Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Lianne's Siergrassen - holenderska preria

Pokaż wątki Pokaż posty

Lianne's Siergrassen - holenderska preria

AgataP 08:39, 30 sie 2017


Dołączył: 20 cze 2014
Posty: 7769
Pszczelarnia napisał(a)
Pisze o swoim ogrodzie jak o miejscu ucieczki do ciszy i zadumy – tak też jej ogród odebrałam. Bardzo, bardzo kontemplacyjnie. Choć roślinność w ogrodzie jest niezwykle wietrzna i wyrazista.






Będę chciała wrócić tam o innej porze roku.


Mnie zainteresowała te bordowe łodyżki, czy to arcydzięgiel?
____________________
Z Pszenicznej...
pestka56 09:10, 30 sie 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4397
Te gabiony, to miejsce dla owadów, jak sądzę po wypełnieniu pociętymi fragmentami łodyg traw m.in.


Pszczółko, nisko chylę głowę w podzięce za tę foto-wycieczkę.
Wspaniały, bardzo bliski mojemu sercu ogród i jego właścicielka.
Jeśli masz wiecej zdjęć to ja poproszę o jeszcze i jeszcze Aż się dziwię, że szukając ogrodów preriowych na ten nie trafiłam. Gdybym miała większe przestrzenie.... eh
____________________
Kasia
gierczusia 09:38, 30 sie 2017


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Ewa..dziękuję ..kontemplacyjny...to słowo szyte na miarę zdjęcia tchną spokojem i są po prostu cudowne
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
hankaandrus_44 12:04, 30 sie 2017


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7164
MNie bardziej odpowiada ogród Pieta O.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
sylwia_slomc... 13:33, 30 sie 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Piękny ogród naturalny jak wysoka łąka kwietna
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gabriela 13:51, 30 sie 2017


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Podoba mi się, owszem, ale nie chciałbym go mieć i uprawiać. Potrzebuję w ogrodzie zieloności trawnika, formalności nieco i dużych drzew, zakamarków gdzie można przysiąść i się ukryć. A tu tego nie widzę.
Pani właścicielka pisze że inspirowała się ogrodem Tona her Lindena i niemieckim Hermannshof i prawdziwymi amerykańskimi preriami (czytałam artykuł w TGI). W tamtych ogrodach, których nie znam na żywo, jest więcej drzew, krzewów, architektury ogrodowej. Ten ogród wydaje mi się "płaski", no bo preria taka jest. Ale czy preria to ogród?
Co nie znaczy, że nie chciałabym mieć fragmencika tego ogrodu jako rabaty w swoim ogrodzie. Tak, chciałabym
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Pszczelarnia 16:10, 30 sie 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Hania Andrus napisała:
"Taki busz mam za płotem na wyciągnięcie ręki. I o ile wiosną i latem jest to do strawienia, to już jesienią jest jedna szaro bura plama, Wcale nie zachwycająca ani w dzień pogodny, ani tym bardziej w słotę. A ile ślimorow z tego chaosu do ogrodów przypełza, lepiej nie mówić.

Jeżeli ktoś ma nadmiar areału, to oczywiście może z nim robić co chce, i nawet z takiego ugoru zrobić medialne show. Ale gdybym zapuściła swoje metry w taki busz, nawet kontrolowany, sąsiedzi by mnie szybko z ogrodów wysiudali.

Uważam, że do oglądania gdzieś, jak najbardziej można polecać, ale u siebie zastosować, raczej nie bardzo.

I zawsze powtarzam: Wolnoć Tomku w swoim domku. Ale z sąsiadami trzeba się liczyć"
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 16:10, 30 sie 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Makadamia - Asia napisała:
"Przyznam się, że mam mieszane uczucia. Dużo zależy od zdjęcia i kadrowania.

Nie wchodząc w szczegóły, powiedziałabym, że rabaty preriowe w ogrodzie - jak najbardziej tak, natomiast preria w ogrodzie - nie za bardzo

Lianne - z tego co widzę - nie stosuje w ogrodzie szkieletów zimozielonych ani architektury ogrodowej, dlatego wolę jednak Pieta Oudolfa, Toma Stuarta-Smitha.

Kilka zdjęć przykładowych:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860701994/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860363280/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860363312/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063861771347/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063861105544/

Tak sobie jeszcze pomyślałam, że może Lianne jest bardziej ogrodnikiem niż projektantem ogrodów i bardziej zależy jej na badaniu roślin i ich kompozycji, niż na całościowym efekcie wizualnym. Czyli trzeba jej ogród bardziej oceniać w kategoriach ogrodu botanicznego niż wypoczynkowego. Wtedy by się zgadzało"
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 16:11, 30 sie 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ewa Sierika napisała:
"trafiłam na wpis o Lianne Pot i jej spojrzeniu na piękny ogród, ponieważ ten typ ogrodu przemawia do mnie najbardziej odważam się wypowiedzieć u Ciebie.
Chłonę go wszystkimi zmysłami, nie jest to dla mnie jedynie piękny obrazek bo próbuję od paru lat tworzyć go u siebie, oczywiście bez tego rozmachu, co prawda mam podobny areał ale przez lata szukałam w sobie zrozumienia czego właściwie oczekuję po ogrodzie, co mi w duszy gra. A to owocowało ciągle nowymi zachwytami, próbami, licznymi błędami i stwierdzeniem, że nie o tym marzę. W końcu jednak zaczęło się krystalizować z czym się identyfikuję. Trawy wprowadzam od wielu lat, pokochałam byliny, wyrzuciłam róże,no, zostały piżmówki. Lubię w ogrodzie ruch, lubię lekkość, lubię bzyczenie owadów i to właśnie do mnie przemawia. Szum traw, czasem leciutki, koi nerwy, czasem agresywny, przejmujący.
Chyba żaden inny typ ogrodu nie ma tej zwiewności, wydaje mi się, że nie każdemu dane tworzyc takie porywające widoki,trzeba miec w sobie konsekwencję ograniczania ilości gatunków na rzecz dużych plam koloru i trochę tego czegos w duszy. Dobrze miec przykłady, dobre przykłady, dlatego
dziekuję, że dzielisz się obrazami i wrażeniami. "
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 16:12, 30 sie 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Agata P napisała:
"Pszczółko ogrody preriowe są piękne, w masowych nasadzeniach traw nie mają sobie równych. Ale teraz i u nas są takie widoki tylko mało je dostrzegamy, bo się do nich przyzwyczailiśmy - nieużytki porośnięte nawłocią, przeplatane innymi gatunkami, rodzime trzcinniki, marchew zwyczajna, osty...
Muszę zrobić kilka zdjęć, na spacerze z psiurą nieustannie się zachwycam pędzlem natury "
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies