Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pergola z przyległościami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pergola z przyległościami

Basiaw 19:33, 03 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Odgrażałam się w swoim wątku, że będę Was dręczyć, no i zaczynam. Obiecuję, ze to mój jedyny wątek tego typu, ale temat dręczy mnie od dawna, jeszcze budynku garażowego nie było a ja już się martwiłam, jak rozwiążę rozdzielenie strefy warzywnej od ozdobnej.
Na ten rok prace przy pergoli uważamy za zamknięte, w przyszłym roku przy tych dwu bokach, gdzie postawilismy nasze emerytowane meble ogrodowe zrobimy takie a'la tarasowe barierki , żeby optycznie zamknąć całość. Z brukowanego placyku na ogród będzie się wychodzić albo ta brukową ścieżką albo ścieżką, której jeszcze nie ma na razie jej zarys, taki mniej-więcej narysowałam na ziemi, chyba go widać na zdjęciu.
No i teraz zaczyna się mój problem, jak to obsadzić. Przy słupach pergoli chce puścić pnącze, które po słupach wejdzie do góry i będzie się swobodnie rozrastało na belkach dachowych tworząc zielony dach.
Boków nie chcę zasłaniać kratownicami, chcę patrzeć na moje roślinki pijąc kawę na tym tarasie.
Przy słupie od strony warzywnika rośnie jaśminowiec i on mógłby tam zostać, będzie pięknie pachniał wiosną. Druga roślina, która chciałabym zostawić, to rosnący bliżej ogrodzenia oliwnik, od biedy go widac na jednym zdjeciu, jest widoczny na tle skraju szklarni od prawej strony.
W tym miejscu w ogóle była przechowalnia roslinek, spokojnie moga wywędrować.
Przed oliwnikiem rosnie tawuła wczesna, są też dwie już spore irgi, ale nie upieram się, że muszą tam zostać. Ten wąziutki jałowiec też jest na przechowaniu, gdzieś go muszę przesadzić.
Jedno jest pewne, ze względu na kierunki świata - szklarnia jest na wschodzie działki, nie mogę jako granicę warzywniak - ogród ozdobny posadzić czegoś wysokiego i zwartego, bo za szybko będzie rzucało cień na grządki.
Teren do zagospodarowania, to wystawa południowa, z ta myślą wysiałam lawendę i na wysadzenie czeka 20 malutkich krzaczków, może przy tej ścieżce (też nie wiem z czego ją zrobić...) na razie narysowanej kijem je posadzić?
Kwestią do uwzględnienia jest tez ostra granica - trawka (nędzna) - goła ziemia, jakoś muszę to ostre wrażenie złagodzić...
Wklejam tu zdjecia, które dziś zrobiłam, jeśli potrzebne jakies inne ujecie, to zrobie i dorzucę.

Jesli ktoś doczytał to do końca, to szczerze podziwiam...

Pierwsze zdjęcie, lotnicze


I dwa ujęcia po wylądowaniu:
____________________
Nasz mały, zielony świat
Basiaw 19:48, 03 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Dorzucę jeszcze jedno zdjęcie lotnicze, lepiej widać rośliny, które tam rosną, zwłaszcza oliwnika przy płocie.
____________________
Nasz mały, zielony świat
an_tre 19:49, 03 wrz 2011


Dołączył: 01 lut 2011
Posty: 22380
Tak mi się podoba twoja pergola, że oprócz niej nic nie widzę
____________________
Rajski Ogród Ani + Rajski ogród Ani 2... niekończące się marzenie... http://www.ogrodowisko.pl/watek/2691-maj-2012-duszniki-zdroj-park-zdrojowy-i-okolice http://www.ogrodowisko.pl/watek/1966-ogrod-w-lubiechowie-kolo-ksiaza
alinak 20:14, 03 wrz 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
widziałam ostatnio taka pergolę i była nietypowo super obsadzona .
- pnącze - to była glicynia
-przy słupkach były thuje podsadzone jałowcem
- a miedzy słupkami pod jałowcem tawuły gold mund.

masz tu fotki










żeby było śmiesznie to ogród osiedlowy. przepięknie skomponowane
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
alinak 20:17, 03 wrz 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
ja bym tam z tyłu tak to dała a resztę obsiała trawą . nie wiem czy dobrze widzę czy tam jest obrysowana ścieżka?

aha i zamiast glicynii radziłabym np . winobluszcz ,czy milin . glicynia pójdzie na dach i jest czasem nie do opanowania
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
MarekW 22:18, 03 wrz 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Na pergolę dałbym opcjonalnie: albo jakąś piękną różę (ale wtedy nie będzie takiego cienia na dachu), albo pachnące wiciokrzewy i winobluszcz trójklapkowy. Warzywnika bym nie zasłaniał wygląda malowniczo Nie wiem jaki jest charakter reszty ogrodu, ale przy płotku oddzielającym warzywnik posadziłbym coś swojskiego i rustykalnego tzn: widzę tam malwy, słoneczniki, kosmos, floksy, a przy pergoli z drugiej strony ścieżki cynie, astry,lwie paszcze... itd.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
GabiK 23:14, 03 wrz 2011

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Pergola pięknie wkomponowała się w dom.
Też byłabym za czymś swojskim, albo żywopłot z bukszpanu.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
monteverde 00:08, 04 wrz 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
wiciokrzew często jest porażony mszycą i takie lepiące paskudztwo z niego spada
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Basiaw 09:48, 04 wrz 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Dzień dobry

Niedzielny poranek, kawka i miła lektura Ogrodowiska

Bardzo wam wszystkim dziękuję za podpowiedzi, sugestie.
Decyzja - jaki pnącze, ciągle szukam. Pasujące na tę wystawę glicynia i milin są piękne, chętnie bym je gościła, ale wszędzie czytam, że ekspansywne, z resztą osobiście widuję glicynię przełażącą nad kalenicą pewnego domu. W wątku zakupowym Małgosia poleciła sprzedającą na allegro 'multifiori', zajrzałam do oferty, baaardzo dużo różnych pnączy, wysłałam maila z prośbą o podpowiedzenie co z ich oferty by pasowało na tają wystawę,warunki glebowe i moje oczekiwanie, że wlezie po słupie bez kratownic
Alinko, rzeczywiście bardzo ładna ta kompozycja na załączonych zdjęciach a glicynia ma już "pień", że ho,ho. W sumie wszystkie wymienione przez Ciebie roślinki na słoneczko jak najbardziej.
Masz rację, widzisz obrysowaną ścieżkę, tam mniej więcej musi być, jak będzie się szło do ogrodu od drugiej strony domu, żeby nie musieć skręcać na mostek i tę wybrukowaną ścieżkę.
Trawy nie chcę dosiewać, gdyby nie nasza sunia, to i tę którą mam w dużym stopniu bym likwidowała, bo na tak przepuszczalnej glebie trawa jest ciągle kiepska. Wolałabym łan macierzanki, ale póki jest Lunka, musi być dla nie trawa.

Marku, dzięki za odwiedziny, masz rację z tymi malwami, astrami czy floksami, wszystko to mam Na ostatnim zdjeciu widać ok. 2metrowe malwy przypłocie z ostatnimi kwiatkami na szczytach pędów.
Warzywniaczka nie chcę zasłaniać, bo ani on nie szpeci a i słońca potrzebuje i tak szukam kompromisu, pomiędzy ładnym nasadzeniem a potrzebami słonecznymi warzyw.

Gabrysiu, dzieki za miłą opinię w imieniu pergoli i garażu Chciałabym tę ścieżkę co ją kijem zaznaczyłam obsadzić lawendą, na bukszpan się nie odważę, nie mam do niego ręki. Jak patrzę w Waszych ogrodach na te cudne bukszpany, to mnie zazdrość lekka bierze, ale niech wszystkim rośnie na zdrowie, mnie niestety nie chce...

Monteverde, właśnie przez prawie gwarantowane porażanie przez mszyce boję się wiciokrzewu. Piękne, dośc subtelne pnącze, ale jak mi potem spadź ma słodzić kawę, to dziękuję, pijam gorzką

Zanim coś posadzę, to najpierw tę ścieżkę trzeba by zrobić...
____________________
Nasz mały, zielony świat
Sebek 10:51, 04 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na pewno zwiększyłbym tutaj ilość trawnika, a rabaty zrobił pofalowane.

Mi też tutaj wisteria przyszła na myśl, aby ją tu puścić. Wydaje mi się, że też ładnie by tu wyglądały pnące austiny - byłby ładny zapach
Potrzeba też tutaj coś zimozielonego, jakieś stożki.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies