Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Małymi krokami-Ogród Wioli

Pokaż wątki Pokaż posty

Małymi krokami-Ogród Wioli

Iwona100 18:17, 25 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Witaj Toszka. Często czytam Twoje cenne rady na różnych wątkach. Ja swoim Hakonechloa dałam kompost i oczywiście podlewałam.Moje rosną w półcieniu. Zobaczymy jak będą rosły. Chcę je też posadzić w zakątku leśnym podobnie jak jest u Izy z Ogrodu pod lasem tylko może zielone ,jeszcze nie wiem. Toszka napisz,jak to jest z nawożeniem traw, bo wyczytałam żeby za dużo nie nawozić ,bo mogą się np. pokładać.
Wiola przepraszam,że pytam Toszkę u Ciebie ,ale ona nie ma swojego wątku i nie wiadomo jak ją "dorwać" . A skoro już jest to trzeba to wykorzystać. Taka wiedza to nam się przyda.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
anna_t 19:56, 25 sty 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Toszka napisał(a)


Rozluźnienie pomaga rozłogom na dynamiczny rozrost całej kępy.

Iwona czyli pod hakone przygotowujemy podłoże trochę inaczej niz pod inne trawy (ziemia rodzima+piasek+kompost+kora)?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Toszka 22:35, 25 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Iwonko, o nawożeniu traw i ich pielęgnacji znajdziesz całe kompendium wiedzy u Polinki na wątku. Zwłaszcza ostatnie 2-3 lata. Warto poczytać i robić notatki. Gorąco polecam. Dużo się nauczysz

Aniu, napisałam wyłącznie o korze jako rozluźniaczu w przypadku ciężkiej, trzymającej wilgoć ziemi. Mieszanka jest potrzebna, ale np. przy piaszczystej glebie piasku już nie dodajemy. Tu trzeba podejść indywidualnie w zależności od rodzimej ziemi. stanowisko trzeba przygotować odpowiednio sporo szersze. Przekopać z dobrociami na start i dodać stosunkowo sporo kory, Korę uwielbiają także inne trawy, typu carexy, rozplenice, miskanty, red baron. Kory nie lubią kostrzewy i trawy zasadolubne (to zazwyczaj są sucholubne trawy zwłaszcza wspomniana Festuca glauca)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Iwona100 09:48, 26 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Dzięki Toszka za informację, gdzie poczytać o trawach.Będę zatem zgłębiać tam wiedzę.
Mam jeszcze pytanie o liście dębu pod rododendrony.Jestem w trakcie czytania wątku o różanecznikach- sadzenie i pielęgnacja. Pytanie zadam tam ,bo nie chcę nadwyrężać cierpliwości Wioli. Jeśli możesz to zajrzyj tam.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Wiolka5_7 10:03, 26 sty 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Iwona100 napisał(a)
Dzięki Toszka za informację, gdzie poczytać o trawach.Będę zatem zgłębiać tam wiedzę.
Mam jeszcze pytanie o liście dębu pod rododendrony.Jestem w trakcie czytania wątku o różanecznikach- sadzenie i pielęgnacja. Pytanie zadam tam ,bo nie chcę nadwyrężać cierpliwości Wioli. Jeśli możesz to zajrzyj tam.


Nie ma problemu ,możesz się radzić u mnie przy okazji ja coś się dowiem
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Toszka 12:00, 26 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Iwona100 napisał(a)
Dzięki Toszka za informację, gdzie poczytać o trawach.Będę zatem zgłębiać tam wiedzę.
Mam jeszcze pytanie o liście dębu pod rododendrony.Jestem w trakcie czytania wątku o różanecznikach- sadzenie i pielęgnacja. Pytanie zadam tam ,bo nie chcę nadwyrężać cierpliwości Wioli. Jeśli możesz to zajrzyj tam.


Kompendium wiedzy (z linkami na wątki dodatkowe) masz w chorobach różaneczników na str. 172, bardzo dużo u Anbu było na ten temat. Ja skupiam się (i propaguję) zwłaszcza na naturalnym przygotowaniu podłoża, bez uzycia sztucznego jakim jest torf. Liście dębowe są wspaniałym składnikiem (i ściółką) pod wszelkie kwaśnolubne.
I tak jeszcze w temacie lisci - zacznijmy je cenić i szanować, bo kompost z nich to jeden z najcenniejszych.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DorKa 12:20, 26 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Toszka napisał(a)


Kompendium wiedzy (z linkami na wątki dodatkowe) masz w chorobach różaneczników na str. 172, bardzo dużo u Anbu było na ten temat. Ja skupiam się (i propaguję) zwłaszcza na naturalnym przygotowaniu podłoża, bez uzycia sztucznego jakim jest torf. Liście dębowe są wspaniałym składnikiem (i ściółką) pod wszelkie kwaśnolubne.
I tak jeszcze w temacie lisci - zacznijmy je cenić i szanować, bo kompost z nich to jeden z najcenniejszych.

A propos liści, jestem ciekawa co wyjdzie mi z pierwszego kompostu dębowego. Za Twoją radą popakowałam 8 worów liści dębowych zamiast ich wyrzucać. Czekam na efekty Kiedy taki kompost będzie gotowy ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Toszka 12:54, 26 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Taki kompost będzie dopiero na sierpień-wrzesień. Do kompostowania potrzebne są dodatnie temperatury i... azot.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Iwona100 20:51, 26 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Ja mam w zakątku leśnym brzozy. Czyli rozumiem,że ich liście też trzeba zbierać i kompostować.
Wyczytałam,że do worka z liśćmi można dać garść saletry amonowej co przyspieszy tworzenie kompostu.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Iwona100 21:22, 26 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Wiola czy Ty masz derenie na słońcu? Jeśli tak to czy one się nie przypalają od słońca? Myślę o nich od jakiegoś czasu ,wyglądają świetnie ,ale jeszcze nie zdecydowałam czy kupię je czy inne krzewy.Jest tak dużo wspaniałych roślin,że czasem trudno się zdecydować.Chociaż staram się wybierać rośliny nie bardzo trudne w uprawie. Czas zimowy jest dobry na planowanie ,ale potem to różnie z tymi planami bywa.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies