Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pergola z przyległościami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pergola z przyległościami

magnolia 11:52, 05 wrz 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
To rzeczywiście jest problem z trawą.
W takim razie za ścieżką posadziłabym jednorodny niski pas- jałowieć poziomy, irga dammera np. Major jeśli da radę.- szeroki - kilka metrów pas z jałowca poziomego, w tym jakby rozsypane kosodrzewiny czy berberysy np Atropurpurea Nana, a za tym węższy pas traw z jeżówką i pas wyższego tła- krzewy czy małe drzewka.
Ten ostatni pas może mógłby wychodzić dalej wzdłuż ogrodzenia.
U mnie szałwia omszona ma się dobrze jak ją często ścinam.
Z pnączem- na Twoją ziemię może winorośl japońska?- piękne liście i kolory na jesień.
Krzewy przy słupach nie kolidują z pnączem wg. mnie.
____________________
Basiaw 12:02, 05 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
To mam o czym myśleć.

Przy samym płocie, w strefie tej rabaty do zagospodarowania, sa dwie świdośliwy, jako kontynuacja wielogatunkowego żywopłotu idącego od strony domu. Te dwie świdośliwy, na razie małe, kończą mieszany żywopłot, bo za płotkiem oddzielającym warzywniak są różności, ale chcę rozbudować maliniak, pociągnąć go na całą długość strefy warzywniaka.
Jak te świdośliwy sie rozrosną, to razem z oliwnikiem stworzą taki wyższy narożnik i chyba nie stanowią jakiegoś koszmarnego zgrzytu dla proponowanej przez Ciebie koncepcji?
____________________
Nasz mały, zielony świat
magnolia 12:20, 05 wrz 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
nie, nie stanowią. Ladnie wiosną będzie jak zakwitną . Myślę tylko że wiosną niewiele tam będzie się działo- można wsiać tam masę krokusów, w trawy wsadzić czosnki ozdobne lub narcyze. Jeszcze żeby dodać coś na wiosnę, to blisko tarasu po prawej jego stronie może wsadzić 2-3 lilaki Palibin- nie za wysokie a kwitną i pachną.
Acha- jeszcze 1 sposób na kolor wczesnym latem- na co którąś kosówkę dać powojniki bylinowe- np. białe lub lekko różowe. One będą wchodziły na nie i lekko je oplatały. Ale koniecznie nie za silnie rosnące- takie ok 1.5 - 2 metry. No i dołki dla tych powojników trzeba zasilić i podsypać im czasem nawozem i podlać.
____________________
Basiaw 13:47, 05 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Przestało padać, więc wyskoczyłam zrobić zdjęcie, może te roślinki co tam siedza na przechowaniu będa lepiej widoczne:

Patrząc od ogrodzenia są następujące roślinki :
najwyższy z towarzystwa oliwnik i jego chciałabym zachować,
dalej wzdłuż niskiego płotka są dwie irgi, na 90% to pomarszczone i przy samej pergoli jaśminowiec.
W drugim, niższym rzędzie, na przechowaniu jest tawuła wczesna, jałowiec kolumnowy i mały krzaczek bzu Meyera.
Najbardziej zalezy mi na zachowaniu oliwnika i jaśminowca, bez i jałowca przeniosę, nie wiem co zrobić z tymi irgami, zostawić, czy szukać im nowego miejsca...

Bardzo mi się podoba pomysł z powojnikami, czy gdyby od brzegu ścieżki płożące jałowce, to na nie też taki powojnik może wejść bez szkody dla iglaka?


Tak przy okazji dorzucam zdjecie mojej ulubionej szałwii, nie wiem dlaczego nie zakwitła w tym roku, ale i tak jest piękna.
____________________
Nasz mały, zielony świat
magnolia 14:00, 05 wrz 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
to zostaw jaśmin i oliwnik a resztę zabierz stąd. Może coś pod ogrodzenie? Jaśmin można jeszcze przesadzić bliżej płotka? Jak nie to trudno. Oliwnik bym przesuneła bliżej ogrodzenia po prawej od astrów (astry?) I tnij ten oliwnik, formuj, żeby nie wyrosło krzewisko na 5 metrów i 5 szerokie. Hm. ja bym go jednak zabrała raczej.
Szałwia ładna- moje dziecko ostatnio zrobiło pieczona cukinię z taka szałwią- pyszna i pachniało pięknie w domu.
____________________
Basiaw 14:55, 05 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Magnolio, wielkie dzięki za wszystkie wskazówki, teraz muszę sobie spisać wszystkie proponowane rośliny, zorientować się, co kupię w szkółce a czego poszukać w internecie, wziac kartkę papieru, rozrysować i do roboty
Najpierw jednak trzeba zrobić ścieżkę, dziś rano zamówiłam ekobordy i już sa w drodze
____________________
Nasz mały, zielony świat
magnolia 15:43, 05 wrz 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Powodzenia
____________________
Gardenarium 19:32, 05 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Prosimy o relację zdjęciową z prac
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basiaw 19:39, 05 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Wzięłam się za rysowanie, ale tego dzieła to raczej publicznie nie pokażę...

Za to mam jeszcze jedno pytanie w temacie pnącza, a może aktinidia? Czytam, że niezbyt wymagajace pnącze a jeszcze owoce po kilku latach. Nawet bez kwiatów ciekawą ozdoba są liscie odmiany pstrolistnej. Muszę to rozważyć.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Basiaw 19:55, 05 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
gardenarium napisał(a)
Prosimy o relację zdjęciową z prac


Pewnie
Jutro już będą ekobordy, pierwsza rzecz, to zrobić ścieżkę, żeby potem przy roślinkach radzieckiego baletu nie odstawiać
I jeszcze pogoda niech pozwoli popracować, dzisiaj nieprzerwana ściana deszczu, niestety.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies