Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Na zakręcie.

Pokaż wątki Pokaż posty

Na zakręcie.

greg66 09:16, 15 mar 2019


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4556
Aniu pęcherznic mam siedem bardzo je lubi,y, jedną przycinam co roku formując ją a resztę tylko przykracam. W zeszłym roku robiłem nowe rabaty kwiatowe, an jednej dałem jeżówki, ostróżki i floksy, w tym roku będę pzresadzał hortensje a na ich miejsce pójdą funkie(trzeba kupić ) i tawuły (mam ich pięć do przesadzenia.
____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
MariuszG 23:00, 15 mar 2019

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Aniu, wypowiem się ze swojej perspektywy, jak założyłbym dzisiaj taką rabatę u siebie (w żadnym razie nie oczekuję, że powtórzysz to u siebie, ale może odnajdziesz w tym wpisie coś wartościowego co wykorzystasz przy tworzeniu swojej rabaty).

Więc ja bym ograniczył się do góra 10 gatunków bylin i traw. Wybrałbym rośliny nie wymagające szczególnej uwagi jeśli chodzi o podlewanie, zasobność gleby, a zwłaszcza podatność na choroby czy szkodniki.

Posadziłbym:
- dużą grupę sadźca purpurowego, bo kwitnie od lipca i zdobi aż do jesieni,jest sztywny, nie wykłada się i nie imają go się choroby i szkodniki.
- z przodu duże plamy bodziszków, kocimiętki ( zapewnia kwitnienie od maja do sierpnia, a po przekwitnięciu są nadal schludne)
- na przodzie również bergenię, bo kwitnie na początku kwietnia i cały rok jest ładna.
Na pewno astry jesienne, po kilka sztuk różnych odmian w 3 miejscach
- z traw to molinie np Edith Dudszus z niskich a z wysokich molinie arundinacea transparent. Są bardzo dekoracyjne w drugiej połowie sezonu.
- bardzo ładne są prosa i hakonechloa.
Werbenę jako wypełniacz w różnych miejscach, ładnie odwraca uwagę od tego co akurat nie wygląda schludnie.
- jeżówki robią fajne wrażenie w dużej plamie.

No parę roślin by jeszcze mogło by być ale już niedużo, np peonie o których wspomniałaś, w maju są piękne .

Rabata z tych roślin jest ładna od czerwca,bo jest zielona i swieza wtedy, w lipcu pięknie kwitnie, w sierpniu jest bujna a we wrześniu i październiku ładnie się przebarwia. W listopadzie atrakcyjne są suche łodygi i kwiatostany i kwitną jeszcze marcinki .

Dosadzilbym dużo czosnków Purple Sensation i trochę lilii.

Jeśli chciałbym wprowadzić krzewy to byłyby to hortensję bukietowe ale niskie odmiany i derenie o gałązkach intensywnie wybarwionych zimą.

Wszystkie wymienione byliny przyciągają bardzo dużo pszczół, motyli, bzygów i innych owadów, więc miło się patrzy na takie żywe miejsce .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
MariuszG 23:16, 15 mar 2019

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Mam nadzieję, że nie urazę nikogo tym co teraz napiszę (sam bardzo bardzo lubię te byliny).

Nie posadziłbym:
- ostróżek, bo łapią mączniaka, trzeba je podpierać, lubią wodę, żeby były zdrowe. Po przekwitnięciu trzeba je wyciąć do zera a zajmują sporo miejsca.
- pysznogłówki, mimo że piękna to u mnie jakbym się nie starał to zawsze ma mączniaka
- liliowców- dla mnie za krótko utrzymują się kwiaty i wydają mi się być nieporządne. Wolę lilie
- dużych krzewów, wydaje mi się że nie pasują do rabaty bylinowej
- jednorocznych rudbekii, bo się wywracają (tak jak nagietki)

Te wady które wymieniłem wynikały z tego, że nie miałem czasu żeby zadbać o te rośliny jak należy. Przez to ogólny wrażenie rabaty to był taki chaos, szczególnie od lipca.

Wyszedł mi straszny elaborat przepraszam. Nie chcę się mądrzyć, ale to takie moje przemyślenia. Gorąco kibicuję Tobie i Twojemu pomysłowi .

Poniżej wrzucam dwa zdjęcia mojej bylinowej rabaty, która na przemian lubiłem i przeklinałem (możesz potraktować ją jako przykład-jak nie robić ) Jak już zobaczysz to zdjęcia jutro usunę, żeby nie zaśmiecać Ci wątku






Pozdrawiam serdecznie
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
anna_grreen 18:45, 16 mar 2019

Dołączył: 07 mar 2019
Posty: 215
Mariusz nie usuwaj zdjęć bardzo mi się podobają. Na pierwszym zdjęciu na biało kwitnąca to chyba kalina, tak? Posadziłam taką w ubiegłym roku przy planowanej rabacie ale jest jeszcze malutka a to chyba spory krzew rośnie. Sadziec i jeżówki bardzo mi się podobają. Wysiałam w domu werbenę i rośnie. Mam też rozchodniki, lilie św Jana, rozplenicę, trawę zebrinus. Jeszcze nie wiem czy przezimowały. Zobaczymy. Pozdrawiam serdecznie , śledź proszę mój wątek i jak będę miała jakieś propozycje to koryguj. Postaram się zrobić jakiś plan graficzny i wstawić na forum.
____________________
Anna Na zakręcie
anna_grreen 19:07, 16 mar 2019

Dołączył: 07 mar 2019
Posty: 215
greg66 napisał(a)
Aniu pęcherznic mam siedem bardzo je lubi,y, jedną przycinam co roku formując ją a resztę tylko przykracam. W zeszłym roku robiłem nowe rabaty kwiatowe, an jednej dałem jeżówki, ostróżki i floksy, w tym roku będę pzresadzał hortensje a na ich miejsce pójdą funkie(trzeba kupić ) i tawuły (mam ich pięć do przesadzenia.


Grzegorz, może mógłbyś doradzić co zrobić z tą pęcherznicą.To czerwono-listna odmiana. Obcięłam ją dość drastycznie w ubiegłym roku tak do wysokości 1,20m.
Z górnych oczek powyrastały długie gałązki, które pod swym ciężarem zaczęły się wyłamywać.Dużą część musiałam usunąć. Chyba powinnam ją przyciąć bardzo nisko. Pozdrawiam


To zdjęcia robione dzisiaj.
____________________
Anna Na zakręcie
anna_grreen 19:33, 16 mar 2019

Dołączył: 07 mar 2019
Posty: 215
Napiszę może coś jeszcze o planowanej rabacie. Chciałabym żeby była piętrowa.
W środkowym pasie hortensje bukietowe, wysokie trawy, może jakieś drzewka o skupionej koronie a z przodu byliny.Myślę o hortensji lmelight lub polar bear ?
Mam jednak problem z zaplanowaniem gdzie co i dobraniem odpowiednich gatunków.
Nie mam założonego nawadniania, gleba jest piaszczysta i kwaśna. To rabata od wschodniej strony domu, ale właściwie plecami - żywotnikami do wschodu, południowe słońce też tu sięga.

____________________
Anna Na zakręcie
anna_grreen 19:48, 16 mar 2019

Dołączył: 07 mar 2019
Posty: 215
zawitka napisał(a)
Rabaty się szykują .Nie sadż bez ładu i składu bo tak jak ja będziesz ciągle przesadzać .Dziewczyny Ci poradzą ,trzeba się zastanowić jakie rośliny w tym miejscu dadzą radę i co chcesz osiągnąć Ja mogę Ci wysłać nasion traw bo jeszcze mam ;d:


Dobrze Halinko radzisz, nie będę nic sadziła dopóki nie zrobię konkretnego planu.
Dziękuję za propozycje nasion traw, odezwę się na priw. Pozdrawiam serdecznie.

____________________
Anna Na zakręcie
MariuszG 22:47, 16 mar 2019

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
To białe to jaśminowiec akurat, ale tak duży jak kalina . Jaką kalinę posadziłaś? Jeśli chodzi o robienie planów rabat, to ja nigdy się nie nauczyłem tego. Planuję ze szpadlem w ręku. Bardzo mi się podobał pomysł żeby przed planowaniem rabaty wypisać rośliny które byśmy chcieli posadzić, policzyć gatunki, zostawić ten spis na tydzień i pomyśleć jeszcze raz i wykreślić to co za dużo . Niemniej jednak ogród ma sprawiać przede wszystkim radość, więc nie ma co się przesadnie ograniczać .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
greg66 11:24, 17 mar 2019


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4556
Aniu ja bym tylko przyciął te co się łamią i zostawił ją aby rosła i gęstniała, ja rzadko przycinam wolę takie "nieuczesane"
____________________
Serdeczności, Grzesiek :). https://www.ogrodowisko.pl/watek/8391-pamietajcie-o-ogrodach
margi 13:40, 17 mar 2019


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 1143
Pozdrawiam Cię Aniu w planowaniu nie pomogę sama mam z tym problem,ale będę kibicować
____________________
gosia - Trzeba zacząć wszystko od początku***Same wątpliwości
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies