Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Katalpa - Catalpa

Pokaż wątki Pokaż posty

Katalpa - Catalpa

nika_w_a 01:41, 31 sty 2014

Dołączył: 25 sty 2014
Posty: 5
Bardzo dziekuję za odpowiedź!

Czy chcąc uzyskać taki pokrój katalpy, o jakim pisałam, drzewko musi być szczepione? Pytam, ponieważ przeglądam wizytówki ogrodów i wpadł mi w oko ogród Franco Polo, a w nim właśnie Katalapa Aurea. Z tego co widze, ta jego katalpa chyba nie była szczepiona (?) Baaaardzo mi się podoba jej naturalny pokrój i myślę, że właśnie coś takiego chciałabym osiągnąć. W jakiej formie powinnam zatem kupić drzewko - czy ono powinno być jednak szczepione czy w formie podobnej do krzewu - jak u Franco Polo? Przepraszam za "błahość" pytań, ale stawiam dopiero pierwsze kroki w królestwie roślin i czuje się troszkę zagubiona

Poniżej wizytówka FrancoPolo z katalpą na pierwszej stronie:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3523-wizytowka-moj-ogrod-z-elementami-stylu-japonskiego
ele2001 08:13, 31 sty 2014


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Jeśli zależy Ci na konkretnej odmianie np."Aurea" musi być zaszczepiona_ miejsca szczepien bywają różne przy szyjce korzeniowej lub na pewnych wysokościach jeśli ma być taka jak na powyższym zdjeciu kup szczepioną jak najniżej.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Sonka 10:59, 09 lut 2014


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2265
Zastanawiam się, czy już można obcinać katalpy?
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Gardenarium 11:08, 09 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie można.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sonka 14:46, 13 lut 2014


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2265
Dziękuję,
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
agnieszka090 12:50, 30 mar 2014

Dołączył: 12 sty 2014
Posty: 18
Witam,
podcięłam wczoraj katalpę (kilkuletnie, zdrowe drzewko), a dziś usłyszałam że zapowiadane są przymrozki ( do -4 stopni) i mam pewne obawy, czy może to zaszkodzić mojej katalpie?
____________________
Gardenarium 15:14, 30 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie zaszkodzi, to już bez znaczenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
irenka78 11:01, 05 kwi 2014

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 1
Witam,
Zakupiłam wczoraj 3 szt catalpy, szczepione na pniu kuliste 2 szt to nana i 1 szt purpurea. Mam do Was pytanie czy po wsadzeniu trzeba albo można je teraz przyciąć, zalezy mi na tym aby miały ładny kulisty kształt a obecnie ich łodygi są różnych długiści, nie bardzo sie znam i nie wiem czy one same będą rosnąć kuliście czy trzeba je już od początku formować? I jak najlepiej formować? Pomocy
pozdrawiam
dyha 12:25, 05 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Witam - moim zdaniem posadź i nic nie rób. Katalpy zasadniczo przycinam na przedwiośniu. Uformujesz wtedy jak chcesz. Latem lekko możesz poprzycinać najbardziej nierówne gałązki i zasmarować pastą ogrodniczą. To jest moje zdanie - mam ich ponad 40 szt i rosną póki co. Pozdrawiam Oczywiście możesz spotkać się z innymi opiniami
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
dyha 12:41, 05 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
nika_w_a napisał(a)
Bardzo dziekuję za odpowiedź!

Czy chcąc uzyskać taki pokrój katalpy, o jakim pisałam, drzewko musi być szczepione? Pytam, ponieważ przeglądam wizytówki ogrodów i wpadł mi w oko ogród Franco Polo, a w nim właśnie Katalapa Aurea. Z tego co widze, ta jego katalpa chyba nie była szczepiona (?) Baaaardzo mi się podoba jej naturalny pokrój i myślę, że właśnie coś takiego chciałabym osiągnąć. W jakiej formie powinnam zatem kupić drzewko - czy ono powinno być jednak szczepione czy w formie podobnej do krzewu - jak u Franco Polo? Przepraszam za "błahość" pytań, ale stawiam dopiero pierwsze kroki w królestwie roślin i czuje się troszkę zagubiona

Poniżej wizytówka FrancoPolo z katalpą na pierwszej stronie:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3523-wizytowka-moj-ogrod-z-elementami-stylu-japonskiego


Jeśli od małej sadzonki prowadzi się katalpę, to możesz ją wyprowadzić jak chcesz. Formowanie na kulę też możesz zrobić bez szczepienia. Poprostu z miejsc w których wyrastają szczytowe dwie gałązki, jedną usuwasz i zabezpieczasz pastą ogrodniczą "uszkodzone miejsce". Ono z czasem ładnie się zarasta. W ten sposób powtarzasz to kolejnego roku do czasu aż uzyskasz pożądaną wysokość pnia. Pokażę to na fotkach kiedy wypuszczą liście. Później zostawiasz już dwie gałązki i przycianasz, po czym zaczynasz formowanie w kulę. (One późno wypuszczają liście). Osobiście wolę pokrój naturalny, ale te na kulę robię tylko po to, aby pokazać właśnie to, że nie musi być szczepiona. Pozdrawiam
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies