Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

makadamia 09:02, 19 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jak powiedziałam, bez planu na całą działkę jednej rabaty się nie robi, ale wstępnie miałabym taką propozycję:



Przy samym tarasie od strony ogrodu nie robiłabym ani rabat, ani donic - żeby było wygodne wyjście na trawę.

Natomiast zrobiłabym duże, szerokie rabaty, z drzewami i krzewami po obu stronach ogrodzenia.

W takim dużym ogrodzie trzeba sadzić duże rośliny, bo inaczej dom zawsze będzie dominującą bryłą. O wpływie na mikroklimat już nawet nie wspomnę
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
ajka 12:50, 19 kwi 2018


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3906
makadamia napisał(a)


Klon trzeba dopieścić, a nie wyrzucać. Jak mu dołek przygotowałaś przed posadzeniem? Ma dobrą ziemię?

Jeżeli słońca mało, to wszelkie sosny odpadają, red baron też nie za bardzo.

Rabaty żwirowe jak najbardziej można łączyć z korą (tym bardziej, że docelowo kory ma nie być widać - rośliny powinny się tak rozrosnąć, żeby całkowicie zasłonić ziemię) ale u Ciebie rabata tak jest wytyczona, że rzeczywiście nie bardzo wiem, jak to zrobić.

Pod ogrodzenie drzewa by się przydały, jakieś krzewy, a nie same niskie rośliny.

Są, co prawda, hortensje drzewiaste, ale taką to pierwszy raz widzę.
Jeśli chcesz tam rodki, to najpierw musisz im przygotować stanowisko. No i ja bym najpierw posadziła jakieś żywopłoty, a dopiero, jak stworzą osłonę od wiatrów - rodki i inne wrażliwe rośliny.


Magnolia oczywiście nie hortensja. Już poprawiłam.

Pod ogrodzenia planuje szmaragdy i może inne drzewa jak globosum pomiędzy. Wcześniej był rysunek poglądowy.

Rododendrony byłyby przy budynku. To po co osłona?

Klon ma dobrze przygotowana ziemie. Zmarnował sie jak był jeszcze w doniczce. Większa gałąź jest sucha i chyba będę musiała ja wyciąć, dlatego na przód chyba nie będzie się już nadawać. Potem zrobię zdjęcie.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 12:56, 19 kwi 2018


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3906
makadamia napisał(a)


To się zapytaj męża, jak zamierza kosić tą trawę pomiędzy skrzyniami.
Pooglądaj sobie forumowe warzywniki - najczęściej właśnie płyty w żwirze są położone.
Pod żwir można położyć matę, żeby z ziemią się nie mieszał (na rabatach się tego nie robi, bo mata szkodzi roślinom, ale na ścieżce jak najbardziej można)


Mówi że niby da radę. Jest dość szeroko. Ja wolę żwir.
Mata na spód pod żwir ok. Bardziej martwi mnie ziemia wysypujaca się że skrzynek. Nie ma siły by cos nie leciało z góry.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 09:16, 23 kwi 2018


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3906
Wrzucam zdjęcie mojego bidnego klonu, widać suchą gałąź, która jest do wycięcia.




Na domiar złego wczoraj zauważyłam, że coś go zaatakowało. Powiedzcie czy to mszyce? Co mu zaaplikować?
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 02:29, 07 maj 2018


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3906
Klona popryskałam agricollem, wycięłam też tą suchą gałąź, wygląda trochę lepiej, ale nadal marnie.

Kupiliśmy rododendrod, azalie i hosty na przód.



Chcę dokupić jeszcze 2 rododendrony i wstawić jeden po lewej stronie, drugi w rogu budynku (ten jest fioletowy, myślałam jeszcze o dwóch rodzajach różu). Magnolia ma kwiaty w kolorze purpury.



Zastanawiam się co dosadzić przed rododendronami, w tym trójkącie i czy nie posadzić czegoś wysokiego między rododendronem a azalią, np jałowca?



Między magnolią, a rododenrodnem powinnam zachować przerwę? Z tego co wiem magnolia nie lubi sąsiadów.

Przy warzywniaku zrobiłabym może coś w rodzaju żywopłotu z białych hortensji, coś by przełamać te róże i czerwienie? Co o tym myślicie?
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Toszka 08:14, 07 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ajka, nie wiem czy przygotowałaś całą rabatę pod sadzenie kwasolubów - jest to grupa roslin o bardzo specyficznych wymogach i ogólnie nie jest wymagajaca pod warunkiem starannego przygotowania CAŁEGO stanowiska. Poczytaj jeśli chcesz mieć zdrowe i bujne rośliny.
Być może to kwestia przekłamania optyki na zdjęciu, ale azalie wielkokwiatowe za gęsto posadziłaś. Rosną z nich spore krzaczki, podobnie jak różaneczniki.

Jałowiec nie pasuje na tej rabacie z racji wymagań siedliskowych - lubi sucho, piaszczyście i bardzo słonecznie.

Na klonie była mszyca.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ajka 14:20, 07 maj 2018


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3906
Toszka dziękuję za odpowiedź.
Wiem, że to rośliny kwasolubne. Maja nasypane torfu.
Azalie wiem, że są gęsto posadzone, ale Pani w ogrodniczym powiedziała, że bardzo wolno rosną i by posadzić je razem, a w przyszłości przesadzić.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Toszka 15:17, 07 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie przeczytałaś linka jaki ci podałam. Na rosliny sadzone w torfie nie licz za bardzo, bo torf po 6 miesiącach będzie wypłukany i kwaśny już nie będzie. Torf jest z torfowisk, a rosliny kwasolubne na torfowiskach nie rosną. Torf jest kwaśny tylko w swoim naturalnym środowisku - stale mokrym.
Nie krytykuję - uczę, wyjaśniam, staram się pomóc

Edit.
Źle przygotowane stanowisko już widać na klonie. Trzymam tylko kciuki by to nie była odglebowa fytoftoroza, albo co gorsza werticiloza.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ajka 15:22, 07 maj 2018


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3906
Dobrze poczytam.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Michu87 11:55, 15 maj 2018


Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 166
Co do gleby dziewczyny dobrze radzą. Jeśli kupujesz rośliny to zawsze lepiej wygląda większa grupa tych samych roślin niż pojedyncze egzemplarze. Ja widziałabym coś może tak.


Z tyłu różanecznik np. biały, w tym trójkąciku, który powstał z łączenia kół może być jakieś drzewo (może buk kolumnowy lub płaczący miłorząb pendula), w nóżkach kulki z cisa lub bukszpanu, ze trzy stożki lub kule na pniu (co wolisz), stożki mogą być bukszpanowe lub lepsze z cisa, kule to cis lub możesz dać zimozielone trzmielinki w żółtym kolorze, purpurowe to żurawki i ostatnie piętro to jakieś wrzośce. Taka moja wizja.
____________________
Ewelina - O ogrodzie myślę w koło...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies