Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Małymi krokami-Ogród Wioli

Pokaż wątki Pokaż posty

Małymi krokami-Ogród Wioli

Wiolka5_7 11:53, 27 sty 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
UlaB napisał(a)
Od kilku lat kupuje zwykłe ciemierniki w B. lub innych tego typu przybytkach. W pierwszym roku nie wiedziałam zupełnie jak je uprawiac, zabierałam na noc do domu i to była porażka. Od tamtej pory zawsze zimują na dworze w donicy (drewnianej przy wejsciu lub ceramicznej przy furtce, z tym że ja je tam przesadzam, a nie wstawiam w tych malutkich doniczuszkach) i zawsze wiosną przesadzałam je do gruntu. Większośc niestety padła po jakims czasie w ziemi, ale moim zdaniem to była kwestia po pierwsze przesadzania, po drugie towarzystwa już w gruncie, a nie zimowania. Ewentualnie moja niecierpliwość i zbyt szybkie usunięcie. Teraz juz wiem, ze nawet jesli liscie zachorują, to warto przyciąć, a karpę zostawić w ziemi, bo moze sie okazac, ze pojawią sie kwiaty i liscie w kolejnym sezonie. Jednemu z wysadzonych do gruntu ciemierników spodobała sie miejscówka, zadomowił się i teraz bedzie to jego trzeci sezon. Dodam, że co roku miewałam temperatury poniżej -5 i to grubo - wtedy donica stojąca przy furtce dostawała jakąs kołderkę lub wędrowała pod ściane budynku i było ok, te przy wejsciu i tak mają cieplej. W tym roku chce jeszcze dokupic tych zwykłych nigrów i zostaną w donicach przy wejsciu jako towarzystwo dla małych bukietówek (zamiast zjedzonych przez cme bukszpanów) - zobacze jak im sie będzie żyło razem.


Zobaczymy jak u mnie będą rosły.... będę pamiętać, że jakby co to za szybko nie wywalać miejscówka na stałe,więc przesadzania nie planuję

Też mi się podobają ciemierniki w donicach
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Zana 11:57, 27 sty 2020


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Taka tu dyskusja o ciemiernikach, że chyba dzisiaj się wybiorę specjalnie do tego owadowego sklepu.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Wiolka5_7 15:03, 27 sty 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Zana napisał(a)
Taka tu dyskusja o ciemiernikach, że chyba dzisiaj się wybiorę specjalnie do tego owadowego sklepu.

Koniecznie
Wiesz Aniu dzięki Twojej sugestii kupiłam te nigra i zobaczę jak będą rosły a potem może kupię jakieś orientalne....
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anda 15:09, 27 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Wiolu, ale Ty chyba nie masz jakoś bardzo kwaśnej ziemi, więc dlaczego masz wątpliwości? Jesteś też już doświadczoną ogrodniczką z "zielonym pazurem" Myślę, że ciemierniki nie sprawią Ci problemów. Podsyp im po wierzchu teraz i latem jeszcze skorupki po jajkach
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Wiolka5_7 15:18, 27 sty 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Anda napisał(a)
Wiolu, ale Ty chyba nie masz jakoś bardzo kwaśnej ziemi, więc dlaczego masz wątpliwości? Jesteś też już doświadczoną ogrodniczką z "zielonym pazurem" Myślę, że ciemierniki nie sprawią Ci problemów. Podsyp im po wierzchu teraz i latem jeszcze skorupki po jajkach


Dzieki,że we mnie wierzysz
Gleba w tym miejscu była przekopywana z obornikiem,kompostem i mączką...dorzucę jeszcze tych skorupek i powinno być ok.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anda 15:21, 27 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Zawsze w Ciebie wierzę

A ciemierniki po takich dobrociach będę rosły ekspresowo
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Zakrecona 15:50, 27 sty 2020

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Też widziałam ciemierniki w B, miałam chęć zakupić, ale posadziłam cebulki pod trzmielinami i się wycofałam, żeby nie wykopać
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Gruszka_na_w... 15:53, 27 sty 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22004
kasiab napisał(a)
Wiolu teraz chyba sie ciemiernikow nie sadzi prawda? Gdzie bedziesz je przechowywała i kiedy sadziła?



Swoje kupowałam pod koniec stycznia dwa lata temu i rok temu. Ziemia nie była zmarznięta, więc od razu poszły do gruntu. Dla lepszego startu można im w dołek wsypać skorupki jajek. To bezpieczniejsze niż trzymanie ich w doniczce z torfem.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Wiolka5_7 16:38, 27 sty 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Anda napisał(a)
Zawsze w Ciebie wierzę

A ciemierniki po takich dobrociach będę rosły ekspresowo


Wielkie dzięki !
Powinny
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 16:38, 27 sty 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Zakrecona napisał(a)
Też widziałam ciemierniki w B, miałam chęć zakupić, ale posadziłam cebulki pod trzmielinami i się wycofałam, żeby nie wykopać


To za rok kupisz
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies