Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Mączka bazaltowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Mączka bazaltowa

Anda 13:41, 08 lut 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Mazan napisał(a)
Anda

Mączki wulkaniczne zawierają wapń również w formie tlenkowej, czyli że do 'gaszenia'. Ten fakt powoduje takie właściwości, ale na liściu nie zmieścisz kilograma mączki, dlatego ilość na listku może zaszkodzić jedynie mikroorganizmom, dla których stężenia podaje się w wartościach MIC /skrót angielskiej nazwy/, a są niższe od ppm.



Pozdrawiam


A, no to super, wszystko jasne, dzięki

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Pszczelarnia 14:01, 08 lut 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mazan napisał(a)
Anda

Mączki nie są rozpuszczalne, tworzą jedynie zawiesinę dlatego stosowane są posypowo. Niewiele różnią się od bazaltowych. Zawierają dużo wapnia i przez to mają charakter substancji żrącej w połączeniu z wodą, co jest powodem zmiany odczynu gleby. Waldek727 podawał już stosowanie mączki bazaltowej - z diabazową jest podobnie jeśli zmielona jest dokładnie.



Pozdrawiam

Mazan, a jak podłoże jest mocno granitowe (skała w podglebiu i glebie), tzn. że rośliny nie skorzystają z pierwiastków budujących granit? Nie pobiorą?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mazan 20:32, 08 lut 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Pszczelarnia

Żeby składniki mogły zostać pobrane kamień musi być rozdrobniony na mączkę. Wierzchnia warstwa granitu - skały głębinowej - przez miliony lat została "oczyszczona". Teraz jest tylko balastem, a płytko pod powierzchnią - przeszkodą w uprawie. Widziałem, że niektórzy stosują przesiewając przez woreczki /chyba nylonowe/. Wtedy skojarzyło mi się to z mąką pytlową.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
olina 14:53, 26 lip 2019

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 6
1. Czy warto rozrzucić mączkę bazaltową na trawnik/pod rośliny podobnie jak nawóz? Czy ma szanse przeniknąć do korzeni?
2. Na kompost daję głównie trawę. Jednorazowo 4-5 dużych koszy z kosiarki. Czasami z kompostu trochę czuć zapach. Czy dobrze rozumem że mączka na to pomoże? Ile powinnam jej sypać do kompostu?
Basilikum 16:26, 26 lip 2019


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
Olina na pewno warto, moj M wszystkie laki i trawnik w ogrodzie maczka posypal. Napewno po pierszym sypaniu efektu nie bedzie. Musisz to pare razy zrobic (my planujemy raz w roku wiosna).Pozatym ja sypie na rabaty i w warzywniku co jakis czas (jak mi sie przypomni i maczke pod reka mam). Na kompost tez sypie j.w.
Na kazdym worku maczki pisze dokladnie ile do czego (moja przesypana do beczki wiec nie moge Ci napisac.
Ja tez maczka posypuje bukszpany przeciw cmie i narazie dziala.
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Toszka 10:12, 27 lip 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Olina, zapach jest, bo trawa ma dużo azotu. Sam kompost z niej będzie nieco ubogi. Spróbuj co jakiś czas obsypać warstwę trawy warstwą obornika lub chociaż drobnej kory.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
olina 09:09, 31 lip 2019

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 6
Mieszkam w mieście i mam niewielki ogródek, więc obornik zdecydowanie odpada
Kupiłam mączkę wczoraj i posypałam nią kompostownik. Wsypałam 2 garście. Kompostownik mam mały, plastikowy w tej chwili wypełniony max w 1/3 pojemności. Zobaczymy jaki będzie efekt.

Trawnik też wczoraj posypałam. Na szczęście nie cały tylko testowo w kilku miejscach. Pomimo że w nocy dość solidnie padał deszcz dzisiaj nadal trawnik jest biały :/ Nie spłukało się. Nie będę mączki raczej jako nawozu używać. Teraz tylko brakuje żeby pies się po tym przeszedł.
waldek727 10:39, 05 sie 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Kiedyś o tym pisałem, że składniki jakie wprowadzamy do gleby nie służą do bezpośredniego nawożenia roślin. Nawozami chemicznymi, organicznymi i minerałami wzbogacamy glebę. To mikroorganizmy, grzyby i inni destruenci w drodze procesów metabolicznych przetwarzają wszystkie substancje do form które wraz z wodą są w stanie przeniknąć do włośników korzeniowych roślin i dalej do ich struktur.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Magara 22:22, 08 sie 2019


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6547
ponieważ w tym sezonie postanowiłam właśnie zapanować nad kompulsywnymi zakupami roślinnymi - zakupiłam mączkę bazaltową, uznając, że to będzie dużo rozsądniejsze posunięcie
mam jednak kilka wątpliwości i pytań:
- czy sierpień jest jeszcze dobrym momentem, żeby sypać mączkę na rabaty? dodawać do kompostu? jak dawkować?
- czy mączkę sypaną na rabaty/pod warzywa należy "przegrzebać"? czy zostawić "na wierzchu"? podlać???
- czy sadząc/przesadzając rośliny o tej porze roku dawać w dołki mączkę? jeżeli tak to jakie ilości stosować? czy nadmiar mączki może zaszkodzić?

Na etykiecie mączki, którą kupiłam podany jest skład oraz info ile sypać rocznie na jeden ar upraw, niestety to do mnie totalnie nie przemawia, wolałabym info ile łopatek ogrodniczych w dołek, ewentualnie ile mm warstwy na rabatę, no i rozstrzygnięcie problemu co z podlaniem

z góry dziękuję za odpowiedź

____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Toszka 08:55, 12 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Mączka musi być wprowadzona do gleby, przekopana i starannie zmieszana z ziemią, ponieważ nie porusza, nie przemieszcza się w niej.

Zważ sobie ilość mączki jaka mieści ci się na łopatce. Na metr zaleca się stosować od 15g do 40g na metr co 3-4 lata. Mączki nie przedawkujesz.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies