Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wietrzny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wietrzny ogród

Toszka 21:05, 04 lut 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mago, tak nawiasem mówiąc to mogę dać namiar na serby, wychuchane i w rozsądnych cenach. Źródło sprawdzone na Ogrodowisku. Wyczyściłyśmy to żródło z cisów Szkółka na wschód od Poznania. Natomiast na zachód od Poznania wyczaiłyśmy nową szkółkę, z (wydaje się) porządnymi cisami. Takimi idealnymi na żywopłot. Cis Baccata. To są juz cisy ponad metrowe (sporo ponad - w różnych wielkościach mają). Ja natomiast mam doświadczenie z cisem baccata i mogę śmiało powiedzieć, że spokojnie można sadzić co metr. Nawet jeśli w momencie sadzenia nie są na styk, to w 3-4 lata już będą. Wszystko zależy od przygotowanej ziemi i zadbania zwłaszcza w pierwszym roku. Nie bez znaczenia jest wielkość bryły korzeniowej. Jeśliś zainteresowana to szczegóły na pw

Osobiście radzę zastanowić się nad sadzeniem jednogatunkowego żywopłotu. Nie daj bóg jakaś choroba lub szkodnik i problem robi się na masową skalę...boleśnie mozna tego doświadczyć.

Pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy - nie wiem ile finalnie metrów bieżących żywopłotu będziesz mieć, ale, taki szczególik... to wszystko trzeba będzie ciąć jeśli ma schludnie wyglądać. Świerka nie musisz ciąć, oki. Odrzucony przez ciebie szmaragd w praktyce cięcia nie potrzebuje. Cięcie cisa nie jest trudne i powiem szczerze, że lubię go ciąć w przeciwieństwie do brabanta. Powiem więcej - nie znoszę brabantów ciąć i jestem wściekła na siebie, że jak sadziliśmy żywopłot to tych odziedziczonych brabantów nie wywaliłam. Z różnych powodów zrobić teraz tego nie mogę i morduję się

Choiny nie mam, ale miałam okazję widzieć z niej żywopłoty (na pierwszy rzut oka wygląda jak cis) i podobnie jak cis można sadzić co metr. Wszystko zależy od wielkości sadzonek, przygotowaniu podłoża, czasu jaki damy żywopłotowi na zrośnięcie się i dbałości ogrodnika.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 22:02, 04 lut 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Mago22 napisał(a)
Szczerze mówiąc nie jestem tez wielką fanką przebywania na dworze, latem mi gorąco, wieczorem rypią komary, no i te nasze wiatry, wiec zrobie taras, ale nie będzie to moje ulubione miejsce spędzania czasu. 


To jest najbardziej zdumiewające zdanie, jakie kiedykolwiek przeczytałam na tym forum
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
ElzbietaFranka 23:09, 04 lut 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Toszka napisał(a)


Wyraziłam swoją negatywną opinię o brabantach po doświadczeniu z okazami mającymi ponad 20 i 30 lat. Niestety brabant jest tym typem tui, która z wiekiem mocno traci na urodzie. Jedynym ratunkiem jest systematyczne, co ok. 6 tygodni cięcie. Bez częstego, systematycznego cięcia dośc szybko przypomina, że jest przecież drzewem - łysieje od dołu, traci zwarty pokrój.



Elu, chyba pomyliłaś system korzeniowy sosny ze świerkami... lub brzozami.

Sosny mają głęboki, nawet na 3m. system korzeniowy. Zwłaszcza nasza sosna zwyczajna- Pinus sylvestris i czarna - Pinus nigra. Bywa, że sosny górskie (Pinus mugo) mają płytki i rozległy system korzeniowy, ale to w przypadku kiedy podłożem są strome, kamieniste podłoża.
To nie ich sąsiedztwo może być problematyczne, a ubogie podłoże




Tak pomyliłam to brzozy maja płytki system Korzeniowy . Sosny palowy .

Za 20-30 lat to niech się inni martwią co posadzić.

Dalam różne propozycje co można posadzić. W każdym razie przy wszystkim trzeba robić jak się zaniedbania to i bukowy czy Grabowy żywopłot też będzie brzydko wyglądał. Cis baccata co metr?

Dzisiaj zrobilam foty moich brabantow kupowanych w Zlotoklosie wiesz gdzie .wstawię na mój wątek.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:28, 04 lut 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Ja choin kanadyjskich nie odradzam są piękne tylko koszt wysoki w tym rzecz.

Na forum jest wątek o cisach "Cis taxus - tam się dużo dowiesz jakie, ile i jak sądzić na metr.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Toszka 09:14, 05 lut 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
ElzbietaFranka napisał(a)
Ja choin kanadyjskich nie odradzam są piękne tylko koszt wysoki w tym rzecz.

Na forum jest wątek o cisach "Cis taxus - tam się dużo dowiesz jakie, ile i jak sądzić na metr.


Na wątku polecany na żywopłoty jest Hicksi... nigdy, przenigdy tego cisa nie polecę nikomu na żywopłot. Chyba, że ten żywopłot może mieć metr szerokości.
Powiem więcej - wszędzie na zachodzie Europy sadzi się żywopłoty z baccata....
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mago22 13:46, 05 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
makadamia napisał(a)


To jest najbardziej zdumiewające zdanie, jakie kiedykolwiek przeczytałam na tym forum

Co nie znaczy że zupełnie unikam
____________________
Magda Wietrzny ogród
Mago22 14:10, 05 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
wymodziłam 2 koncepcje
Pierwsza przedstawia żywopłot z "niewiadomojeszczeczego",przy ogrodzeniu są posadzone brzozy, z tyłu, oraz od frontu jest zagajniczek z świerkami serbskimi, brzozami oraz sosnmi. Z tyłu równiez jest warzywniak z kompostownikiem oraz sad. Jest zaznaczone miejsce na ognisko. Z przodu wyrysowana POŚ. Po bokach na zielono zaprojektowałam rabaty.


wersja druga przedstawia ogród bez rabat. Warzywniak i sad bez zmian, ale zapomniałam napisać że bedzie ogrodzony żywoplotem z buka lub graba, podobnie mały zywoplocik, zasłona przy ognisku. Idąc za Waszymi radami o wielogatunkowości zywoplotu wzdłuż ogrodzenia po prawej stronie zaprojektowałam Serba, na tylnej sciane przy warzywniaku brabanta (chcialam go wiec zaryzykuje w tym miejscu, tak jak pisze Ela za 20-30 lat niech sie inni martwią ) Po lewej stronie nie mam koncepcji jeszcze, a od frontu cis baccata. Uzupełnieniem sa "rozrzucone" brzozy i serby w naroznikach. Brzozy moze nie wszystkie tylko niektorę bedą podsadzone trawami, bylinami itp W obu wersjach nie mam wogole koncepcji jak zagospodarowac front przez tą POŚ-ke


dodaję kierunki świata

____________________
Magda Wietrzny ogród
Toszka 17:23, 05 lut 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
kierunki świata by się przydały, zwłaszcza sadowi i warzywniakowi
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gruszka_na_w... 19:37, 05 lut 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Lubisz sosny i brzozy. Toszka albo Makadamia kiedyś podrzuciła namiary na tych projektantów. W tym projekcie zastosowali najprawdopodobniej żywopłot z cisa.
Mam u siebie daglezje. Ona i świerk serbski to najszybciej rosnące iglaki. Ma miękkie, delikatne igły. Swoje daglezje wykorzystałam w narożniku działki jako element przesłony. Sadzone jako 30 cm mikruski 4 lata temu. Teraz mają ok.3-4 m.

PS. U siebie na nitkach drenażu POŚ-ki zrobiłam warzywnik. Szkoda mi było zostawić tyle niewykorzystanej powierzchni.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Mago22 07:15, 06 lut 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Toszka kierunek jest zaznaczony na 1 stronie, na tym pierwszym planie co wklejałam.
Gruszka swietny link, dzieki Zajrze do Ciebie, oblujkam te daglezje.
____________________
Magda Wietrzny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies