Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pergola z przyległościami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pergola z przyległościami

Basiaw 11:55, 04 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Sebku, wszystko, tylko nie zwiększanie trawnika, naprawdę u mnie trawie źle się wiedzie a nie chcę robić systemu nawadniania trawy,bo jakoś trawa nie jest dla mnie priorytetem. W tym roku to jeszcze jakoś trawnik wygląda, bo dużo pada, ale w suche lata jest tragicznie, poza tym sunia wypala plamy, to też trawie nie pomaga.
Niech tam sobie moja psia dziewczynka zyje długo i zdrowo, ale jak jej kiedyś zabraknie, to będę chciała ograniczać trawnik i sadzić rośliny zadarniające.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Sebek 12:29, 04 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Rabata takiej wielkości na pewno pochłonie więcej kosztów niż trawa i jej podlewanie w ciągu roku.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
hanka_andrus 16:04, 04 wrz 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
ZA wiciokrzewem przy tarasie też niej estem , z powodu mszyc.Może lepiej posadzić ozdobna fasolę albo JASIA.
Szybko urośnie w ciągu lata.a jesieniĄ i tak na tarasie się nie siada.A i w domu będzie więcej światła.....
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Basiaw 17:18, 04 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Haniu, u mnie pnącza jednoroczne typu fasola własnie nie rosną zbyt bujnie z powodu gleby. Mimo zasilania to nie jest to, co fasola ozdobna w solidnej glebie.
Co do światła, to to są okna w garażu, auta zadowolą się taką ilością światła jaką dostaną.
Wsadzę jakieś trwałe pnącze, kto wie, może zatoczę koło i wrócę do milinu?
____________________
Nasz mały, zielony świat
Gardenarium 17:48, 04 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na tę piekną pergolę posadź bluszcz w połączeniu z pnącymi, wysokimi różami. Ja tak mam. Bluszcz zdobi zimą, ale nie jest na tyle ekspansywny żeby zadusić róże. Żyją sobie spokojnie w zgodzie, a nadmiar bluszczu czasem wycinam. Z początku trzeba mu pomóc i przywiązać, ale potem można to usunąć.
Winobluszcz pięciolistkow szybko by pokrył, ale w czasie kwitnienia (niepozorne kwiaty) uwielbiają go pszczoły, a to może być niebezpieczne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basiaw 18:03, 04 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Tak jak napisałam w wątku o ekobordzie napisze tutaj kilka słów do Danusi, może będzie miała chwilę aby tu zajrzeć i ocenić czy to ma sens czy nie bardzo.
Powtórzę tu jeszcze raz zamieszczone wcześniej zdjęcie, bo na min dosc dobrze widać tę sytuację, w tym narysowana na gruncie przyszłą żwirowa ścieżkę.


Skoro hortensja Limelight ma szanse przetrwania na słońcu, to pomyślałam, żeby posadzić przy pergoli dwa krzewy, jeden na tym pustym miejscu przy widocznych klapniętych jeszcze świezo posadzonych bergeniach a drugi po drugiej stronie słupa, na tej małej rabatce, jaka powstanie po lewej stronie ścieżki.
Czy u stóp hortensji, jako obwódka ścieżki mogłaby mimo wszystko być lawenda, czy to zbyt odległe światy?

Pozostaje jeszcze ta druga, większa część rabaty, tu już ma wskazówki od Danusi z ekobordowego wątku, miskanty i jeżówki, bardzo lubię jeżówki i wszelkie inne kwiaty, do których ciągną motyle, dlatego myślałam o budlei. Proponowane rośliny raczej nie pogryzą się z oliwnikiem a przy drugiej ścieżce na taras mam trawy, więc miskanty tutaj byłyby jakąś kontynuacja a nie inna bajką.

Ha, zaczyna się klarować, tylko czy przy takiej kompozycji mogłyby zostac przy płotku ograniczajacym warzywniak te dwie irgi, muszę dokładnie oznacyzć odmianę, ale to albo irga pomarszczona albo błyszcząca, w każdym razie ma luźny pokrój i z 1 m wysokości, ale była przycinana.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Basiaw 18:05, 04 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
gardenarium napisał(a)
Na tę piekną pergolę posadź bluszcz w połączeniu z pnącymi, wysokimi różami. .


Danusiu, minęłyśmy się Mówisz bluszcz, ale to wybitnie ciepła, słoneczna wystawa a mnie się bluszcz zawsze kojarzył z miejscami zacienionymi. Czyżby były odmiany lubiące gorąco i słońce?
____________________
Nasz mały, zielony świat
Gardenarium 18:06, 04 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lawendę możesz posadzić dalej od horytensji, ale mogą być. Hortensje w [pierwszym roku po posadzeniu jesli są upały, mogą nieco gorzej mieć, potem jak się zakorzenią, będą rosły dobrze. Teraz je dobrze podlewaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:13, 04 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja mam bluszcz bokiem do południa, może nie zdać egzaminu w skwarze, ale jeśli będzie dobrze podlewany, będzie miał tylko mniejsze liście. Na pergoli, jak go narośnie, będzie się sam cieniował, bo pędy będą się nakładały. Posadź jakieś drzewo, ale bluszcz nie jest zaklepany tylko do cienia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basiaw 18:13, 04 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Dzięki Danusiu, muszę się teraz porozglądać gdzie dostanę te odmianę miskanta, bo lawendę mam swoją.
Aż się boję powiedzieć, bo pewnie postukacie się w czoło, ale na tej rabacie wzdłuż brukowanej ścieżki, przy samy skraju z trawą, gdzieś w okolicy klapniętych biedulek bergenii chciałabym posadzić styraka japońskiego, z czasem jak urośnie, będzie dawał trochę takiego przesianego cienia na pergolę.
Bardzo nam zależy na tym drzewie i szukam dla niego miejsca, w którym będzie mógł być ciągle podziwiany.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies