Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wietrzny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wietrzny ogród

Mago22 19:32, 02 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Właśnie, Makadamia to zupełnie nie to, masz racje. Czyli jednogatunkowy. Ale z jakiej rośliny? Cis, choina, serb?
Gruszka bardzo mi się podoba żywoplot z grabu ale niestety mąż zawetował pomysł juz jakis czas temu Ale myślę żeby go wprowadzić w innym miejscu w ogrodzie (jeszcze nie wiem gdzie)
____________________
Magda Wietrzny ogród
natka098 21:18, 02 lut 2018


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Witam się u Ciebie. Będę podglądać. Dużą masz działkę to i będzie się działo. Masz do obsadzenia tyle mb żywopłotu że spokojnie możesz użyć wszystkich opcji. Nie pomyślałaś żeby od strony największych wiatrów pozwolić żywopłotowi na wiekszą wysokość? Bardziej otulona działka od wiatrów to i bezpieczniejsze rośliny, ale także tańsze ogrzewanie bo wiatr tak nie napiera na dom.
____________________
Natalia - Mój zakątek
Mago22 09:08, 03 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Witaj Natka, Najwieksze wiatry wieja mi w zasadzie od strony frontowej i tu robi sie kolejny problem bo po pierwsze mam POŚ, (zapomniaałam wyrysowac na planie, ale na zdjęciach widać 3 zielone pokrywy), i od strony domu w kierunku płotu jest drenaż rozsączający, a wiec nie mozna sadzic tam nic z głebokim systemem korzeniowym. Sprawa druga w przyszłosci mąż mysli o ogniwach fotovoltaicznych i te panele planuje rozmieścić własnie w tym miejscu, a więc nie wskazana jest wysoka zasłona od frontu, bo bedzie dawala cień.

Zaczynam rysować wstepnie te moje rabatki, później wstawię
____________________
Magda Wietrzny ogród
Gruszka_na_w... 17:40, 03 lut 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Mago, Masz prawo do własnych wyobrażeń i marzeń o swoim ogrodzie, ale planując ogród nie da się uciec przed tym, co najważniejsze, czyli lokalizacją. Wokół Ciebie nie ma sąsiednich budynków, nie masz zapożyczonego krajobrazu w postaci lasku, czy choćby drzew za płotem. Sama zauważyłaś, że mieszkasz na wygwizdowie. Szkoda pieniędzy na rośliny, które po pierwszym silnym wietrze, czy mrozie przepadną. Przepraszam, jeśli piszę coś, czego nie masz ochoty czytać, ale tak rozumiem forumową pomoc.
Przyjrzyj się swoim inspiracjom pod kątem sąsiedztwa. Zastanów się, jak wyglądałyby te ogrody, rabaty bez drugiego i trzeciego planu.
Toszka-fachowiec-praktyk- podpowiada Ci, że niezbędna jest wysoka, gęsta przesłona. I trzeba ją zrobić, a dopiero potem wg własnych upodobań planować wewnętrzne rabaty.
Czasem swoje plany trzeba skorygować i dostosować je do rzeczywistości.
A paneli nie da się zamontować na dachu? Muszą być na froncie?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
makadamia 19:02, 03 lut 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Magda, zaznacz na rysunku, gdzie jest rozsączenie, gdzie pokrywy, a gdzie planujecie te ogniwa.

Zanim zaczniecie sadzić drzewa, trzeba dokładnie przemyśleć rozmieszczenie funkcji.
Na razie wszystko skupiliście na froncie: i taras, i ogniwa, i POŚ.
Rozumiem powody, ale robienie części wypoczynkowej od strony ulicy, to nie jest najszczęśliwszy pomysł. Tym bardziej, jeśli jednocześnie planujecie tam te ogniwa.

Nie da się tego poprzesuwać trochę na tył?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sylwik69 11:56, 04 lut 2018


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj piękna,nowoczesna bryła domu i super dach z blachy/zawsze o takim marzyłam/.Bardzo podoba mi się Twoja koncepcja ogrodu zwiewnego,preriowego.Wydaje mi się,że będzie tu idealny ! Brzozy i trawy oraz zimozielone rośliny w żwirowych ścieżkach. Oddaję głos na jednolity żywopłot! i życzę realizacji marzeń o pięknym ogrodzie
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
ElzbietaFranka 13:21, 04 lut 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Witam. Mam ogród na wydmuchowisku wiatr szaleje jak się rozpędzić wcześniej 4 km to zatrzymuje się na moich tujach. Z trzech stron świata.
Co mnie dziwi, że oglądasz jakieś ogrody a powinnaś się przede wszystkim skupić na ochronie przed wiatraki a później myśleć dalej.
Toszka podała ci z czego możesz zrobić taki żywopłot. Nie zgodzę się z nią że tujach brabant jest nie dobra bo trzeba ją strzyc itd. Piszę o świerkach serbski.

Mam p osadzonych prawie 300 brabant miałam z nimi na początku kłopot bo sądziłam w 2008 roku a 2010 i 2011 r. Były bardzo ulewne wszędzie stała woda więc ok 50 szt na nizinach mi wypadły. Ta pogoda nauczyła mnie, że w tym miejscu muszę zrobić podwyższenie i posadzić nowe w tej chwili wszystkie brabanty się prawie zrownaly. Są piękne aby nie zapeszyc w ciągu tych lat byly raz przycinanie w zeszłym roku. Każdego roku raz je strzygę w pionie.
Raz wiosna je nawoże i później po przyciu opryskuje od grzyba i w następnym tygodniu opryskuje nawozem magiczna siła. Brabanty bardzo szybko rosną nawet pona 0,5 m rocznie przy sprzyjających warunkach.

Mam też ok 20 szt świerk serbski są ładne., ale nie wyobrażam sobie żywopłotu z świerk. Świerk serbski rośnie ładnie jak z każdej strony ma światło. Można je sądzić jako ozdobnie np w kącie działki lub pojedynczo. Może ktoś ma żywopłot że świerk, ale ja bym nie radziła.

Mam też dużo choin kanadyjskich, też można robić żywopłot, mam ok 15 m przy płocie od strony wschodniej już wyrośniety w tym roku będę przycinala. Trzeba by je było bardzo zagescic aby był ładny. Sadzonki są dosyć drogie więc kupowanie dużej ilości to nie lada wydatek.

Widziałam piękny żywopłot z daglezji tutaj na wątku nie było mowy o daglezjach Szybko rosną nie chorują. Przycinać trzeba jak każdy żywopłot. Jest gęsty. Nie wiem jaka cena obecnie jest. Mam 4 szt daglezji i bardzo sobie chwalę te iglaki.

Brzozy nie wyobrażam sobie ogrodu bez brzoz i sosen. Szybko rosną i dają cień. Faktem jest, że pod sosna i nic specjalnie nie urośnie maja bardzo płytki system Korzeniowy i wypijaja każda ilość wody. Korzenie maja jak pajęczyna ok 5 cm pod ziemią.
Brzoza doorembos (CHYBA DOBRzE NAPISAŁAM) jest piękna o każdej porze roku.

Jeszcze o tujach szmaragd. Ładnie rosną nie ma z nimi problemu. Mam ok 80 szt jak chcesz to możesz, zobaczyć na moim wątku na pierwszej stronie jeszcze nie podciete Góra. W zeszłym roku ciepła też fota na wątku.
Te tuje sądziłam ok 1,2 wys a są u mnie od 2012 r. Kupowałam drogo 70 zł jedna, ale to był mus.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 13:30, 04 lut 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Piszę w jeszcze. Bukowe czy Grabów też piękna ściana liście utrzymują się nonstop. Sadzonki tanie, ale trzeba czekać co najmniej 7 10 lat aż będzie co podziwiać. Pierwsze lata po sadzenie aby się zagescic trzeba ciąć.

Mam też zwykle świerki ok 40 pięknie rosną służą jako osłona dla domu.
Podstawa aby dom był ciepły jest jednak dobre ocieplenie domu nie żałować na tym.

Ze wszystkim jest robota. Bez pracy nic nie powstanie.

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam moim opisem na co się zdecydować. Zawsze się wpisuje początkującym na ogrodówisku.
Też zaczynałam pierwsze kroki od osłon terenu.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Toszka 18:27, 04 lut 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
ElzbietaFranka napisał(a)
(...) Nie zgodzę się z nią że tujach brabant jest nie dobra bo trzeba ją strzyc itd. Piszę o świerkach serbski.



Wyraziłam swoją negatywną opinię o brabantach po doświadczeniu z okazami mającymi ponad 20 i 30 lat. Niestety brabant jest tym typem tui, która z wiekiem mocno traci na urodzie. Jedynym ratunkiem jest systematyczne, co ok. 6 tygodni cięcie. Bez częstego, systematycznego cięcia dośc szybko przypomina, że jest przecież drzewem - łysieje od dołu, traci zwarty pokrój.


ElzbietaFranka napisał(a)
(...)
Brzozy nie wyobrażam sobie ogrodu bez brzoz i sosen. Szybko rosną i dają cień. Faktem jest, że pod sosna i nic specjalnie nie urośnie maja bardzo płytki system Korzeniowy i wypijaja każdą ilość wody. Korzenie maja jak pajęczyna ok 5 cm pod ziemią.
(...)

Elu, chyba pomyliłaś system korzeniowy sosny ze świerkami... lub brzozami.

Sosny mają głęboki, nawet na 3m. system korzeniowy. Zwłaszcza nasza sosna zwyczajna- Pinus sylvestris i czarna - Pinus nigra. Bywa, że sosny górskie (Pinus mugo) mają płytki i rozległy system korzeniowy, ale to w przypadku kiedy podłożem są strome, kamieniste podłoża.
To nie ich sąsiedztwo może być problematyczne, a ubogie podłoże.


____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mago22 19:59, 04 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Dziewczyny ja z wielką ochotą czytam takie posty, nic się nie obrażam, przyszłam tu po pomoc, a nie po poklepywanie po ramieniu. Oczywiście cieszyło by mnie to że idzie po mojej myśli, ale wiem że moja wiedza jest skromna i naprawdę bardzo, bardzo się cieszę że chcecie mi pomóc.
Ja chce rozpocząć od żywopłotu, dlatego na ten temat dyskutujemy najpierw. Oglądałam piny związane w wiatrochronami i chce tez wpleść drzewa w okolice ogrodzenia. Pokaże Wam to na moich rysunkach. Narysuje też tą POŚ. Co do ogniw nie jest jeszcze nic przesądzone. Mąż tak tylko luźno na razie myśli. Może będą na dachu, może ich w ogóle nie będzie, naprawdę nie umiem się do tego w tym momencie ustosunkować. Dom będzie bardzo dobrze ocieplony 25 cm styropianu, w oknach rolety.
Wiem, że to, że wszystko jest na froncie może się nie podobać, ale tak wybraliśmy. Chciałam mieć tak usytuowany dom względem stron świata jak stoi, tylko wjazd na działkę miał być od strony polnocnej, wtedy od strony wjazdu byłby garaż, a taras byłby wgłębi ogrodu. Niestety takiej nie znaleźliśmy. Kupiliśmy więc tą dzialkę, jest wycięta z pola o wymiarach dokladnie jakie chcieliśmy i dom tez stoi tyle metrów od frontowego ogrodzenia ile chciałam. Widzę oczywiście minusy, ale dla mnie są one mało istotne. Po pierwsze droga jest tylko śródpolna, oczywiście może się to za kilka lat zmienić, ale póki co jest cisza i spokój, wiec taras w tym miejscu nie jest dla mnie problemem. Szczerze mówiąc nie jestem tez wielką fanką przebywania na dworze, latem mi gorąco, wieczorem rypią komary, no i te nasze wiatry, wiec zrobie taras, ale nie będzie to moje ulubione miejsce spędzania czasu. 
Elu witaj, dziekuje że tyle napisałaś. Twój glos jest bardzo dla mnie cenny bo masz w swoim ogrodzie kilka interesujacych mnie roślin i masz porównanie.

Sylwia witaj, dziękuję za wizytę 

Podsumowując dotychczasowe wpisy odnośnie roślin na żywopłot cięty to mamy tak:
-Toszka zdecydowanie odradza brabanta, poleca cisa i serba
-Gruszka poleca graba, lub buka (ma duzo plusów, jest tani, na pewno go gdzieś umieszczę, ale nie na obrzeżu) i choinę kanadyjską
- Ela odradza raczej choine (droga i do tego trzeba ją sadzić gęsto żeby ładnie wyglądała), odradza tez Serba w takim żywopłocie, doradza daglezje ( poleca ją jeszcze ktos?)
szmaragdy odpadają i zwyklej choiny tez nie chcę.

Czyli stanęło w tym momencie cis, daglezja,serb. Toszka odezwij się proszę Jakie konkretnie gatunki cisa byś polecała? Co ile je się sadzi i jak szybko są w stanie utworzyć zasłonę? Zalezałoby mi żeby dość szybko rosły.
____________________
Magda Wietrzny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies