Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mały ogród pod Wrocławiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród pod Wrocławiem

Milka 14:35, 03 lut 2017


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Jak większość tu
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
marekm 11:09, 13 mar 2017

Dołączył: 19 sty 2017
Posty: 164
witam na przedwiośniu na które tak chyba wszyscy czekamy.
Mam do WAS jako ekspertów w aranżacji ogrodu prośbę, nie mogę sobie poradzić z dwoma sąsiadującymi rabatami:

Na pierwszym zbiorczym zdjęciu widać taką wypustkę w trawniku-W środku wypustki o wymiarach 1,5x5m posadzony jest buk zielony kolumnowy i nic więcej (nie licząc red baronów które zabiorę z tego miejsca i tulipanów) i w oddali długa rabata o wymiarach około 23x2,1m gdzie mamy wzdłuż tuje (jest to jedyny żywopłot na ogrodzie z tuj-pozostałe boki to grab i buk czerwony) oraz 3 szt. Platana Alphens Globe oddalone od siebie o 6m.
Teraz moje dylematy:
rabata nr 1
widoczna na zdjęciu nr 2 i 3
na początku myślałem o dereniu z czerwonymi pędami ale w ogrodniczym odradzili mi ze względu na mnogość odrostów i to że może zaburzyć efekt solitera, później myślałem o kilku miniaturowych iglakach jednego gatunku i ewentualnie towarzystwa jakieś niskiej trawy, może nawet red barona, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Ostatnio przyszedł mi do głowy pomysł z czerwonym bukiem w formie żywopłotu ciętego na 0,5m docelowo-taki ekranik-kontrast do zielonego buka i graba w zywopłocie po lewej stronie. Sam już nie wiem-proszę Was o pomoc.
Co do rabaty nr 2
wymysliłem że mdz pierwszy a drugim i drugim a trzecim Platanem posadzę hortensję limelight lub vanille fraise będą miały pełne słońce ale i nawadnianie to chyba sobie poradzą-wydaje mi się że pomysł dobry i taka ściana z hortensji przed tujami, będzie ok tylko co przed hortensjami i platanami? nie mam pomysłu kompletnie...Pomożecie?
____________________
mały ogród pod Wrocławiem
marekm 13:29, 13 mar 2017

Dołączył: 19 sty 2017
Posty: 164
mam też nadzieję że trawnik niedługo ruszy i zacznie się zagęszczać, bo to najlepsze tło dla całego ogrodu. Zakupiłem też siewnik ręczny polecany na formu-mam trochę stracha przed pierwszym sypaniem nawozu (oczywiście zaczekam z zabiegiem jak trawnik ruszy) widząc masę wątków o plamach na trawniku (niedonawożone/przenawożone)
____________________
mały ogród pod Wrocławiem
Madzenka 18:59, 13 mar 2017


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Gdybyś zobaczył mój trawnik nie narzekalbyś na swój

Na rabacie z bukiem posadziłabym dla kontrastu zwiewne trawy , szeroki szpaler rozplenicy Hammeln, seslerie jesienna, fajnie wyglada zielen klosownicy lub stipy. Z red baronem będzie zbyt czerowono. Mozesz wymieszać zieloną imperatę z czerownym red baronem. Lub zielone hakonechloe o płaczącym pokroju z pionowymi pasami red barona

Hortensje pod thujami to swietny pomysł. Kultowe polaczenie to w nogach hortensji roplenice
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Magda70 19:28, 13 mar 2017


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Madżen...nic dodać nic ująć
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Madzenka 20:04, 13 mar 2017


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Marek chyba nie był u Malkul, trzeba go zainspirować trawiasto
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
marekm 20:04, 13 mar 2017

Dołączył: 19 sty 2017
Posty: 164
super dzięki za podpowiedzi, w sumie najbardziej byłem przekonany do mini żywopłocika z czerwonego buka, ale macie rację że byłoby to za ciężkie i chyba opcja z rozplentnicą hammeln będzie najlepszą opcją, mam tylko obawy czy nie będzie jej za dużo, bo już mam 8 szt. w innej części ogrodu a tu doszłoby przy buku dwa rzędy po 5 m (tak myślę, że trzeba by je posadzić) no i około 15 m przed hortensjami no ale podobno powinno się powtarzać motywy, chyba że na jednym odcinku mdz. dwoma platanami rozpentnica a mdz. kolejnymi dwoma np. stipa (mam już ją przed domem) lub inna trawa. Co myślicie?
W każdym bądź razie bardzo dziękuje za pomoc.
____________________
mały ogród pod Wrocławiem
Jagodaa 20:07, 13 mar 2017


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Przed hortensjami fajnie wyglądają właśnie trawy, jak pisze Marzena. Ja osobiście lubię też hortensje z lawendą i takie połączenie mam u siebie. Tak to wygląda, tylko ja mam późną odmianę hortensji i nie kwitnie równo z lawendą http://www.ogrodowisko.pl/watek/4085-moja-przyziemna-pasja?page=810 Danusia często sadzi przed nimi żurawki (zależy co lubisz, czy kolorowo ma być, czy raczej jednolita, stonowana kolorystyka ogrodu).

Na rabacie z bukiem posadziłabym raczej coś dywanowo, będzie ładne tło eksponujące drzewo. Zwiewne trawy są fajne, rozplenice uwielbiam, ale trzeba się liczyć z pustą rabatą do późnego kwietnia, one późno się zielenią.
Zawsze też można rozważyć kilka kulek bukszpanowych w trawach, wtedy cały rok będzie coś na tej rabacie oprócz buka. Sesleria szybko startuje i ma małe wymagania.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Magda70 20:08, 13 mar 2017


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Marek, ja mam ponad 60 rozplenic

Przy hortensjach daj rozplenice...a przy buku inne trawy.
Hakonheloa będzie fajna zwiewna...
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
marekm 20:08, 13 mar 2017

Dołączył: 19 sty 2017
Posty: 164
oj tam oj tam kilka traw już mam
-gracillimus (na pierwszej stronie wątku przy morwie widać)
-rozplentnica
-proso rózgowate
-stipa pony tails
- red baron
- i jeszcze jedna której nazwy zapomniałem
ale lece podpatrzyć Malkul
____________________
mały ogród pod Wrocławiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies