Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Marcin89 21:39, 21 cze 2019


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2178
MarcinKRK napisał(a)
@Marcin89
na pewno dla wszystkich azjatyckich. Przedawkowanie fosforu może skutkować chlorozą.

A w przypadku hortensji bukietowych? Do tej pory nic nie słyszałem o przedawkowaniu fosforu.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
MarcinKRK 10:54, 22 cze 2019


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@Marcin89
Hortensje bukietowe pochodzą z Japonii, a więc to też gatunek azjatycki. Nie dalej jak stronę, dwie w tym wątku Kokesz opisuje swoje zmagania z chlorozą u hortensji.

Teoretycznie w wypadku fosforu sytuacja wygląda tak, że rośliny, bez względu na jego ilość w glebie pobierają go tyle, ile trzeba i przedawkowanie tego pierwiastka bezpośrednio nie jest możliwe (dodatkowo w kwaśnych, naturalnych dla hortensji glebach, pobieranie tego pierwiastka przez roślinę jest zmniejszone - co zresztą świadczy też o niskim zapotrzebowaniu hortensji na ten pierwiastek). Należy jednak pamiętać, że obecność dużej ilości fosforu w glebie hamuje pobieranie przez rośliny potasu oraz mikroelementów, w tym np. żelaza. Optymalnym nawożeniem dla hortensji jest więc nawóz ze zmniejszonym udziałem fosforu, np. 15-5-15.
Marcin89 11:37, 22 cze 2019


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2178
MarcinKRK napisał(a)
@Marcin89
Hortensje bukietowe pochodzą z Japonii, a więc to też gatunek azjatycki. Nie dalej jak stronę, dwie w tym wątku Kokesz opisuje swoje zmagania z chlorozą u hortensji.

Teoretycznie w wypadku fosforu sytuacja wygląda tak, że rośliny, bez względu na jego ilość w glebie pobierają go tyle, ile trzeba i przedawkowanie tego pierwiastka bezpośrednio nie jest możliwe (dodatkowo w kwaśnych, naturalnych dla hortensji glebach, pobieranie tego pierwiastka przez roślinę jest zmniejszone - co zresztą świadczy też o niskim zapotrzebowaniu hortensji na ten pierwiastek). Należy jednak pamiętać, że obecność dużej ilości fosforu w glebie hamuje pobieranie przez rośliny potasu oraz mikroelementów, w tym np. żelaza. Optymalnym nawożeniem dla hortensji jest więc nawóz ze zmniejszonym udziałem fosforu, np. 15-5-15.


Dziękuję za wyjaśnienie. Masz ogromną wiedzę

Brawo
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
butterfly 12:56, 24 cze 2019


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Prośba do fachowców i nie-fachowców.
Mam problem z moimi hortensjami bukietowymi, napisalam post w temacie https://www.ogrodowisko.pl/watek/1149-hortensje-choroby-i-szkodniki?page=44

Zerkniecie i moze ktos pomoze?
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
dzika_roza 14:49, 24 cze 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
kiedy najbezpieczniej przesadzić hortensję bukietową?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
ZbigniewG 10:05, 25 cze 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
anbu napisał(a)
Drodzy Forumowicze ma ktoś z Was Hortensję bukietową Magical Mont Blanc PBR?
Proszę pochwalcie się fotkami i opiniami Pozdrawiam

wiosenny zakup w Brico jak na razie OK, widać że ma chęć do kwitnienia i dalszej współpracy




Endless Summer w zacisznym miejscu bez zabezpieczenia , drugi krzak na wygwizdowie zawiązał pąki na nowych pędach


księżniczki coraz piękniejsze


Miss Saori


Frisbee Peticoat
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Wiaan 10:44, 25 cze 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4961
Zbyszku piękne ślicznotki czy mógłbyś polecić odmianę do pełnego słońca
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
ZbigniewG 11:38, 25 cze 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Wiaan nie ten adres (MarcinKRK)wiem tylko że u mnie na piaseczku nawet bukietowe mają ze słońcem problem za wyjątkiem starych krzaków
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
MarcinKRK 12:02, 25 cze 2019


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
@butterfly
To raczej nie jest kwestia szkodników. Najprawdopodobniej to wynik zbyt dużej miłości do hortensji Wiem jak to brzmi, ale prawdopodobnie przenawoziłaś którymś ze składników. Jeśli nie mamy dostępu do badań swojej ogrodowej gleby, najlepiej używać nawozy zawierające wszystkie potrzebne składniki w odpowiednich proporcjach, a nie nawozy jednoelementowe.

@dzika-roza
Możesz przesadzać zawsze, o ile pogoda na to pozwala. Teraz niestety jest zbyt gorąco.

Swoją drogą - piszecie o gradzie i ulewnych deszczach, a u mnie problemem jest brak jakichkolwiek opadów od miesiąca i wygląda na to, że do połowy lipca sytuacja się nie zmieni. Niestety w tym roku muszę hortensje podlewać dosyć intensywnie, cień niewiele przy takich temperaturach pomaga.

Z moich obserwacji hortensji ogrodowych wynika, że zazwyczaj lepiej w słońcu radzą sobie odmiany o ciemniejszym zabarwieniu kwiatów. Z nowszych odmian: trzeci rok u mnie w pełnym słońcu rośnie Diva Fiore. To dosyć droga odmiana (ok. 60-70 zł), ale w pełni zasługuje na każdą wydaną na nią złotówkę. Jak czas pozwoli, jutro wrzucę jakieś zdjęcia.
Wiaan 12:18, 25 cze 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4961
Marcin poczytałam sobie o tej Diva Fiore i ona kwitnie inaczej aniżeli ogrodowe bo na jednorocznych pędach. Podoba mi się ta odmiana, fotka byłaby miłe widziana pozdrawiam

____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies