Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wietrzny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wietrzny ogród

Toszka 08:23, 06 lut 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mago, zawsze jest dobrze jeśli przy każdym planie zaznaczone są kierunki. Wiesz, że skaczę po wątkach... i za każdym razem jak mam tych kierunków szukać - a wątków naście...dziesiąt) to czasami mam dość. Wystarczy, że staram się pamiętać jakie u każdego rabaty, styl, rejon, rośliny etc.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mago22 11:31, 06 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Ok rozumiem, poprawiłam.
____________________
Magda Wietrzny ogród
ElzbietaFranka 22:32, 21 lut 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Magda jak chcesz zobaczyć cisy to na moim wątku dzisiaj umieściła foty z Łazienek. Ściana która się ciągnie kilkadziesiąt metrów puszczone na żywioł tylko Góra przycinane. Są też drzewa choin kanadyjskich.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Mago22 18:37, 22 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Elu, byłam u Ciebie, widziałam, dziekuje ci bardzo. Ja troszke przystopowałam pochłonieta pracą, ale za moment wiosna to i znów zacznę myslećo moim ogrodzie : )
____________________
Magda Wietrzny ogród
ElzbietaFranka 20:37, 22 lut 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Spiesz się powoli oczywiście nie można przesadzać ja to Wstawilam dla orientacji.
Pozdrawiam.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Mysza 16:57, 24 kwi 2018


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 5807
Hej
Widzę wielkie plany, będę zaglądać i kibicować.
Ciekawe czy już coś sadzisz??
____________________
Gosia
Mago22 07:39, 25 kwi 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Witaj Mysza W tym momencie robimy elewacje budynku, więc w ta stronę jest skierowana nasza uwaga i środki finansowe. Ale, ale cos jednak w temacie drgneło, bo w niedzielę byłam na targach ogrodniczych i zakupiłam 12szt malutkich kulek bukszpanów i 8 szt carex comans bronze form, Poczekają w doniczkach aż Panowie skonczą elewacje bo mam dla nich miejsce przy samym budynku.
____________________
Magda Wietrzny ogród
Mago22 20:02, 04 lip 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
za moment bedę sadziła cisy i serby. Wklejem sobie dla pamieci wypowiedzi Toszki i Mazana znalezione na forum.
Toszka
" Cisy potrzebują 2 lata na dobre ukorzenienie się i ruszenie z kopyta z wegetacją. W przyszłym roku niczym ich nie nawoź. Z mojego doświadczenia jedynie mogę cię uprzedzić, że od lipca przyszłego roku będą już tylko co raz lepsze"
"Nie nawozić, bo nawożeniem "pędzisz" masę zieloną, a teraz powinny ukorzeniać się. A to u cisa trwa. Przy słabym systemie korzeniowym ciężko jest roslinie wyżywić masę zieloną. Teraz najważniejsze są korzenie i wczesną wiosną ewentualnie osłona przed zimnymi=suchymi wiatrami i palącym słońcem (zwłaszcza styczeń-marzec). Przy młodych, nieukorzenionych cisach te dwa czynniki mogą zaowocować obsychaniem ("nienawodnionej" masy zielonej przez niewydolne jeszcze korzenie), które trwa do połowy czerwca. U roslin iglastych objawy zasuszenia/umierania długo są niewidoczne...nawet kilka miesięcy (podobnie jak u różaneczników)
Dlatego też po posadzeniu (wszelkich roślin) jedynie warto jest podlać ukorzeniaczem niebędącym nawozem azotowym."

Mazan
"bezwzględnie zawsze należy dodać pod korzeń fosfor jako dawkę startową. Pisałem o tym w innym wątku, ale nie zawsze jest czas na dokładną lekturę. Składnik ten jest niezbędny do wzrostu korzeni, a żaden nawóz organiczny nie zawiera go w wystarczającej ilości stąd niedobory i objawy przypominające wiele chorób, szczególnie grzybowych. To zresztą jest powodem nadmiernego użycia środków grzybobójczych niszczących mikoryzę i pogłębiających w ten sposób niedobory.(....)

Wśród obecnie produkowanych nawozów wyróżnia się nawozy wolno działające – trudniej rozpuszczalne w wodzie (superfosfaty) oraz nawozy szybko działające – szybko uwalniające fosfor (fosforany amonu, fosforan monopotasowy i fosforan mocznika).
(.....)
Wykazują ogromny jego niedobór jeżeli doszło do czerwienienia liści, a potrzeby były i są duże, szczególnie do rozwoju systemu korzeniowego, łodyg i liści. Październik to ostatni dzwonek nawożenia jesiennego roślin fosforem i nie obawiaj się przenawożenia, roślina pobiera ten składnik tylko w takiej ilości jaka jest jej potrzebna. Możesz nawet opryskać superfosfatem wzbogaconym 40% .
Superfosfat możesz stosować także dolistnie 0,3 - 0,5%.

I nie mieszaj nawożenia fosforowego z wapniowym - pierwiastki te są antagonistami. Uwsteczniają się stając się niedostępnymi dla korzeni roślin. "
____________________
Magda Wietrzny ogród
Roocika 14:03, 09 lip 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Hej Magda. Przeczytałam Twój wątek. Co się u Ciebie dzieje? Pozdrawiam
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Mago22 07:04, 11 lip 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Witaj Roocika Zdecydowałam sie na Cisa Baccata od frontu i Świerka Serbskiego z pozostałych trzech stron. W tym momencie jestem na etapie przygotowywania potrzebnych "składników" do prawidłowego rozwoju roslin, czyli zakupu dobrej ziemi, przekompostowanej kory i obornika, kupilam tez nawozy: dolomit, maczke bazaltowa, fosfor, oraz matę cieniującą dla cisów. Czekam tez na otynkowanie domu, wtedy zagospodaruję rabatę pomiedzy drzwiami wejściowymi a garazem, rosliny na to miejsce juz mam Jak tylko coś pojawi sie na mojej działce to wkleję, na razie mam stan jak ze zdjęć na pierwszej stronie
____________________
Magda Wietrzny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies