Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Przesadzanie piwonii

Pokaż wątki Pokaż posty

Przesadzanie piwonii

Pszczelarnia 15:40, 03 sie 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Danusiu, Ogrodowiczanie potrzebuję Waszej pomocy.
Muszę przesadzić ok. 20 krzewów piwonii. Myślicie, że mogę je posadzić w szpalerze przed tymi
krzewami (tawuły, irga, pęcherznica na końcu pigwowce). Oczywiście ziemia zostanie przygotowana. Jednak
chciałabym pigwowce mieć wydzielone, bo one kwitną prawie w tym samym czasie co piwonie ale na pomarańczowo (pomarańczowy i bordowy oraz różowy nie bardzo pasują do siebie). To jest południowa ekspozycja, choć lekko ocieniona wiśnią (którą kiedyś wytnę) i super smaczną jabłonką (perełka). Brama zostanie zlikwidowana i założony trawnik. Ta piwonia, co jest na zdjęciu ma 20 lat (po poprzednim właścicielu), kwitnie jak szalona i nie chcę jej na razie ruszać - tak myślę. Do krzewów mogę oczywiście coś dosadzić, jeśli trzeba. Ta rabata pięknie wygląda jesienią z kroplami rosy i mgłą.
Po przeciwnej stronie tej rabaty mam długą rabatę z 2 brzozami, jarzębiną, jarząbem szwedzkim, klonami (bordowy i jasnozielony), tawułami, berberysami, miskantami, trzmieliną oskrzydloną, dalej idą perukowce (bordowy, zielony), w przodzie jeżówki bordowe, rozchodniki, turzyca Bronze (a więc wszystko w kolorze bordo-róż).

Te piwonie muszę przesadzić....
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Sebek 16:06, 03 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
A nie masz miejsca na oddzielną rabatę dla nich ?- bo dla mnie piwonie najlepiej wyglądają same na rabacie jak kwitną - tylko kolorowo jest przez kilka tygodni
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Pszczelarnia 16:28, 03 sie 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Sebku, miejsca niby dosyć ale nie chcę robić takich placków roślinnych w całym ogrodzie. Chciałabym uporządkować przestrzeń (0,4 ha) w czytelne pasy rabatowe po długości. Mój M. powiedział, że nie będzie mi obkaszał każdego kwiatka z osobna. Zamierzeniem moim jest długa rabata wzdłuż ogrodu. Jak widzisz do tej pory rosły same (choć szpaler, rabata była zdecydowanie za szeroka, bo składała się z 4 pasów).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 16:58, 03 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Krzewy wyższe mogą być podsadzone piwoniami. Sierpień to dobry czas przesadzania i dzielenia karp. Jednak jeśli nie chcesz mieć ich więcej, lepiej nie dziel. Przesadzaj z dużą bryłą i płytko, nie za głeboko bo tego nie znoszą. Nie lubią też podmokłych gleb.

Wszystkie mogą być ustawione w delikatnym łuku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 11:56, 04 sie 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Danusiu, a co zrobić z pigwowcami? Przesadzić je czy obłożyć innymi bylinami (liliowce, irysy, wilczomlecze, kocimiętki, przywrotniki?). Bo nie mam pomysłu na ten wyizolowany skrawek..... .
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Matka 12:26, 04 sie 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Pszczelarnia, a jakie podłoże im dasz?też się szykuję do posadzenia piwonii w tym miesiącui jeśli w szpalerze to w jakim rozstawie sadzić będziesz?a czy można pomiędzy dać jeżówki?jak myślicie?jak piwonie przekwitną to jeżówki będą cieszyć oczydobrze kombinuję?
____________________
U Matki
Pszczelarnia 13:45, 04 sie 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Bogda, ja mam świetny oborniczek od bydła szkockiego (rasa: szkockie bydło wyżynne) - dam go z umiarem oraz kompost z liści, dołożę ziemi zwykłej (ona jest raczej zwięzła nie piaszczysta). Zdejmę darń, skopię widłami i kilofem (pod spodem są kamienie - te wybiorę) i dołożę ziemi.
Rozstaw to na oko dam 30 - 40 cm (ale ja przesadzam całe rozrośnięte już egzemplarze). Jeżeli dodawać jakieś kwiatki do piwonii, to może lepiej już zrobić rabatę bylinową całą (czyli dołożyć jeszcze 3-5 gatunków). Moim zdaniem piwonia to taka królowa, nawet po przekwitnięciu i każdy inny jeden gatunek przy niej będzie marnie wyglądał, nawet jeżówki. Wiesz nie wiem. Ja nie mam rabat bylinowych (kwiatowych) z 2 gatunków - może Danusia podpowie?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 15:24, 07 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do piwonii to chyba jeżówki nie pasują. Jeżówki do traw miskantów, rozchodnika okazałego, do lawendy pasują.

A piwonie? same do siebie chyba. Można je funkiami w jednolitej odmianie podsadzić.
Z tyłu mogą mieć tło z krzewów np biało obrzeżonych dereni, tak myślę...hmmm, pigwowców nie za bardzo lubię, bo one czerwowo kwitną, piwonie na różowo - gryzie się

Wiem, do bodziszków niebieskich i różowych pasują. Zajrzyjmy do artykułu o piwoniach, z czym je komponować
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/189-zachwycajace-piwonie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matka 17:59, 07 sie 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Tylko, że piwonie krótko kwitną, dlatego pomyślałam sobie, ze jak je poprzeplatam jeżówką to jak piwonie skończa kwitnąć to jeżówki zaczną i ciągle w tym miejscu będą kwiaty
____________________
U Matki
Gardenarium 09:40, 12 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może nie przeplatać tylko dwa pasy posadzić, żeby nie konkurowały ze sobą. Jeżówki z przodu, a piwonie z tyłu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies