Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Buk pospolity - Fagus sylvatica

Pokaż wątki Pokaż posty

Buk pospolity - Fagus sylvatica

Artrax 22:35, 10 sty 2013

Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 43
glowworm napisał(a)
Miejsce to nie problem, raczej martwi mnie powolny wzrost buków (gdyby nie wygląd, którym powalają, to bym sobie je darował). Na jakiejś aukcji znalazłem jednego, ale zgodnie z opisem zaszczepiony jest na wysokości 50 cm, czy to nie za wysoko (purpurowy który rośnie u mnie w ogrodzie szczepiony jest przy samej ziemi)? Nie znam się na tym, ale czy od wysokości szczepienia nie zależy potem docelowa wysokość drzewa?

Na docelowa wysokosc drzewa to nie wplywa.Przy szczepieniu na wysokosci 50cm bedziemy musieli dbac o to aby usuwac dziki(przyrosty od podkladki) Wiekszosc bukow szczepi sie na podkladce ''Fagus sylvatica", poniewaz duza ilosc roslin z siewu czesto nie powtarzaja cech rosliny matecznej.
____________________
Gardenarium 22:41, 10 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pewnie wszystkie szlachetne buki są szczepione, ale mają rosnąć jako swobodne drzewa więc szczepienie jest nisko, a drzewko jest przywiązywane aby rosło wysoko i jako "normalne" drzewo.

Te szczepione na pieńkach mogą być karłowymi drzewkami, koronę można formować, a wysokość szczepienia wtedy ma wielkie znaczenie.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:46, 10 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Fagus sylvatica 'Aspleniifolia'



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 08:37, 11 sty 2013


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8910
to tylko pozazdrościć miejsca na takie piękne okazy
jeżeli chodzi o ofertę to radzę sprawdzić telefonicznie, w zeszłym roku wybrałem się do Szmita po hortensje na placu miał tylko 4 podstawowe , np. Uzdowski w Bydgoszczy uaktualnia ofertę systematycznie
wprawdzie Szmit to potęga i ruch ma niesamowity ale szlachectwo zobowiązuje
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
glowworm 19:35, 11 sty 2013

Dołączył: 27 lip 2012
Posty: 43
Miejsca niby dużo, ale zawsze chciałoby się więcej Wstępnie założyłem, żeby odległość pomiędzy nowoposadzonymi większymi drzewami nie była mniejsza niż 9-10 metrów (zwłaszcza dla buków). Mam nadzieję, że to wystarczy na w miarę naturalne korony.
glowworm 11:41, 03 lut 2013

Dołączył: 27 lip 2012
Posty: 43
Wszędzie spotykam informację, że buk wysokiego poziomu wody gruntowej nie wytrzyma, nie służą mu także duże jej wahania. No dobra, ale co to w ogóle oznacza wysoki poziom wody gruntowej, ogólnie wiadomo, że latem poziom opada, zwłaszcza podczas takiej suszy, jaką mieliśmy w zeszłym roku. Na mojej działce zwierciadło wody wczesną wiosną zalega na około 40-50 cm, by poźnym latem opaść do mniej więcej poziomu 100 cm. Czy to warunki, z którymi poradzą sobie buki?
Gardenarium 12:48, 03 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej nie, za wysoki poziom.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
glowworm 15:42, 03 lut 2013

Dołączył: 27 lip 2012
Posty: 43
A jaki odpowiadałby im, zawsze można zrobić lekkie wzniesienie?
Gardenarium 20:31, 03 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tego nigdzie w informacjach nie ma, nie wiem czy to jest gdzieś opublikowane
Ale musiałbyś o metr co najmniej podnieść. Czy warto aż tak kombinować?Musisz gdzieś w rogu wzniesienie usypać ,ale czy masz dość miejsca, żeby to nie wyglądało sztucznie?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
glowworm 22:36, 03 lut 2013

Dołączył: 27 lip 2012
Posty: 43
Metr to bardzo dużo Myślałem o wyniesieniu terenu na 30-40 cm. A jak jest z wodą gruntową na Pani działce?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies