Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rewolucje w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Rewolucje w ogrodzie

Iwk4 22:26, 20 lut 2017


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Musisz też pamiętać, że zimą z okna będziesz patrzeć. Tego, co jest od strony ścieżki widzieć nie będziesz z domu ...
____________________
Ogródek Iwony II
horcia 09:35, 21 lut 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Iwk4 napisał(a)
Jedną donicę Danusia ci rozrysowała i tego bym się trzymała:

W donicy kulki bukszpanowe podsadzone trzmieliną lub bluszczem albo irgą major ...
Na dole donicy ( na ziemi, gdzie donica jest tłem) widzę Variegatusy albo ML podsadzone lawendą, zielone, to moze być runianka, chociaż na słońcu nie zawsze sobie radzi, bo woli półcień... Ja mam jedną na słońcu i jest ok, ale dziewczyny różnie piszą ...
Czerwone - to berberysy kolumnowe, tak jak u mnie w donicy - są śliczne w słońcu.
Przed nimi dwa kolory żurawek, albo mogą być carexy ... np. ptasie łąpki, ID, może też być stipa z twojej inspiracji ...
To zielone pnące - typowałabym bluszcz...

Pozostaje druga i trzecia donica ...


Na dole powtórzyłabym miskanta. Tego samego. Tylko przeciągnęłabym nasadzenia dolne spod berberysów... Zresztą musisz ocenić sama, bo może się zmieści więcej beberysów. Jednak co 70 - 80 cm musisz je sadzić, bo się rozrastają








Iwonko jeśli chodzi o nasadzenia z inspiracji Danusi to rozszyfrowałam je również tak jak Ty . Tylko nie wiem jak to ładnie dalej pociągnąć aby nie narobić chaosu i aby pasowało to do stylu formalnego jaki nadała Danusia w donicy.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Iwk4 10:13, 21 lut 2017


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Horcia, ja ci napisałam, co bym dała dalej. Ale może wymyślisz co innego.
____________________
Ogródek Iwony II
horcia 10:49, 21 lut 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558


w tej donicy rośnie ml aby trochę przysłonić taras nim urosną tuje.Więc dołem już chyba nie pasi, jak myślisz?
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Iwk4 16:16, 21 lut 2017


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Aaaa, a ja myślałam, ze je dopiero planujesz

Zobacz, jak ładnie wyglądają berberysy kolumnowe na tle muru:
https://pl.pinterest.com/pin/414401603192563787/
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 16:17, 21 lut 2017


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
horcia napisał(a)

A co za odmianę berberysów masz w donicy? I czy jeszcze rosną tam ml czy już się nie mieszcza?


Berberysy szukaj dla siebie kolumnowe. Każdy kolor, na jaki się zdecydujesz, będzie fajnie wyglądał na tle twoich donic.
kolumnowy
zielony - erecta
bordowy - red rocket, orange rocket
żółty - golden rocket

Erecta cudnie przebarwia się jesienią, ale nie oczekuj tego efektu w pierwszym roku po posadzeniu:
latem: https://pl.pinterest.com/pin/529876712385438104/
jesienią cudnie się przebarwia: https://pl.pinterest.com/pin/350717889711039173/

Co do moich nasadzeń berberysów z gracilimusami, piękne były w roku 2015.

W 2016 były już same berberysy, gracki zmarzły.
W tym czasie berberysy się mocno rozrosły. Wiosną będę je cięła.
Fotki u mnie: http://www.ogrodowisko.pl/watek/6594-ogrodek-iwony-ii?page=614#post_2

Toszka w tym czasie pisała o dobrym i złym sąsiedztwie roślin. Nie wiem, gdzie teraz znaleźć te notatki, ale tam mowa była, że berberysy i miskanty źle się znoszą wzajemnie, wiec trzeba je sadzić osobno... Dlatego nie dosadzałam tam miskantów Te berberysy w słońcu uwielbiam. I fajny widok z okna mam
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 16:37, 21 lut 2017


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Kiedy czytam o nasadzeniach w donicach, zawsze wracam do Ogrodu zimozielonego przy białym domu:

Tuje GOLDEN GLOBE w donicy:
nasadzenie 1
tutaj podsadzone żurawkami
inne ujęcie

Chamaecyparis pisifera "Filifera Aurea Nana"
nasadzenie 2

podsadzone irgą major, będzie zwisała

____________________
Ogródek Iwony II
horcia 17:34, 21 lut 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Berberysy szukaj dla siebie kolumnowe. Każdy kolor, na jaki się zdecydujesz, będzie fajnie wyglądał na tle twoich donic.
kolumnowy
zielony - erecta
bordowy - red rocket, orange rocket
żółty - golden rocket


A ja ggggggggłupia całą niedzielę spędziłam na internecie szukając fajnego berberyska zamiast zapytać( naszą ogrodowiskową encyklopedię) Ciebie
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Rosa 18:05, 21 lut 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
Dzięki za zaproszenie, ale nie wiem czy podpowiem, czy raczej namieszam. Pewnie raczej to drugie .
Takie donice przy tarasie to moje marzenie, tylko, że nie mam tarasu .
Wiesz ja mam trochę spaczony gust taki nieogrodowiskowy .
Takie donice obsadziłabym czarcimi miotłami. Obejrzyj:
http://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13/odcinki-online,1,1,1,0/czarcie-miotly-odc-469,976757.html
Są też iglaki i drzewa liściaste szczepione na nóżkach różnej wysokości, które nigdy duże nie urosną. W całkiem sensownych cenach znajdziesz na allegro (ja kupowałam i jestem zadowolona). Są w różnych kolorach: zimą złote, zielone, o wiosennych czerwonych przyrostach, prawie niebieskie, nie trzeba ich ciąć, rosną w kule. Można pięknie skomponować by nie było nudno. Dołożyć jakieś kamienie (kilka) jeśli je lubisz (ja b. lubię). Jest jakaś odmiana berberysa nie gubiąca liści podobno na zimę , są też takie miniatury rosnące w kulę w różnych kolorach i odcieniach. Można też zamiast berberysów dodać trzmielinę albo rośliny skalne przewieszające się przez ścianki donic i tworzące zielone poduchy pomiędzy iglakami, ciekawe są nawet zimą.
Masz bardzo duży wybór .

Na tę rabatę gdzie masz tuje czy świerki? ... hmmm
Nie lubię tui ani bluszczu w ogrodzie, z innym smutnym miejscem mi się kojarzą .
Jeśli chcesz przesłony tarasu miskanty ML albo gracki będą lekkie i fajne. Dodałabym do nich to co bardzo lubię i co daje piękny zapach czyli najpospolitszy gatunek lawendy (lavandula angustifolia hidcote). Donica jest dosyć szeroka, chyba się zmieści.
Donice wyglądają na dosyć wysokie chyba mają ok. 1 m?
Namawiałabym Cię na ..... róże na rabacie pod donicami posadzone od białej poprzez różne odcienie różu aż do bordowej - prawie czarnej. Trzeba by było tylko dobrać odmiany o odpowiedniej wysokości. Przy ścieżce oczywiście lawenda albo szałwia niebieska.
Pod donicami za różami ostróżki niebieskie i granatowe.

Tak ja bym sobie zrobiła, gdybym tam mieszkała .
Sorry jeśli namieszałam .
horcia 18:07, 21 lut 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Iwk4 napisał(a)
Aaaa, a ja myślałam, że je dopiero planujesz

Zobacz, jak ładnie wyglądają berberysy kolumnowe na tle muru:
https://pl.pinterest.com/pin/414401603192563787/


No, nie wiem jeszcze czy przeżyły tą ostrą zimę. U mnie było -30, wiec straty mogą być duże najbardziej bojam sie o rozplenice.
A jeśli już mowa o rozplenicach to nazbierałam nasionek i chyba wysieję do gruntu. Ty siałaś na rozsadniku czy w gruncie?


W 2016r były już same berberysy, gracki zmarzły.

aaaaaaaa widzisz, ile jestem do tyłu

Bardzo dziękuję za inspirki choć łażę po ogrodowisku od dwóch lat i je widziałam, ale u siebie nic nie potrafie godnego stworzyć.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies