Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Margerytka40 19:26, 25 cze 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
MarcinKRK napisał(a)
@butterfly
To raczej nie jest kwestia szkodników. Najprawdopodobniej to wynik zbyt dużej miłości do hortensji Wiem jak to brzmi, ale prawdopodobnie przenawoziłaś którymś ze składników. Jeśli nie mamy dostępu do badań swojej ogrodowej gleby, najlepiej używać nawozy zawierające wszystkie potrzebne składniki w odpowiednich proporcjach, a nie nawozy jednoelementowe.

@dzika-roza
Możesz przesadzać zawsze, o ile pogoda na to pozwala. Teraz niestety jest zbyt gorąco.

Swoją drogą - piszecie o gradzie i ulewnych deszczach, a u mnie problemem jest brak jakichkolwiek opadów od miesiąca i wygląda na to, że do połowy lipca sytuacja się nie zmieni. Niestety w tym roku muszę hortensje podlewać dosyć intensywnie, cień niewiele przy takich temperaturach pomaga.

Z moich obserwacji hortensji ogrodowych wynika, że zazwyczaj lepiej w słońcu radzą sobie odmiany o ciemniejszym zabarwieniu kwiatów. Z nowszych odmian: trzeci rok u mnie w pełnym słońcu rośnie Diva Fiore. To dosyć droga odmiana (ok. 60-70 zł), ale w pełni zasługuje na każdą wydaną na nią złotówkę. Jak czas pozwoli, jutro wrzucę jakieś zdjęcia.


Cieszę się, że tak dobrą opinię wystawiłeś Diva Fiore bo właśnie stałam się posiadaczką trzech sztuk . Powiedz co należy z nią wiosną robić, czy ją tniesz?. Gdzieś wyczytałam, że ona zachowuje się jak bylina i część nadziemna zimą zanika, czy to prawda?
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
butterfly 21:25, 25 cze 2019


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
MarcinKRK napisał(a)
@butterfly
To raczej nie jest kwestia szkodników. Najprawdopodobniej to wynik zbyt dużej miłości do hortensji Wiem jak to brzmi, ale prawdopodobnie przenawoziłaś którymś ze składników. Jeśli nie mamy dostępu do badań swojej ogrodowej gleby, najlepiej używać nawozy zawierające wszystkie potrzebne składniki w odpowiednich proporcjach, a nie nawozy jednoelementowe.


Marcin, masz rację, chorobliwa miłość, która zabija
A to wszystko przez to że chciałąm żeby moje Everbloom Blue Wonder były blue...to zaczęłam tym samym nawozem dokarmiać też bukietowe...

A może podpowiesz jak skutecznie zakwasić glebę żebym w końcu miała niebieskie kwiaty? w tamtym roku miałam burzę kwiatów i niektórw już fioletowo się wybarwiły.W tym roku prawie wszystkie kwiaty mróz majowy załatwił i mam z 5 sztuk, ale różowe...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
MarcinKRK 07:02, 26 cze 2019


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Najpierw zdjęcia z dzisiejszego poranka.

dwuletnia Diva Fiore rozpoczyna kwitnienie:


kwiat Diva Fiore w zbliżeninu - dzięki żyłkowaniu kwiaty mają charakter, nie są mdłe:


I jeszcze przy okazji kilka innych hortensji ogrodowych:

Tandem


Renate Steiniger


Semperflorens


La vie en rose
MarcinKRK 07:25, 26 cze 2019


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@Wiaan
@Margerytka40

Diva Fiore rzeczywiście kwitnie na pędach tegorocznych, ale należy dodać TEŻ, bo tak jak każda hortensja ogrodowa kwitnie przede wszystkim na pędach zeszłorocznych. Jak widać na zdjęciu powyżej kwitnie w zasadzie na wszystkich pędach.

Absolutnie nie zachowuje się jak bylina. Jest, jak wszystkie hortensje ogrodowe, krzewem, część nadziemna nie zanika.

Ja nie tnę jej w ogóle, jedynie drobne cięcia sanitarne.

Oczywiście Diva Fiore ma też swoje wady. Nie jest to hortensja, która tworzy duże kwiatostany. Będzie to zwykle gdzieś między 10, a 15 cm. Można trochę to zmienić przerzedzając nieco końcówki pędów na wiosnę.
Ponieważ kwitnie na każdym pędzie raczej nie będzie czasu w sezonie gdy wszystkie będą w tej samej fazie kwitnienia.
Zauważyłem też, że w pierwszych dwóch latach lubi tworzyć cienkie, pokładające się pędy. Po zimie śmiało można je ciąć. W trzecim roku nie widzę już żadnego cienkiego pędu.

@butterfly
A może już masz kwaśną glebę tylko brakuje jej związków glinu? Sprawdź pH gleby. Jeśli jest kwaśne to musisz jedynie wzbogacić ją o np. siarczan glinu potasu (ałun potasowy) - to najbezpieczniejszy związek tego typu. Użyj go jesienią przed zżółknięciem liści i wczesną wiosną przed rozwojem pąków. Trzeba też pamietać, że w zależności od odmiany, hortensje ogrodowe różnie reagują na takie związki - niektórym zabiera nawet 2, 3 lata zanim się zabarwią.
Margerytka40 07:49, 26 cze 2019


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Marcin a nawóz "niebieska hortensja". Co o nim myślisz?
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Trudnepoczatki 09:26, 26 cze 2019

Dołączył: 22 lut 2017
Posty: 57
Witam serdecznie. Moje hortensje mają blade liście możecie mi podpowiedzieć jakim nawozem nawozicie hortensje bukietowe ? Czy mogę je podlać magiczną silą do hortensji(nie wiem czy ona nie jest tylko do hortensji ogrodowych) czy polecacie jakiś inny nawóz. Z góry dziękuję za podpowiedź.
KasiaBawaria 10:01, 26 cze 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Moja diva jest najlepsza z moich wielu hortensji. Moze jeszcze Mathiulde Gütges. Diva rosnie zwarta, nie ma cienkich pedow i kwitnie co roku masowo, pomimo ostrych zim. To jedna z niezawodnych hortensji. U mnie hortensje niektore sa w cieniu (slonce tylko do 10) a inne na zachodzie. Po 4 latach nie podlewam ich praktycznie wcale. Fakt, ze zwieszaja w dzien liscie, ale rano znow stoja na bacznosc. Nie chce ich rozpieszczac, niech sie glebiej korzenia.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 14:00, 27 cze 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
____________________
Zapraszam na kawe
MarcinKRK 22:33, 27 cze 2019


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@Margerytka40
W zeszłym roku pisałem o tych nawozach. Jak do tej pory nie pojawił się żaden, moim zdaniem, godny zaufania.

@KasiaBawaria
No i pięknie będzie.

Wszystkich pozdrawiam z Jardin Shamrock. Powiem tak: te kilka tysięcy odmian robi wrażenie, ale naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Tylko w jednym momencie szczęka mi opadła gdy zobaczyłem grupę dwumetrowych h. Mme Faustin Travouillon:
KasiaBawaria 07:02, 28 cze 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Takie hortensje widuje we Francji, nad zatoka biskajska. Za pierwszym razem jak tam bylam, robilam tysiac zdjec i nie moglam oderwac oczu Tam sa cale miasta nimi obsadzone.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies