Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wśród brzóz i dębów

Pokaż wątki Pokaż posty

Wśród brzóz i dębów

danuta_szwajcer 23:12, 07 lip 2017


Dołączył: 07 sty 2012
Posty: 7632
Witaj Ale masz ogród z dużym potencjałem, aleja brzozowa marzenie, mostek, skarpa, naturalne nasadzenia to coś co lubie No i Bolek i Lolek super psiaki Ogród to najlepsze lekarstwo na każde zmartwienie Pozdrawiam
____________________
Liliowo i kolorowo:)
marba 23:42, 07 lip 2017


Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 3230
Witaj, Danusiu, miło mi, że do mnie zajrzałaś I cieszę się, że Ci się u mnie podoba. Zewsząd słyszę:"ogród z potencjałem". Problem w tym, że Tego potencjału jest aż nadto dla jednej, nie najmłodszej już osoby. Na męską pomoc przy cięższych zadaniach mogę liczyć sporadycznie, większość pracy wykonuję więc sama. Ale poświęcam ogrodowi każdą możliwą wolną chwilę, bo... kocham go, taki, jaki jest

____________________
Basia Wśród brzóz i dębów
ElzbietaFranka 23:56, 07 lip 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13839
Jak masz na imie napisz maria marta.

Rob tak na ile ci sił starcza. Ogrod robisz dla siebie. To ze ma potencjal to nie swiadczy o tym, ze masz kazdy skrawek zagospodarowac ze wszelka cene.

Ty ogrod pokazalas a my wydajemy opinie. Nie jedna na tym forum chcialaby miec taki areal z takimi drzewami, reszta to piękny dodatek.

Mam tez taka krwawnice kupilam w tym roku pieknie sie rozrasta.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
marba 00:26, 08 lip 2017


Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 3230
Elu, jestem Basia, powinnam to podać przy robieniu podpisu, ale wtedy mi to umknęło, a teraz nie bardzo wiem jak dodać
____________________
Basia Wśród brzóz i dębów
pestka56 01:18, 08 lip 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Dotarłam, obejrzałam i spodobało mi się Potencjał, jak piszą dziewczyny, potencjałem, ale... ogród już ma charakter. Fajnie dopasowujesz go do okolicy. Brzozy – świetne i miałaś genialnie prosty pomysł na wycięcie części i stworzenie alejki.

Mam podobne problemy ogrodowe jak Ty, tzn. myślę o czasie, bo też najmłodsza nie jestem. Będę zaglądać i może czasem coś sensownego podpowiem, np. o trawach
Przeczytałam, że myślisz o nich. Trochę wiem o trawach i myślę, że to świetny pomysł. Trawy, a między nimi byliny. To trąci trochę ogrodami takich projektantów jak Piet Oudolf. Mam na Pintereście tablicę, gdzie zgromadziłam nieco zdjęć z ogrodów jego projektu (https://pl.pinterest.com/pestka56/garden-by-piet-oudolf/). Mam też inną tablicę wyłącznie poświęconą trawom (https://pl.pinterest.com/pestka56/garden-green-green-grasses/). Może znajdziesz tam inspirację na trawy.
Poleciłabym ci szczególnie śmiałki darniowe. To pancerne trawy, częściowo zimozielone. Nie wymagające. Pięknie wyglądają, gdy kwitną i znakomicie dopełniają różne bylinowe nasadzenia. Ładne są posadzone pojedyńczo, ale najpiękniej prezentują się w masie.
Świetne są trzcinniki i turzyce. Tych ostatnich – też są po części zimozielone – jest taka mnogość odmian, że można by cały ogród tylko nimi obsadzić i nie byłby nudny. Pod brzozami mogłaby rosnąć kłosownica leśna, ale trzeba by jej dostarczyć nieco wody.
Za brzozami możesz posadzić derenie w kilku odmianach. Bardzo je lubię, bo są bezproblemowe, nie chorują i żadne robactwo się ich nie ima. Np. dereń sibirica ma młode pędy ogniście czerwone. Pięknie komponują się z białymi pniami brzóz. Do tego turzyce jako najniższe piętro i gotowe

Mój ogród nie ma klasycznego ogrodzenia. Długo nie miał żadnego i świetnie nam z tym było, bo obok przestrzeń podleśnej łąki, a z 2 stron duże puste działki. Jednak ze względu na zwierzęta (sarny, łosie) posadziłam płot naturalny, wierzbowy. Drugim i ważniejszym powodem takiego wyboru była prędkość uzyskania ogrodzenia przy minimalnych kosztach, bo potrzebowałam obsadzić 200 mb. Jest przy nim trochę pracy, bo wymaga częstszego strzyżenia niż inne żywopłoty. Za to w ciągu 2 lat zyskaliśmy osłonę, która z roku na rok coraz mniej pozwala, nawet zimą podglądać wnętrze ogrodu. Może wykorzystasz ten pomysł do zasłonięcia widoków na szklarnie choć strzyżenie może odstraszać.

To się rozpisałam, a zapomniałam o linku do wiedzy o trawach
http://www.trawyozdobne.com/poradnik-o-trawach-2/82-poradniki/o-trawach.html?layout=blog&limitstart=0
Znajdziesz tu krótkie artykuliki o trawach polskich, trawach tolerujących suszę, niedobór światła, słabe gleby. Jest też podział na zimozielone, niskie, wysokie.... Kompendium informacji w pigułkach.


____________________
Kasia
marba 11:04, 08 lip 2017


Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 3230
Witaj Kasiu, dzięki, że zechciałaś do mnie zajrzeć. Jak widzisz, u mnie na razie jeszcze bardzo skromnie. Oglądając inne, perfekcyjne i dopieszczone ogrody ogarnia mnie czasem nieśmiałość w prezentowaniu swojego, ale w porównaniu z niedawnym stanem po zakupie domu widać jak wiele już się zmieniło. Niestety nie mam zbyt wielu zdjęć z tamtego czasu, powiem tylko, że obchodząc po raz pierwszy nasze nowe "włości szliśmy miedzami sąsiadów, bo na nasz teren po prostu nie dało się wejść z powodu gęstych zarośli. Kompletna dzicz. A po wykarczowaniu, te chrupiące pod butami tysiące ślimaków. Brrr...
Piszesz o trawach, rzeczywiście bardzo je lubię, mam ich trochę, dobrze rośnie obwódka z Red Barona przy skarpach , piórkówki po podziale w tym roku, coś marnie się zbierają, a i posadzone na jesień miskanty też bardzo powoli przyrastają.
Śmiałek darniowy nie zachwycił mnie zbytnio, ale dzięki linkowi o trawach, który mi podesłałaś,na pewno coś znajdę
Jedna z piórkówek ostatniej jesieni:



moja uochana brzoza
____________________
Basia Wśród brzóz i dębów
pestka56 12:11, 08 lip 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Brzoza codowna. Jest taki obraz jakiegoś rosyjskiego malarza "Samotne drzewo w stepi" – podobna do twojej brzoza, a w tle niebieskie niebo i step naokoło. Kiedyś sobie namalowałam malutką kopię bo piękny widok.

Nie bądź nieśmiała. Jak to jedna z forumek nazwała "wycacane" ogrody są owszem piękne, ale to inny styl. Twój ogród, Eli-Franki, czy mój idą w kierunku naturalnym, a to piękno samo w sobie. Ela ma jeszcze na dodatek wypielęgnowany trawnik, a ja wczoraj przeleciałam kosiarką i... lepiej nie mówić. Nie martwi mnie to, bo staram się go najpierw zmniejszyć. Potem, może, nie wiem jeszcze, ale raczej posiesię na nowo dobrą mieszankę. Mam taki kawałek wysiany mieszanką Barenbrug Exclusor. Tej nic nie rusza, ani chwasty, ani to, że w cieniu pod wierzbą, ani susza. Jest gęsta i ma wąziutkie źdźbła. Droga, ale fajna. No, ale to nie w tym roku.
Fajny masz ten rów z mostkiem. Chciałabym mieć taki u siebie.

Red Barona ograniczyłaś borderem, czy pozwalasz mu na swobone rozrastanie?
____________________
Kasia
marba 22:32, 08 lip 2017


Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 3230
Brzoza, niestety, ucierpiała nieco od kwietniowych śniegów, ale przeżyła. Co do trawnika to posiadam takowy tylko na małym fragmencie koło altanki. Tam był wcześniej zapadlisko, więc nawieźliśmy ziemi, żeby wyrównać poziom i tylko tam była wysiana trawa. Ja bardzo lubię kostrzewę czerwoną rozłogową za wolny przyrost i cieniutkie, wręcz igiełkowe blaszki. Wiem, że powinno się wysiewać raczej mieszanki, ale zaryzykowałam i póki co, jestem zadowolona z efektu. Pozostałej powierzchni nie ośmielę się nazwać trawnikiem, cóż, on też cierpliwie czeka na swoją kolej.
Kasiu, malujesz? Wyczuwam w Tobie artystyczna duszę Szkoda, że nie mogę zajrzeć do Twojego ogrodu
____________________
Basia Wśród brzóz i dębów
barbara_kraj... 00:57, 10 lip 2017


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Ale gapa ze mnie! Nie zaznaczyłam Twojego wątku i nie pojawiał się w powiadomieniach. Myślałam, że przerwę sobie zrobiłaś. A tu wątek żyje i kwitnie!
Tak sobie myślę, że czas się poznać.
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
marba 08:25, 10 lip 2017


Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 3230
Też tak myślę, Basiu. Dam znać kiedy będę w Częstochowie.
____________________
Basia Wśród brzóz i dębów
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies