Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tu na razie jest klepisko....

Pokaż wątki Pokaż posty

Tu na razie jest klepisko....

kasiab 14:42, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
makadamia napisał(a)


Oj - jak gleba wymaga przesiewania, to chyba nie jest zbyt dobra gleba.

Zamiast kupować wątpliwej jakości "czarnoziem" składający się z torfu, lepiej kupić przyczepkę obornika, kompostu, mączki bazaltowej i to wszystko przekopać razem z ziemią. Do tego, jeśli masz glinę - to rozluźnić piaskiem, a jeśli piasek - to zagęścić gliną.



Generalnie nasze góry ziemi to zerwany humus- zanim został podniesiony teren zadecydowałam o zerwaniu całej "czarnej" ziemi. Póki co mamy piach z gliną. Hałda musi być oczyszczona z wszelkiej roślinności, która tu wcześniej rosła,przesiana z kamieni (chcę chodzić na boso po przyszłym trawniku) i na bieżąco rozwożę ją taczkami na przód.
____________________
Kasia - tu na razie jest...
kasiab 17:12, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Jutro planuję jechać po mączkę bazaltową i zastanawiam się jaki obornik będzie najlepszy? Ile minimalnie czasu musi "pobyć" wymieszany z ziemią żeby można było sadzić rośliny?
____________________
Kasia - tu na razie jest...
kasiab 17:20, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
I jeszcze jedno: co uważacie na temat kompostu sprzedawanego w marketach? Warto?
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Toszka 19:05, 17 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na tym etapie na jakim jesteście to każdy obornik brać - byle dużo! Od razu przekopywać z ziemią. Do czasu sadzenia roślin zdąży się przekompostować. Kompost marketowy zapewne drogi. Znajdź kompostownię i porównaj. Zrób własny kompost - zielsko masz , byle bez nasion.

Od tyłu będziecie mieć podniesiony taras. Szkoda pieniędzy na podnoszenie całości.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasiab 19:49, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Dziękuję Toszko, że zabrałaś głos. Za 80l kompostu chcą 12,99 nie wiem czy to dużo? Kompostownik już stoi póki co 1 komora 1x1x1 bo jak się uporamy z przodem chcę go przenieść chyba na drugą stronę działki. Może Cię to zaskoczy ale w sierpniu chciałabym zacząć cokolwiek sadzić... może moje plany są zbyt optymistyczne ale zależałoby mi żeby front wyglądał zadowalająco i to jak najszybciej
Z tyłem to tak się właśnie skończy, że taras będzie wyżej i tyle. Nie wiem jeszcze czy zostawić taki jak w projekcie? czy zrobić prostokątny? Wydaje mi się, że najlepiej byłoby żeby był spójny z kształtem dróżek, a tu nadal nic nie wiem. Nie wiem z czego będą ścieżki i podjazd. To co mi się marzy to zostanę wypędzona jakbym głośno wypowiedziała, a to co proponuje mój mąż to dla mnie kpina i ot żyjemy w nie-wiedzy. W sumie jesteśmy w budowie od kwietnia tego roku także można chyba jeszcze nie wiedzieć co?
____________________
Kasia - tu na razie jest...
sylwik69 19:49, 17 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Wreszcie ktoś z lubuskiego bo naprawdę czułam się tu osamotniona,z jakiego rejonu jesteś? może mamy blisko do siebie? byłoby fajnie
Zaintrygowałaś mnie! ja kupowałam mączkę przez internet,a Ty po nią jedziesz,więc masz jakieś żródło w naszym rejonie?
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Toszka 19:58, 17 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Poszukaj kompostowni w okolicy - tam na tony kupisz, a nie na woreczki. Po prostu taniej wyjdzie (nawet jak transport doliczysz to i tak taniej niż jeździć w te i z powrotem po kilka worków 80l).
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasiab 19:58, 17 lip 2017


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Generalnie to nie oczekuję jakichkolwiek wielkich postępów bo robię za słomianą wdowę- a przede mną zmagania ze studnią, robienie bruzd pod instalacje elektryczną, przód i małe dziecko na "karku" bo żłobek zamknięty. Dzisiaj na pomoc ruszył mój teść także zobaczymy co z tego wyjdzie wszystkiego. Wiem jedno: będzie śmiesznie.
____________________
Kasia - tu na razie jest...
paulina_ns 20:32, 17 lip 2017


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Witaj Kasiu,piękny parterowy domek masz,dużo pracy na pewno przed Toba, ale uwierz mi,że będzie warto u mnie też ciężka glina, palace słońce, silne wiatry, a pomimo to większości roślinom nawet to pasuje, a zwłaszcza zauważyłam różom trzymam kciuki, zaznaczam i będę kibicowala, bo ja w projektowaniu to kiepska jestem
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
sylwik69 20:46, 17 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Kasia prostokątny taras będzie na pewno tańszą opcją /wiem bo mam budowlańca/ ale to kwestia gustu i budżetu
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies