Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

sylwik69 19:35, 15 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Podpisuję się pod Agatą w 100% każdy ma nieudolne początki i błądzenie oraz masę błędów! Ja na pewno
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
ajka 22:57, 19 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3980
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Cześć Ajka Nie jest prosto ogarnąć tak wielki teren, wiem coś o tym I trudno słuchać tych, którzy podpowiadają coś, co nam nie po drodze. Mi też było trudno i początkowo, tak jak Ty, to sadziłam w jednym kącie, to w drugim. Aż w końcu padłam i zrozumiałam, że jednak muszę mieć jakiś jeden OGÓLNY plan. Więc teraz bardzo, bardzo Cię namawiam na taki plan Bo inaczej będziesz się zapracowywać, tracić pieniądze na rośliny, a ten ogród marzeń, który masz w duszy ciągle będzie przed Tobą. Tak więc, na Twoim miejscu:
- narysowałabym sobie na kartce plan aktualnych rabat i spojrzała na to całościowo: czy podążam za falistymi liniami, czy wolę ogród pod linijkę, bo któryś wybrać trzeba, żeby było spójnie;
- jeśli sadzę rośliny, to dla uzyskania efektu spójności powtarzam je dwu-trzy krotnie w ogrodzie, np. jeśli posadziłam szpaler hortensji to powtarzam tą samą w innym miejscu, jeśli wybrałam konkretną odmianę żurawek, to powtarzam ją trzykrotnie na rabacie. Tak, tak, wiem, że znajdą się tacy, którzy bez tych powtórzeń uzyskają spójny ogród, znam nawet takich osób kilka, ale większość potrzebuje powtórzeń
- zawsze dbam o poprawę ziemi i nie chodzi tu o kupienie ziemi w worku, która najczęściej jest bezwartościowym torfem. Użyźniamy kompostem, obornikiem, mączką bazaltową, dolomitem. Jeśli to pominiemy, za trzy lata w ogrodzie będziemy mieć szpital.
Chyba Asia makadamia narysowała Ci fajne propozycje rabat podokiennych. Ty zrobiłaś po swojemu i oczywiście masz do tego prawo Ale myślę, że proszenie o radę i nie korzystanie z nich w ogóle, mija się z celem
Obrazisz się na mnie za te słowa prosto z mostu? Mam nadzieję, że nie, bo trzymam mocno kciuki za Twój ogród!!!


Staram się słuchać porad i z kilku skorzystałam (choćby układ rabat z przodu, miejsce na ognisko), niestety część z nich dostaję za późno i radzę sobie jak mogę, np. na ścieżce do domu nic nie posadziłam przez rok i nadal nie mam pomysłu, ani żadnej porady i pewnie zostanie tak przez kolejny rok. Mąż chce kwiaty, żadne tam bukszpany czy i iglaki i nie wiem co by się tam sprawdziło. Rabata pod oknem była już zaczęta i zarówno mężowi jak i mi na tyle spodobały się rosnące trawy, że postanowiliśmy ją rozszerzyć o kolejne egzemplarze, podpytując sprzedawcę traw o najlepiej pasujące do siebie gatunki. Przykro mi jeśli ktoś poczuje się niedoceniony. Układ rabat od makademi, nie do końca mi pasuje, bo potrzebuję przejście z jednej i drugiej strony domu, nie mogę pojechać tam z półkolami. Myślałam, żeby może zamiast trawy podsadzić tam coś czerwonego, tak jak na propozycji, ale nie wiem co by to mogło być. Na pewno zdecyduję się na róże Pomponella pomysłu sarenki na przodzie.

Ziemię mamy bardzo dobrej jakości (czarnoziem II klasa), jedynym problemem jest to, że robi się bardzo zbita, jak jak jest sucho, więc wszędzie gdzie się da podsypujemy piasek. Dlatego też wszystko idzie bardzo wolno, bo bardzo ciężko jest u nas czasem wbić łopatę i przekopanie małego kawałka zajmuje kilka dni, a wszystko robimy sami. Przy 2000m2 to katorżnicza praca. Ja jestem po operacji i przez ostatni rok właściwie nic nie byłam pomóc przy pracach w ogrodzie. Staram się nie sadzić bez ładu i składu, czytam dużo i próbuję coś zrobić by wszystko to miało ręce i nogi w przyszłości. Niestety idzie jak po grudzie.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
andzia458 10:14, 20 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Witaj. Ja jestem jeszcze bardziej raczkująca w ogrodowych tematach więc na pewno nie doradzę. Super, że masz taką dobrą ziemię. U mnie klasa VIb i na głębokości 20cm jest już żółty piach. Żeby cokolwiek posadzić, muszę wymieniać ziemię.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
ajka 11:32, 20 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3980
andzia458 napisał(a)
Witaj. Ja jestem jeszcze bardziej raczkująca w ogrodowych tematach więc na pewno nie doradzę. Super, że masz taką dobrą ziemię. U mnie klasa VIb i na głębokości 20cm jest już żółty piach. Żeby cokolwiek posadzić, muszę wymieniać ziemię.


Jak chce się uprawiać coś więcej niż ziemniaki to nawet dobra ziemia może być przeszkodą
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 19:18, 20 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3980
Dorzucam swój obecny plan (opisany tył), może ktoś mi podpowie jak polecieć z liniami, tak aby środek pozostał wolny (miejsce zabaw dla dzieciaków i dla nas)
Fajnie jakby pod platanem znalazło się miejsce na ławeczkę. Próbuję na różne sposoby i nic mi się nie podoba.





Dorzucam parę zdjęć z planowanymi nasadzeniami

Wokół piaskownicy od strony drzewek owocowych chcę zrobić coś w rodzaju niskiego żywopłotu, szukam pomysłu na resztę nasadzeń (kupiłam 3 tawuły shirobana, biało-rózowe i mam 4 tawuły goldflame). Myślę czy w rogu nie posadzić forsycji, może ładnie by korespondowała z miłorzębem w rogu działki.



Brzozy, w tylnej linii 7 tawuł van houtte'a




Będę wdzięczna jak ktoś mi podpowie, co to za trawki, bo zapomniałam nazwy, chcę by się rozrosły na całą długość, może za nimi między drzewami posadzić hosty?



Dokupiłam jeszcze kalinę Roseum



Wokół ogniska chciałabym zrobić biało niebieskie nasadzenia (szafirki i irysy syberyjskie), ale też nie bardzo wiem jak pociągnąć linie.

Jarzębina pendula






Warzywniak i rabatka

____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 19:36, 20 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3980
Myślałam może o czymś w tym stylu ?? Nie wiem, nie nadaję się do tego

____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 20:06, 21 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3980
Czy jak mam u siebie takie duże półkola (ognisko, piaskownica) to czy powinnam się już trzymać tylko falistych linii? nie powinnam mieszać linii prostych i okrągłych? czy przy tarasie też muszę wyznaczyć półokrągłe rabaty?
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 10:55, 22 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3980
Wiśnia Kiku Shadire kwitnie już od paru dni.





Ambrowiec dopiero zaczyna puszczać listki, ciekawe co wyrośnie z tego drapaka










____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
anuska2507 11:17, 22 kwi 2020


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Ajka, na pewno przy półkolistych rabatach będzie bardziej spójnie. Szczególnie, że masz też takie na froncie.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
ajka 11:28, 22 kwi 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 3980
anuska2507 napisał(a)
Ajka, na pewno przy półkolistych rabatach będzie bardziej spójnie. Szczególnie, że masz też takie na froncie.


Tak, chyba masz rację. Podoba mi się tylko ta prostokątna rabata przy tarasie, która mi jakoś tak pasuje do skrzynek na warzywniaku, ale dalej chyba muszę już wszędzie pojechać z półkolami.

Muszę magnolii obciąć boczną gałąź, czekałam ponad rok czy coś wyrośnie na niej oprócz liści, ale widzę, że nic z tego, to chyba jakaś dziczka. Widzę, że magnolia zaczyna puszczać nowe odrosty już z kwiatami, więc tylko przy nich zostanę. Nie wiem tylko jak mogliśmy kupić taką krzywiznę. Mam nadzieję, że w przyszłości się to jakoś zgubi przy nowych gałęziach.





Widok z okna.



Między rododendronami, a magnolią planuję posadzić jeszcze pierisa, ale w szkółkach wszystkie kosztowały ponad 100zł. Muszę poczekać na rozsądniejsze ceny.



____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies