Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wietrzny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wietrzny ogród

Mago11 12:09, 01 lut 2018

Dołączył: 29 sty 2018
Posty: 2
ze złego konta pisałam,wcześniej miałam problem z zalogowaniem, bo blokada antyspamowa zbyt mocno działała, ale Ronin juz pomogł.
Mago11 12:12, 01 lut 2018

Dołączył: 29 sty 2018
Posty: 2
j.w.
Mago22 12:14, 01 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Makadamia dzięki za inspiracje, Faktycznie te dwa pierwsze linki są bardzo blisko : ) Z tym że żywopłot strzyżony raczej będzie tylko przy ogrodzeniu. Choć nie wykluczam że np. też przy placyku na ognisko, lub jako osłona warzywniaka.
Rozmyślałam wczoraj długo nad pinami Makadami i mnie chyba chodzi o to że podobaja mi się ogrody tylko kilkugatunkowe, ale żeby taki ogród był atrakcyjny, musi być bardzo zadbany, a co za tym idzie pracochłonny. Dlatego myślę o wprowadzeniu traw i innych bylin które wcześniej wymieniłam, po to aby wprowadzić ruch do ogrodu i troszkę „chaosu”. Myślę że wtedy w takim ogrodzie, nie będą kłuć o oczy np. liscie zalegajace na trawniku, czy coś tam nie przycięte na czas. Dlatego napisałam naturalistyczny. Ale podstawą jest mała ilość gatunków.

Bardziej to
https://pl.pinterest.com/pin/163748136427439200/

bo tu zbyt dużo się dzieje
https://pl.pinterest.com/pin/546131892286505632/

Dziewczyny to tez nie jest tak że ja patrzę na inspiracje jako całość, np. wklejałam inspirki z szmaragdami w tle, ale to nie znaczy że konkretnie chodzi mi o szmaragdy, bardziej skupiam się na tym co jest na pierwszym planie.
____________________
Magda Wietrzny ogród
Mago22 12:15, 01 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Toszka masz rację myślę jeszcze „po staremu” Ok, przekonałaś mnie do cisa, jeśli są odmiany mało owocujące (choc taki naprawdę jest piekny, ale moje dziecko to istny czort i za plecami i tak robi swoje pomimo tłumaczeń). Jakie konkretnie gatunki byś polecała? Co ile je się sadzi i jak szybko są w stanie utworzyć jakąś już zasłonę?
Jaką polecałabys wielogatunkowość na ten mój żywopłot? Myślałam o brabancie, ale jeśli problematyczny to odpada, bo to moja naczelna zasada, aby rośliny były „żelazne”. Jolanka polecała choine kanadyjską, ale ona chyba jakaś chorowita, w każdym razie szukając wiadomości o niej najczęściej trafiałam na zdjęcia chorych roślin.
____________________
Magda Wietrzny ogród
Gruszka_na_w... 15:00, 01 lut 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
O żywopłocie z choiny dyskusja toczyła się
tutaj

Możesz też skorzystać z forumowej wyszukiwarki
wpisz w okienko wyszukiwarki "żywopłot z choiny" , oznacz pokaż posty i kliknij szukaj
wyskoczy to
https://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=%C5%BCywop%C5%82ot+z+choiny+kanadyjskiej&search_in=posts&commit=Szukaj

Nie słyszałam, żeby komuś chorowała choina. Jedyną jej wadą może być tempo wzrostu.
W wielogatunkowym żywopłocie możesz wykorzystać niewysokie drzewka : klon Ginnala, świdośliwę Lamarca, śliwy wiśniowe, wysokie krzewy: pęcherznice, lilaki, forsycje, kaliny: koralową, kaliny japońskie, bez czarny Black Lace, derenie białe w odmianie Variegata, Elegantissima, Sibirica (one świetnie wpisują się pod brzozami), tawuły nippońskie, wczesne, japońskie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:08, 01 lut 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Mago22 napisał(a)


Bardziej to
https://pl.pinterest.com/pin/163748136427439200/




Brzozy to drzewa, które mają niesłychaną zdolność do wypicia każdej kropli wody. Planując jakieś rośliny pod nimi, trzeba zapewnić tym innym roślinom wodę w postaci systemu nawadniania (linia kropelkowa lub podlewanie). Takie zielone dywany pod brzozami dość trudno będzie bez nawadniania uzyskać.

PS. Też bardzo lubię duże brzozy. I nawet mam je u siebie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
jolanka 15:59, 01 lut 2018


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Tez nie slyszalam aby choiny chorowaly Mam ich chyba 15 sztuk i rosną naprawdę szybko. Kilka nawet troszkę cięłam bo jak dla mnie za szybko
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
Mago22 14:01, 02 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Gruszka dziekuje za propozycje, z tym że jest tego dobrodziejstwa za dużo Zywopłot okalający dzialke ma być coś w ten deseń( nie mówię tu o konkretnej roslinie tylko o efekcie który chciałabym uzyskać)



dopuszczam wielogatunkowośc dajaca taki lub podobny efekt



ale cos takiego odpada całkowicie (cały czas mówię o efekcie wizualnym, a nie o konkretnych roslinach widocznych na zdjęciach)




dzieki za linki, czytałam i rzeczywiście choina wyglada zachecająco. Ona chyba nawet pasowalaby z cisem. Wymagania co do gleby maja chyba podobne.

A zdjęcia z linka z sibiricą tez znam, przynajmniej z połowę mam zapisaną na dysku
____________________
Magda Wietrzny ogród
makadamia 15:24, 02 lut 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dla mnie, jeśli żywopłot mieszany, to tylko nieformalny, tego rodzaju:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859235332/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859279166/
Oczywiście, taki nie pasuje do minimalistycznego ogrodu, jaki planujesz, więc na twoim miejscu stawiałabym na jednogatunkowy żywopłot.

Cisy wolą bardziej zasadową ziemię, a choiny bardziej kwaśną.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Gruszka_na_w... 17:19, 02 lut 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
To chyba najtaniej wyjdzie posadzić żywopłot grabowy albo bukowy.Sadzonka kosztuje ok. 1,5 zł. Na taki efekt jak na Twoim pierwszym zdjęciu trzeba poczekać około 5-6 lat. Przez pierwsze 3 lata cięłabyś go ręcznie 2-3 razy w roku żeby się zagęścił od dołu. Potem potrzebne już będą nożyce elektryczne lub akumulatorowe i cięcie 1-2 razy w roku. Grab zrzuca liście na zimę, bukowe liście trzymają sie aż do kwietnia i opadają, kiedy pojawiają się młode listki.
W miarę dorodna 60cm sadzonka choiny to koszt 8-10 zł.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies