Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Tuja74 16:07, 23 sie 2015

Dołączył: 20 sie 2015
Posty: 44
To polecasz na przyszłość żeby nie było takiego efektu suszy?
I co mogę teraz zrobić aby zlikwidować tego szkodnika? Czyli z tego co piszesz o swoich grabach, nie przejmować się zalewaniem korzeni? Drzewo się do tego przyzwyczai...?
____________________
Mazan 18:56, 23 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tuja74

Pisałem na ten temat w kilku wątkach, m.in. w wątku Graby /dział rośliny i ich pielęgnacja/.
Zalewaniem korzeni zawsze trzeba się przejmować. Korzeń żeby funkcjonować musi oddychać.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Tuja74 11:19, 24 sie 2015

Dołączył: 20 sie 2015
Posty: 44
A czy zamiast Talstar moze byc Karate Zeon 050SC lub Fastac 100EC lub Ortus 05SC?
____________________
Mazan 13:48, 24 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tuja74

Może być pierwszy karate po nim /10 -14 dni/ ortus.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Tuja74 04:56, 25 sie 2015

Dołączył: 20 sie 2015
Posty: 44
Szczerze mowiac to nie wiem skad sie wzial szkodnik, nie wiem jak to sprawdzic. Kupilem ze szkolki i fakt, wtedy nie mial takiego koloru lisci. Dopiero u mnie na ogrodzie stal okolo 1 mc w donicy i juz wtedy zaczely sie pojawiac takiego koloru liscie. Myslalem ze mu przejdzie jak pojdzie do ziemi, ale niestety nie pomoglo. Mam wrazenie ze sie pogorszylo. Mam plan zeby podniesc troche Grab do gory na rabacie, to spowoduje ze korzenie nie beda wciaz staly w wodzie. Do tego oprysk Karate/Ortus i czekam do przyszlego roku co sie z Nim bedzie dzialo. Jak rozumiem na wiosne znow oprysk Karate/Ortus?
____________________
Gardenarium 00:13, 16 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Kasia35 napisał(a)
Witam,

Mam problem: jakiś miesiąc temu posadziliśmy w ogrodzie kilka grabów lucas. W ciągu ostatnich 3 dni nagle liście naszych grabów zaczęły wyglądać jak na obrazkach poniżej (tak jakby coś je zżerało). Na liściach nie widać żadnych insektów. Dodatkowo liście schowane bardziej wewnątrz krzewu robią się żółte. Choroba postępuje bardzo szybko i obawiam się czy roślina nie straci wszystkich liści. Bardzo proszę o pomoc. Może ktoś wie co to może być i jakie środki zastosować żeby uratować nasze graby?

Będę wdzięczna za pomoc
Kasia

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 09:15, 17 wrz 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasia35

Wygryzione liście to prwadopodobnie 'dzieło' piędzika przedzimka, Natomiast żółknięcie liści i owalne brunatne plamy to grzyb Gloeosporium. Oprysk 3x Bravo/Gwarant po 7 dniach Sarfun/Topsin i znów 7 dni odczekać na Sportak Alpha.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 16:36, 02 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
wojciech_ogrodnik napisał(a)
Witam,

Graby posadzone dwa lata temu. W tym roku pojawił się problem z usychającymi młodymi pędami. Na niektórych liściach widoczne małe białe plamki. Proszę o pomoc: z czym walczę i jaki preparat zastosować lub jak sobie z tym poradzić.

Temat mógł się pojawiać, ale nie udało mi się odnaleźć.

Dziękuję



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AsiaK_Z 16:36, 02 sie 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Potrzebne zdjęcie wklej je, będzie łatwiej doradzić
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
wojciech_ogr... 16:36, 02 sie 2016

Dołączył: 02 sie 2016
Posty: 3
Pytanie uzupełniające: Czy w takiej sytuacji można jeszcze formować żywopłot, czy dać mu już w tym roku spokój? Ostatnio był cięty w czerwcu.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies