Gdzie jesteś » Forum » Natura » Fruczak gołąbek

Pokaż wątki Pokaż posty

Fruczak gołąbek

Gabriela 19:50, 20 lip 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
U mnie też był, pobierał nektar z białych ostrogowców, nie przestawiłam trybu zdjęć w aparacie z tego wszystkiego i zdjęcia wyszły tak sobie, ale na żywo to był przepiękny widok, miał taką długą "wędkę" do pobierania pokarmu. Piękny.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Mala_Mi 23:09, 17 sty 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Ileż rzeczy można się tu dowiedzieć. Na moim wiciokrzewie regularnie przebywają nie ćmy, a furczaki.... nawet wstawiłam jedno foto na wątku o zwierzętach.... by sie nie powtarzać wstawię teraz drugie , nieco inne. Są duże, szybko latają i pracują głównie w nocy.... czasami koło głowy takie przeleci, że aż się podrywam z ławeczki.. Jak nietoperze

A ten zaglądał mi rano do kuchni, na kawusię chciał się wprosić....



____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Sebek 23:00, 19 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Niesamowity
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Martek 23:10, 19 sty 2012


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Powiem tak chyba ja pierwsza wspomniałam o tej ćmie ,a Danusza przypomniała mi o nazwie tego motyla.Ja jednak muszę powiedzieć ,że ten akurat przdstawiony "koliberek"pokazuje się za dnia ,a okaz ,któremu zrobiłam zdjęcia w nocy nosi już inną nazwę i "straszy"nocą
Znajdę zdjęcia to wstawię pokażę różnicę .
Kiedy wrzuciłam ćmę na wątku od jednej z pań usłyszałam dużo niefajnych wiadomości np.że to niesamowity szkodnik ...
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Gardenarium 23:12, 19 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odnoście fruczaka wklejam link

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fruczak_go%C5%82%C4%85bek
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:13, 19 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A tu motyle nocne do porównania

http://www.entomo.pl/lepidoptera/motyle_nocne.php
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mala_Mi 23:21, 19 sty 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
W takim razie moja ćma pasuje na Zmrocznik przytuliak , też należy do zwisaków jak furczaki. Tryb życia i wygląd mi pasuje, korzystałam między innymi z tego linku: http://motyle.info/zawisaki/tabela.php?page=2&gatunek=16
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 23:27, 19 sty 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
A to link do wszystkich zwisaków w Polsce : http://motyle.info/zawisaki/przeglad.php

A to info... systematyka: Rząd: motyle (Lepidoptera)
Podrząd: wędzidełkowce (Heteroneura)
Nadrodzina: zawisakokształtne (Sphingoidea)
Rodzina: zawisaki (Sphingidae)
Podrodzina: fruczaki (Macroglossinae)
Rodzaj: zmrocznik (Hyles)
wygląd: Gatunek ubarwieniem bardzo podobny do Hyles euphorbiae. Czułka oliwkowozielone. Głowa i tułów oliwkowozielone z pasam białych łusek po bokach. Odwłok w odcieniach zieleni i oliwki. Po bokach segmentów odwłokowych znajdują się białe i czarne plamki.
Skrzydło przednie przy brzegu górnym ciemnooliwkowe, podobnie jest ubarwiony klinowaty pas biegnący równolegle do brzegu bocznego skrzydła rozszerzający się ku dołowi. Wnętrze skrzydła beżowe lub piaskowe. Brzeg zewnętrzny jasnooliwkowy.
Skrzydło dolne u nasady czarne, podobnie ubarwiony jest brzeg zewnętrzny skrzydła tylnego. Wnętrze skrzydła piaskowe, jedynie przy wierzchołku skrzydła znajduje się czerwona plama, na której leży biała plama.
wymiary: Rozpiętość skrzydeł: 62 - 73 mm
występowanie: Gatunek występuje w całym kraju, ale jest bardzo rzadko spotykany. Preferuje śródleśne łąki, zręby , parki i ogrody.
tryb życia: Motyle przylatują wieczorem i o zmierzchu do kwiatów o dużych i głębokich kielichach jak tytoń, petunie, naparstnice.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
moni 13:18, 05 mar 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
latem stale podlatuje do moich okien
____________________
Mona
mnbv 21:52, 06 mar 2012

Dołączył: 29 wrz 2011
Posty: 33
Uwielbiam je. To właśnie dla furczaków sadzę tyle roślin przyjaznych zapylaczom.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies