Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rewolucje w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Rewolucje w ogrodzie

horcia 10:03, 19 lut 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
O dopiero teraz jest ten aktualny
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
horcia 11:38, 19 lut 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558


Co tutaj można wsadzić, aby tworzyło całość? Podobają mi się trawy ( mam bronze form, może ona by mogła być w donicy z bukszpanami? tyko co potem? )
Tutaj jest patelnia i jedyne zaciszne miejsce w ogrodzie, więc może rozchodniki, lawenda, szałwia stipa jakaś wrażliwsza rozplenica z czarnymi kotkami? Żółty (lubię na jesień) mam wrażenie, że gryzie się z moim czerwonym dachem, ale może się mylę.
Jak to wszystko zgrać i ustawić. proszę o pomoc.


Danusi berberys ze stipą bardzo mi się podoba.



____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Ananasek 13:52, 19 lut 2017

Dołączył: 16 lut 2015
Posty: 221
horcia napisał(a)

Żółty (lubię na jesień) mam wrażenie, że gryzie się z moim czerwonym dachem, ale może się mylę.



Przecież zółty i czerwony należą do ciepłej tonacji!! Dlaczego miałyby się pogryść?
Raczej podkreślają się nawzajem i uzupełniają!

W naturze przecież występują rośliny które są w tych barwach! (tulipany, trytomy, liliowce...itd

Na jesień drzewa przebarwiają się na żółto-czerwono... np. klony
____________________
Beata Moje nieplony
horcia 14:55, 19 lut 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558


Może właśnie dlatego że podkreśla kolor czerwony dachu który chciałabym raczej ukryć
wolałabym fiolet, czerwień, niebieski, brąz, biel ale odrobina żółci mnie nie zabije, oczywiście nie ma co przesadzać.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Iwk4 07:55, 20 lut 2017


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
A nie chcesz tam posadzic róż, stipy i lawendy?
Jesli zdecydujesz się na róże, to jeden gatunek.
Anulajda robiła ostatnio przegląd swoich nasadzeń rozanych. Sadzi w grupach te same gatunki, cudnie to wygląda.
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 08:11, 20 lut 2017


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Tu masz link do stronek, gdzie pokazuje nasadzenia w ogrodzie:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6417-anulajda-w-raju?page=194#post_7
Wcześniej kilka stron jest przegląd różany. Ania ma bardzo udane kompozycje.
Potem pokażę też moje donicowe.
____________________
Ogródek Iwony II
horcia 16:49, 20 lut 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Iwk4 napisał(a)
A nie chcesz tam posadzic róż, stipy i lawendy?
Jesli zdecydujesz się na róże, to jeden gatunek.
Anulajda robiła ostatnio przegląd swoich nasadzeń rozanych. Sadzi w grupach te same gatunki, cudnie to wygląda.



Stipe i lawendę bardzo chętnie,( będzie miała dużo miejsca do wysiewu) bo chciałabym ją mieć w ogrodzie( róże mam już w innym miejscu )
a tam miałaby świetne warunki bo jest tam naprawdę piekielne gorąco. Róże przy tym murku by się męczyły bo one lubią przewiew.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Iwk4 19:02, 20 lut 2017


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
To na górze daj lawendowe poletko wymieszane ze stipą, a na dole miskanty z rozchodnikami, albo zamiast miskantów rozplenice. y
____________________
Ogródek Iwony II
horcia 20:30, 20 lut 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Iwonko co miałaś na myśli mówiąc" na dole, na górze" donicę i rabate czy samą rabatę? Jeśli chodzi o donice to Danusia odradziła lawendę, trawy. Radzi coś zimozielone a trzeba Szefowej słuchać bo wiadomo że ma rację.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Iwk4 22:22, 20 lut 2017


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Jedną donicę Danusia ci rozrysowała i tego bym się trzymała:

W donicy kulki bukszpanowe podsadzone trzmieliną lub bluszczem albo irgą major ...
Na dole donicy ( na ziemi, gdzie donica jest tłem) widzę Variegatusy albo ML podsadzone lawendą, zielone, to moze być runianka, chociaż na słońcu nie zawsze sobie radzi, bo woli półcień... Ja mam jedną na słońcu i jest ok, ale dziewczyny różnie piszą ...
Czerwone - to berberysy kolumnowe, tak jak u mnie w donicy - są śliczne w słońcu.
Przed nimi dwa kolory żurawek, albo mogą być carexy ... np. ptasie łąpki, ID, może też być stipa z twojej inspiracji ...
To zielone pnące - typowałabym bluszcz...

Pozostaje druga i trzecia donica ...


Na dole powtórzyłabym miskanta. Tego samego. Tylko przeciągnęłabym nasadzenia dolne spod berberysów... Zresztą musisz ocenić sama, bo może się zmieści więcej beberysów. Jednak co 70 - 80 cm musisz je sadzić, bo się rozrastają ...
Teraz donica:
lawenda cięta w kulki wygląda zimą tak:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6594-ogrodek-iwony-ii?page=610#post_8
Stipa też zimą łądnie wygląda, chociaż z reguły zimy nie przeżywa, ale za to wiosna mozesz wsadzić w puste miejsce bratki, a potem młode sadzonki stipy. Ja bym stipę dała osobno w tą mniejszą donicę.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6594-ogrodek-iwony-ii?page=611#post_1

____________________
Ogródek Iwony II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies