam.. i teraz muszę jakoś to wszystko uporządkować, żeby cieszyło oko... Moje umiejętności są bardzo podstawowe i mimo że dużo czytam to i tak nie ogarniam tych wszystkich roślin, zasad, cokolwiek chcę zrobić to muszę najpierw poczytać, dlatego prace posuwają się żółwim tempem...Na sam początek chciałam zapytać jak zadbać o glębę. Jak już się dowiedziałam ziemia powinna być przekopana z drobną, przekompostowaną korą, mączką bazaltową, kompostem i przekompostowanym obornikiem.... Wymieszać wszystko naraz?? I czy obkładać na koniec grubszą korą? Czy korą dopiero jak już rabata będzie zrobiona od Ado Z? Wiem już że muszę sprawdzić PH gleby,kupiłam już test, ale nie wiem czy po zasileniu osmocote( dzięki radom Pani Danusi ściągnęłam już agrofolię, przekopałam rabatkę, ziemię wymieszałam z torfem kwaśnym i osmocote do iglaków) mogę zbadać ph ziemii? Pozdrawiam wszystkich serdecznie
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
Gardenarium 21:37, 10 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pozdrawiam jako pierwsza..
Bardzo dobrze zrobiłaś, pierwszy krok ku piękniejszemu ogrodowi. Bardzo mnie cieszy, że mam w tym swój udział Naprawdę

Wzbogacanie gleby może być wszystkimi znanymi sposobami, kolejność nie ma znaczenia. Jedynie korę jako ściółkę dodajesz na końcu, a to co przekopujesz celem wzbogacenia gleby, robisz kiedy chcesz.

Tutaj opisałam sposoby poprawy zdrowotności gleby

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

i o ściółkowaniu

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie

Zacznij od porządkowania tego co jest, nie kupuj nic bez opamiętania, bo tylko szkoda kasy. Wyznacz linie trawnika, zdejmij darń tam, gdzie będzie rabata. Darń też może użyźnić glebę. Potem zadbaj o trawnik. Piękny trawnik to tajemnicze lustereczko ogrodu. Musi być. Potem dopiero myśl o nasadzeniach, ale zadbany ogród już będzie cieszył. To tyle celem wsparcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 12:07, 11 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
zdjęcia wstaw
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
gosia_w_ogro... 16:09, 11 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Bardzo się cieszę Danusiu, że przywitałaś mnie jako pierwsza... Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś ze śmiechem wspomnę jak na samym początku trafiłam do "Ogrodowcyh porażek", a Ty będziesz mogła pochwalić się kolejnym wyszkolonym ogrodnikiem Na początku wstawię zdjęcia wjazdu do domu i przodu, bo od tej strony chciałabym zacząć metamorfozę. Większość roślin na działce już zastałam.Jak zrobiliśmy kostkę to postanowiłam zrobić przy przejściu rabatkę(4m na 5,80m), bo to jest miejsce które każdy kto do nas przychodzi mija i chciałam żeby było ładnie... Wybrałam kwaśnolubne, ze względu na to co już zastałam( zresztą na całym ogrodzie posadzone są przypadkowo różne iglaki, także mam niezły misz masz.) Dom to tzw cegła z lat 70tych i rabatka jest na jednej połowie przodu domu, a druga połowa domu to wjazd do garażu-piwnicy) Na drodze wjazdowej(którą widać na zdjęciu) przy samym wjeździe do garażu posadzone były 4 tuje czy cyprysy(niestety nie odróżniam) i jako uzupełnienie wjazdu też posadziłam różne iglaki, wrzosy, tylko nie chciałam wysokich bo działka jest wąska i nie chciałam jej przytłoczyć. Dom jest szary i ładnie wygląda kiedy kwitną czerwone pelargonie.Przede wszystkim brakuje mi roślin kwitnących. Na reszcie nie posiałam trawy, bo się zastanawiałam co i jak jeszcze zrobić, to jest miejsce w którym jest cały dzień słońce i chciałam tam jakąś rabatę okrągłą zbudować... a teraz mam chwasty nie do ogarnięcia...( to te placki przy samochodach) Teraz już wiem że od trawnika muszę zacząć, więc przy sprzyjającej pogodzie Roundup pójdzie w ruch i te chwasty pójdą na odstrzał, Chciałam zapytać jak postępować między choinkami i tujami z tym środkiem, wcześniej były sadzone na trawie więc muszę ją pomiędzy nimi wypalić. Czy nie zrobię krzywdy iglakom? Jak myślicie czy zostawić pod płotem szerokość tych iglaków, czy poszerzyć i tam coś jeszcze sadzić, chociaż przy parkingu już nie ma za duzo miejsca... to może tylko na środku zbuduję okrągłą rabatkę na kwitnące..? Mam na tej stronie domu parę rododendronów, azalii, trochę wrzosów i 1 hortensję która na dodatek nie zakwitła. Nic nie musi zostać, zawsze mogę posadzić w inne miejsce lub podarować komuś. Nie ukrywam że chciałabym żeby było pięknie, ale mam tylko raz w tygodniu całą sobotę na prace w ogródku, no i oczywiście codzienne podlewanie Koszeniem trawy zajmuje się mąż
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
Toszka 18:07, 12 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na początek pouczenie - jeśli chcesz by życie towarzyskie tętniło w twoim wewątku to podczytuj sąsiednie wątki w dziale projektowanie. Nie pokazujesz się, nie czytasz, nie odzywasz (choćby uśmieszkiem) to nikt nie będzie zaglądał do ciebie. Przy okazji cały czas omawiane są aspekty zdzierania darni i wzbogacania ziemi w próchnicę. Dużo byś się pouczyła niezbędnych ci spraw ogrodowych

Teraz konkrety - tak jak Danusia podpowiedziała zacznij od zerwania darni/trawy spod tuj i innych roślin. Absolutnie nie używaj Roundupu, to olbrzymia chemia (m.in. groźny glifosat), toksyczna, przedostająca się do ziemi i wód gruntowych i latami utrzymująca się w glebie. koniecznie obejrzyj ten film!

Trawę najlepiej ręcznie usunąć nacinając nożem darń i podważając łopatką. Żmudna to praca, ale wdzięczna
Po zerwaniu darni wypielone miejsce wysyp korą. Najlepiej frakcji 0-40mm. Drobna kora jest najlepsza i elegancko wygląda na rabatach.

Dobrze by było, abyś narysowała w skali plan z zaznaczonymi roslinami, żywopłotami, domem garażem i kierunkami świata.

Pytanie - czy nie chcesz żywopłotów, aby osłonić te wątpliwe widoki?
Cyprysiki koło domu, na iglakowej (już niedługo) rabacie proponuję ostrzyc albo w walce, albo w stożki, ew.w prostopadłosciany. W ten sposób zapanujecie nad wzrostem wielkich już, a za kilka lat jeszcze większych drzew (już w praktyce to są niemal drzewa). Ważne by cięcie przeprowadzić stopniowo, nie za głęboko, aby nie odkryć suchych i brązowych gałęzi w środku. Od środka trzeba oczyścić z suchego.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
gosia_w_ogro... 01:53, 13 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Czytam, czytam ale uznałam że z moją wiedzą nie mam się co odzywać tym bardziej że ogrody robią na mnie ogromne wrażenie... Właśnie poszukuje kory i frakcja 40-70 wydawała mi się najlepsza jakościowo, bo nie było w niej takich śmieci...ale w takim razie posłucham Twojej rady
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
anbu 08:35, 13 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Hej
Tu ne trzeba mieć wiedzy by się odzywać Poplotkować też jest fajnie
Ciekawa jestem jaki będziesz miała pomysł na ten swój ogród
____________________
Ania Ogród Ani :)
gosia_w_ogro... 22:29, 14 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Kupiłam dzisiaj korę a nawet dwa rodzaje... Jeden planuję wykorzystać do wymieszania z ziemią a drugi jako warstwa wierzchnia... Obie są firmy Athena i 1 to kora przekompostowana 50l a druga to kora ogrodowa 80l. Niestety na żadnej z nich nie pisze że to kora sosnowa tylko na obu pisze że powstała z kompostowania kory drzew iglastych.W leroy mieli na cenówce że kora sosnowa Macie jakieś doświadczenia z korą tej firmy? We wtorek w Leroy mają dzwonić w tej sprawie do producenta to się dowiem... ale chciałam już coś mieć, a sprzedawca w sklepie powiedział,że po tą korę przychodzą w ciemno profesjonaliści- no to wzięłam Mączki bazaltowej nigdzie nie widziałam,a oborników parę rodzajów. Co i gdzie kupić? Jakieś doświadczenia?
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
gosia_w_ogro... 23:18, 14 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Już wiem że mączkę mam szukać na allegro
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
gosia_w_ogro... 23:18, 14 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Już wiem że mączkę mam szukać na allegro
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies