Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Basi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Basi

basia3012 21:18, 30 wrz 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9552
Anusia napisał(a)
Nie wiem czy kiedys bylam u Ciebie, wiec sie witam. Widzialam u Danusi Twoje zapytanie odnosnie hortensji Phantom. Ja mam dwa kupilam na Targach w Starym trzy lata temu. W pierwszym roku byly bardziej azurowe w zeszlym pelniejsze a w tym jeden jest pelniejszy a drugi ma drobniejsze grona. Moze rzeczywiscie wszystko zalezy od podloza. U mnie rosna na wyniesionym takim murku. Warunki nie szczegolne.


Dzięki Aniu, ta ich zmienność pocieszyła mnie, że może to wszystkie są Phantomy i będą kiedyś podobne do siebie. Bardzo dziękuję. Chyba dosadzę ten trzeci i już.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 21:20, 30 wrz 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9552
Anusia napisał(a)
Mozesz zobaczyc u mnie na 540 stronie z sezonu letniego. Powuzej zdjecia limek a pozniej dodany phantom przed wejsciem do domu.


Dzięki Aniu. Byłam i widziałam. Wpisałam zapytanie o nie.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Anusia 21:23, 30 wrz 2020


Dołączył: 27 sty 2013
Posty: 6078
Basiu jak dla mnie to Phantom. Smialo sadz.
____________________
Skandynawia po krzyżacku
basia3012 21:24, 30 wrz 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9552
UlaB napisał(a)
Basia, przyszłam od Danusi. Mój Phantom ma z 8 lat i nie ma aż takiego ażuru. Jeżeli chcesz mogę zaraz wyjść i zrobić Ci zdjęcie kwiatu, ale wydaje mi się, że bliżej mu do tego nowego. Z upływem lat kwiaty są coraz większe. Natomiast mam jeszcze pytanie - czy te kwiaty są w tym samym wieku? Tzn czy pąki rozwinęły sie w tym samym momencie? Bo ten kupny ma jeszcze daleko do stadium z Twoich ogrodowych hortek. I na moim krzaku niektóre kwiatostany są pełniejsze a inne mniej - na jednym krzaku.


Ula dziękuję za pomoc. Wiesz, ja nie wiem ile lat ma ten kupiony Phantom. Moje to 2-3 lata. Dziewczyny wkleiły zdjęcia swoich Phantomów to okazuje się mają kwiaty o różnym kształcie, chyba w zależności od wieku.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 21:30, 30 wrz 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9552
inka74 napisał(a)
Basiu tak wygląda kwiat u mojego Phantoma

Edit, coby nie zaśmiecać usuwam. W sumie jedyna opcja kupić identyczne kwitnące lokalnie widząc kwiat lub ukorzenić patyczki na wiosnę z tych ażurowych hortek. Wtedy wszystkie będą takie same. Lub rozsadzić jak sadzonki są duże z kilku patyczków. Zagęszczą się po czasie. Wtedy na 100% będziesz miała takie same hortki. Niestety pod jedną nazwą często są sprzedawane zupełnie inne hortensje ;(


Tak samo pomyślałam. Kupić 3 szt w szkółce i widzieć co się kupuje lub spróbować ukorzenić sadzonki z tych rosnących już Phantomów. I chyba spróbuję ukorzenić bo te rosnące ładne są.

Iwonko, a co to znaczy " Lub rozsadzić jak sadzonki są duże z kilku patyczków."?
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 21:38, 30 wrz 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9552
Anusia napisał(a)
Basiu jak dla mnie to Phantom. Smialo sadz.


Dzięki Aniu, i tak zrobię z nadzieją, że kiedyś się do siebie upodobnią.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
inka74 21:38, 30 wrz 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
basia3012 napisał(a)

Dzięki Iwonko. Ten Twój podobny jest trochę i do tych moich rosnących i do tego, który kupiłam. Ma trochę czubek ale kwiat jeszcze pełny. Może to się zmienia w zależności od wieku tego krzewu?
Pewnie dosadzę ten nowy Phantom do tych starych i będę czekała. Może z czasem będą podobne. Bo to ma być szpaler 3 sztuk Phantoma więc dobrze jest jak są takie same.

Nie usuwaj zdjęcia, niech będzie. Piękne jest.
już i tak skopiowane kilka razy. Mój Phantom ma ok. 7 lat. Jak jest młodszy to jest rzeczywiście bardziej ażurowy ale nie aż tak jak na twoich zdjęciach. I on późno dostaje kolor, nigdy z takimi obwódkami na brzegach. Bardzo długo jest czystobiały. Kwiaty po całości dostają zmianę koloru, dużo później od limki. Bazując na książce o odmianach hortensji to te 2 sztuki nie są Phantomem. Jest nią ta ostatnia co dostałaś i pewnie ta co wykopałaś. Jeżeli ci się te ażurowe podobają - podziel obecne sadzonki jak są wielopatyczkowe lub rozmnóż z cięcia na wiosnę. Wtedy będą identyczne. Tylko ostatnia będzie nadganiać.
Ja podobne dylematy miałam kupując Pastelgreena - dopiero 2 sadzonka okazała się właściwą mimo iż wszystkie były oznaczone jako Pastelgreen.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 21:44, 30 wrz 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Jak kupujesz sadzonkę hortensji to od ziemi może iść jako 1 patyczek i od niego rozrasta się góra lub w jednej doniczce mogą być wsadzone np. 3 sadzonki-patyczki przy dorodniejszych doniczkach - czytaj droższych. Wtedy na wiosnę można hortensję jak jest jeszcze młoda wykopać i łatwo rozdzielić te wychodzące z ziemi patyczki. Tak dzieliłam Strawberry Bloosom i limkę - z jednej doniczki z ogromną hortką miałam 2 trochę mniej dorodne ale bardzo ładne sadzonki.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
basia3012 21:44, 30 wrz 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9552
Iwonka napisał(a)


Już nie usunę bo zacytowałaś Ale może komuś jeszcze przyda się takie podsumowanie.
W sumie to jaką mamy odmianę jest najważniejsze w momencie, gdy chcemy ją dokupić. Jeśli podoba nam się to co mamy, nazwa nie ma aż takiego znaczenia. Chyba, że wkręcamy się w kolekcjonerstwo Mnie na zawilce wzięło


Dzięki Iwonko, nie usuwaj. Oczywiście, gdyby nie to, że to ma być szpaler to niechby była jaka jest, byle ładna. Ale jak chce się 3 sztuki jednakowe to już nie jest to obojętne.
Ja to nie jestem aż taka ogrodniczka kolekcjonerka. A zawilce to i ja po raz pierwszy w tym roku kupiłam. Białe i różowe. Białe są wysokie, piękne a te różowe to jakieś malutkie. A w opisie różowych była wysokość około 1m. Trudno. Ale zawilce faktycznie piękne są.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 21:47, 30 wrz 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9552
inka74 napisał(a)
Jak kupujesz sadzonkę hortensji to od ziemi może iść jako 1 patyczek i od niego rozrasta się góra lub w jednej doniczce mogą być wsadzone np. 3 sadzonki-patyczki przy dorodniejszych doniczkach - czytaj droższych. Wtedy na wiosnę można hortensję jak jest jeszcze młoda wykopać i łatwo rozdzielić te wychodzące z ziemi patyczki. Tak dzieliłam Strawberry Bloosom i limkę - z jednej doniczki z ogromną hortką miałam 2 trochę mniej dorodne ale bardzo ładne sadzonki.


Aha, rozumiem. Muszę więc dokładnie obejrzeć te moje rosnące w gruncie. Może faktycznie coś dałoby się rozdzielić?
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies