Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Przesadzanie piwonii

Pokaż wątki Pokaż posty

Przesadzanie piwonii

Martek 17:03, 30 sie 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
gardenarium napisał(a)
Krzewy wyższe mogą być podsadzone piwoniami. Sierpień to dobry czas przesadzania i dzielenia karp. Jednak jeśli nie chcesz mieć ich więcej, lepiej nie dziel. Przesadzaj z dużą bryłą i płytko, nie za głeboko bo tego nie znoszą. Nie lubią też podmokłych gleb.

Wszystkie mogą być ustawione w delikatnym łuku.

Danusiu zgadzam się z tym co czytam,ale powiedz co mam teraz zrobić ? Wykopałam moją piwonię białą może trochę za wcześnie bo około 9-go sierpnia jakoś na początku .Ze trzy takie 8 mm części karpy uszkodziłam bo manewr miałam nie najłatwiejszy gdyż po obu stronach piwonii rosły już dalie .Wsadziłam całość i podlewałam ,ale liście i tak więdły .Wczoraj zrobiłam zmianę i podzieliłam tą karpę na dwie części ,włożyłam w dwa różne miejsca i ucięłam liście zostawiając około 30 cm łodygi .Podlałam to mocno ,dziś trochę poprawiłam i jest mokro .Czy mam zostawić to w spokoju ???Zdać się na deszcz???A piwonia odbije wiosną ??? Wiem,że nie zakwitnie ,ale tak sobie myślę ,że często sprzedają takie wysuszone karpy ...
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Pszczelarnia 12:23, 31 sie 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Martuś, ja wiele razy dzieliłam i przesadzałam piwonie (bo zawsze ktoś chciał) i nigdy nie podlewałam. I zawsze kwitły (poza jedną w zeszłym roku - ale ona została właśnie zauroczona, bo nie chciałam się nią dzielić ) . Nie podlewaj za mocno, bo zaczną gnić. A to że bulwę uszkodziłaś - nic się nie stało, odbuduje się inna, byleby oczka były w porządku.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 06:59, 03 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Też myślę że szkodzi za dużo wody.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kryniafu 09:45, 27 wrz 2011


Dołączył: 25 lip 2011
Posty: 353
Piwonie w sąsiedztwie bodziszków.

____________________
Pozdrawiam, Krysia Ogrodowe zawirowania
Matka 16:09, 06 gru 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Do jakiej wysokości rosną piwonie?i jak długo liście są dekoracyje i kiedy je się ścina???
____________________
U Matki
Pszczelarnia 16:15, 06 gru 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Bogdo, lekko powyżej kolan. Dekoracyyjne na pewno do sierpnia, nawet dłużej jak mają wilgoć i nie uschną. Wtedy nabieraja koloru czerwono-słomkowego. Można ściąć w październiku(Anglicy tną w listopadzie widziałam), 10 cm nad ziemią (nie za nisko). Lepiej nie zostawiać do wiosny, bo ścinając wiosną niewprawna ręka ogrodnika może uszkodzić pąki, które piwonia dosyć szybko wypuszcza, jak poczuje promienie słońca w ziemi. Tak wiem z praktyki i obserwacji.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Matka 16:17, 06 gru 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
oki
____________________
U Matki
wawik 17:01, 06 gru 2011


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Ja dla odmiany jestem za wycinaniem wiosennym wszystkich ub. rocznych pędów.
Swoją decyzję motywuję tym, że wycięie jesienią pędów naraża bardziej na wymarzanie zimą w okolicach korzeni naszych krzewów. Zalegająca woda w resztkach łodyg rozsadza system korzeniowy.
Również suche pędy zimą są ochroną przeciw mrozową naszych krzewinek.
Można jeszcze wspomnieć o wszelkim robactwie (mam na myśli biedronek) schowanym w suchych łodygach naszych krzewów.
____________________
Gardenarium 22:12, 06 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja w tym roku zostawiam Hidcotową ze starymi pędami Wytnę wiosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hanka_andrus 22:20, 06 gru 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Wawik,Zostawiałam nie ucięte pędy na zimę,ale niestety wiosną jest to wylęgarnia zarodników szarej pleśni.Lepiej jest ucinać i przykrywać obornikiem słomiastym albo kompostem.Wiosną odgarniasz kopczyki i jest ok.Dodatkowo oprysk na szarą pleśń zaraz po pojawieniu się pędów.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies