Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Mączka bazaltowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Mączka bazaltowa

gogo 22:08, 12 wrz 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Kochane babeczki
Dziękuję Wam za informacje, z części skorzystam.
Na pewno nie użyję wcale tego obornika , bo nawet u mnie, amatorki, wzbudził wątpliwości.
Sztucznych nawozów nie stosowałam, używałam nawóz kurzy od sąsiadów / dopóki miał kury /, kupny płynny nawóz dżdżownic kalifornijskich, a ostatnio własnoręcznie robione gnojówki.
Moje pytanie o stosowanie mączki bazaltowej było spowodowane zaobserwowaniem u mnie troszkę gorzej rosnących niektórych roślin.
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
waldek727 02:24, 31 paź 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Toszka napisał(a)


Zważ sobie ilość mączki jaka mieści ci się na łopatce. Na metr zaleca się stosować od 15g do 40g na metr co 3-4 lata. Mączki nie przedawkujesz.


15-30 kg na 100m2
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Pszczelarnia 14:00, 06 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Anda napisał(a)
Grażynko, ja mam zupełnie inne informacje o powstawaniu granulowanego obornika. Mianowicie obornik przez trzy tygodnie odpoczywa na pryźmie, aby w tym czasie namnożyły się pożyteczne mikroorganizmy. Po tych trzech tygodniach obornik jest przez 15 minut suszony w temperaturze do 65 stopni. Ta temperatura nie szkodzi mikroorganizmom. Tak przesuszony przechodzi przez maszynę zagęszczającą i robiącą granulki. Mój obornik granulowany zalatuje lekko obornikiem, więc na pewno nie jest kompletnie wyjałowiony.

Z obornika końskiego można zrobić rownież granulki do pieców grzewczych grzejących materią organiczną. Może te granulki powstają w wyższej temperaturze.


Ewo, jesteś pewna, że do 65 stopni nie szkodzi mikroorganizmom?

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Anda 07:30, 07 lis 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Pszczelarnia napisał(a)


Ewo, jesteś pewna, że do 65 stopni nie szkodzi mikroorganizmom?



Przyjęłam to za pewnik, ponieważ w kompoście wytwarzane są takie temperatury, nawet trochę wyżej, 70 stopni.
Poszukaj hasła Heißrotte.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
waldek727 03:49, 08 lis 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Pisałem o wpływie temperatury na mikroorganizmy w wątku ,, Kompost, kompostowanie, kompostowniki".
Pisząc o mikroorganizmach glebowych zasiedlających kompost mamy przede wszystkim na względzie grzyby i bakterie. Odniosę się do bakterii, bo zapewne o nie chodzi.
W zależności od stopnia rozłożenia materii organicznej, na różnych poziomach kompostu mamy też różną temperaturę. W zależności od przedziału temperatur rozkładzie materii towarzyszą najpierw :
bakterie psychrofilne, następnie bakterie mezofilne i w najwyższych temperaturach termofilne. W temperaturze 65*C giną wszystkie mikroorganizmy poza bakteriami termofilnymi które tracą swoją żywotność w temperaturze poniżej 40*C i powyżej 70*C.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Zgr 06:10, 05 lis 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
waldek727 napisał(a)
Pisałem o wpływie temperatury na mikroorganizmy w wątku ,, Kompost, kompostowanie, kompostowniki".
Pisząc o mikroorganizmach glebowych zasiedlających kompost mamy przede wszystkim na względzie grzyby i bakterie. Odniosę się do bakterii, bo zapewne o nie chodzi.
W zależności od stopnia rozłożenia materii organicznej, na różnych poziomach kompostu mamy też różną temperaturę. W zależności od przedziału temperatur rozkładzie materii towarzyszą najpierw :
bakterie psychrofilne, następnie bakterie mezofilne i w najwyższych temperaturach termofilne. W temperaturze 65*C giną wszystkie mikroorganizmy poza bakteriami termofilnymi które tracą swoją żywotność w temperaturze poniżej 40*C i powyżej 70*C.


To jak to jest z tym obornikiem granulowanym?
Czytam posty powyżej i przecieram oczy.
Wszędzie polecają jako formę wzbogacania gleby w materię organiczną,
a tu pierwszy raz czytam takie informacje, że to pic na wodę.
Kokesz 10:55, 05 lis 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Jako nawóz jest ok. Sama używam.
Ale strukturę gleby lepiej poprawi obornik przekompostowany. Zawarta w nim słoma wzbogaci glebę w próchnicę. Tak samo kora, zrębki i kompost.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 11:30, 05 lis 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Nie tak do końca pic z tym granulowanym obornikiem. To nie jest nawóz mineralny, tylko organiczny. Tzn. najpierw musi być przerobiony przez mikroorganizmy glebowe, aby zostać przyswojony przez rośliny. Każda działalność mikroorganizmów wzbogaca glebę i poprawia jej strukturę. Granulowany obornik to nadal obornik. Można się o tym przekonać wsypując granulki do konewki i zalewając wodą Tylko że poprawa struktury gleby przy użyciu jedynie granulek o wiele dłużej trwa. Efektywniejsze jest używanie kompostu lub przekompostowanego obornika.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Zgr 19:44, 05 lis 2021

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Nie mam niestety dostępu do obornika, poza tym rabaty wyściółkowane żwirem uniemożliwiają mi zastosowanie kompostu czy obornika. Podlewam czasem biohumusem, szukam czym jeszcze mogę wzbogacić glebę. Myślałem, że ten obornik będzie dobrym uzupełnieniem biohumusu. Również na trawniku.
Anda 20:14, 05 lis 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Na trawnik możesz używać granulowany obornik albo kompost. Ten można chyba tez w PL kupić w worku.
Na żwirze obornik granulowany się nie sprawdzi. On musi mieć dostęp do gleby, żeby zostać przerobiony przez mikroorganizmy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies