Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Brzoza - Betula

mamahuberta 12:49, 21 lip 2011

Dołączył: 22 cze 2011
Posty: 74
Chciałam posadzić w ogrodzie brzozy w bliskim sąsiedztwie aby w przyszłości móc zawiesić hamak i aby trawa nie była tak mocno wystawiona na działanie słońca.
Przeraża mnie trochę rozmiar dorosłego drzewa. Czy są odmiany, które nie pędzą tak mocno w górę i nie rosną zbyt szeroko?
W jakim wieku mogą być te brzozy podpatrzone na ogrodowisku?

____________________
Agnieszka 14:06, 21 lip 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Pewnie, że są i to bardzo piękne odmiany. Sama mam trzy różne odmiany:

Schneverdingen Goldbirke: śliczne żółte listki, biała kora, rośnie średnio szybko:



Mam też dwie sztuki Obeliska, która kojarzyła mi się z wielką, ciężką brzozą, a jest delikatną formą kolumnową z drobnymi listkami:

____________________
Agnieszkowy ogródek
Agnieszka 14:14, 21 lip 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Mam jeszcze trzecią odmianę: Brzoza pożyteczna Doorenbos. Ta też jest piękna, jednak przez to, że ma inny pokrój i większe liście jest też dla mnie bardziej elegancka. Ma czysto białą korę. Kupiłam specjalnie okaz wielopienny, bo rośnie sobie w rogu ogrodu i ma dla siebie dużo miejsca. Niestety nie mam lepszego zdjęcia (za tą okaleczoną jodłą jednobarwną widać 3 bialutkie pnie, to właśnie ona):


Na samym początku urządzania ogrodu miałam jeszcze brzozę purpurową, ale wiatr ją złamał. Też wyglądała ślicznie.... Byłaby teraz taka jak na żółta... Może jeszcze ją kiedyś posadzę.

Duży wybór brzóz ma u siebie w szkółce Szmit. Można pooglądać.

Te szlachetniejsze brzozy nie rosną tak wysoko, jak te pospolite, zresztą zawsze można je przyciąć . Goniak często przycina swoje brzozy, pokazywała też jak to robi w swoim wątku.

Ja jestem w brzozach zakochana, chociaż wiem że śmiecą. Sadzę je tak, aby wiatr nie zaganiał mi listków czy nasionek do rynny czy prosto do domu. I tyle!
____________________
Agnieszkowy ogródek
Agnieszka 14:17, 21 lip 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Znalazłam jeszcze takie zdjęcie tej ostatniej brzozy Doorenbos:


Brrrr, aż mi się zimno zrobiło! Ale widać pokrój, zupełnie jak kształt liścia: troszkę zaokrąglone serduszko do góry nogami. ))
____________________
Agnieszkowy ogródek
mamahuberta 14:36, 21 lip 2011

Dołączył: 22 cze 2011
Posty: 74
Dziękuję Ci Agnieszko za odpowiedź. Postanowione będą trzy brzozy w moim ogrodzie. Już nie mogę się doczekać tego hamaka
____________________
Gardenarium 15:07, 21 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja miałam także dobre doświadczenia z brzozą pożyteczną "Doorenbos" (Betula utilis 'Doorenbos' synonimy łac.: Betula jacquemontii). Mają większe liście i kora bardzo ładna.

Jeszcze fajna jest brzoza papierowa (Betula papyrifera) o płatach różowawej kory, odwijających się od pnia.

Na fotce brzoza pożyteczna




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EkspertLeroy... 22:21, 21 lip 2011

Dołączył: 07 lip 2011
Posty: 82
Witam,
Brzozy to piękne malownicze drzewa, a przy tym jako jedne z niewielu dają bardzo dobry rodzaj cienia nie głęboki a przyjemny ''półcień''. Sam mam u siebie na działce aleję brzozową, gdzie latem wieszamy hamaki. Drzewa rosną w odległości ok. 3-4 m co pozwala by dorosłe egzemplarze stykały się koronami. Daje to efekt jak na zdjęciu.

Dzięki ażurowemu pokrojowi nie ma co myślę obawiać się gabarytów dorosłego drzewa - dorasta do kilkunastu m wys. i 7 m szerokości. Mniejsza gabarytowo i dość oyginalna - bo z purpurowymi liśćmi jest odmiana 'Purpurea'.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Gardenarium 23:17, 22 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mamahuberta napisał(a)

W jakim wieku mogą być te brzozy podpatrzone na ogrodowisku?



Ten ogród robiłam 6 lat temu, a brzozy już tam były. Podejrzewam że mają koło 20 lat.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarzenaR 20:12, 13 sie 2011


Dołączył: 09 kwi 2011
Posty: 80
gardenarium napisał(a)


W jakim wieku mogą być te brzozy podpatrzone na ogrodowisku?



Ten ogród robiłam 6 lat temu, a brzozy już tam były. Podejrzewam że mają koło 20 lat.



Danusiu, wiem, że brzozy są dosyć pazerne, jeśli chodzi o składniki pokarmowe. Czy przed posadzeniem host przygotowywałaś jakoś specjalnie glebę? I czy ciężko było się tam wkopać? U koleżanki zaczęłyśmy obwódkę z berberysów, ale ze względu na korzenie musiałyśmy poszerzyć wymiary obwódki. I jakie rośliny poleciłabyś jeszcze pod brzozę?

Pozdrawiam

M.
____________________
Gardenarium 08:13, 03 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dość ciężko wygrzebał się dołek pod hosty, ale wydają mi się najlepsze do tego celu. Mogłabym polecić jeszcze żurawki, miodunki, bergenie i bluszcz - na drzewo żeby się piął. Jeszcze trzmielinki kolorowe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies