Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród tworzę nowoczesny czyli wewnętrzna walka jak nie zostać kokoszką :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród tworzę nowoczesny czyli wewnętrzna walka jak nie zostać kokoszką :)

Gardenarium 18:53, 07 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zachęcam do przejrzenia galerii zdjęciowych pod tagiem Chelsea Flower Show oczywiście na początek. Inspiracji tutaj pod dostatkiem
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
malkul 19:42, 07 wrz 2011


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
Witam wszystkim i dziękuję za zainteresowanie.
Danusiu kochana miło mi bardzo
Nad rabatami troszkę już pracowałam ale pewnie wiele błędów popełniłam więc razem cos pięknego na 100% stworzymy. Jednak na początku wolałabym dopracowac ogólny zarys co i gdzie i jak a potem zabrać się za nasadzenia.
Mam wstępnie wybrane rośliny które chciałabym u siebie i są to :
1. Wisteria floribunda 'Longissima Alba'2 – glicynia biała przy altanie
2. Juniperus scopulorum 'Blue Arrow' (virginiana B. Arrow)
3. powojnik maria skłodowska curie – ale wiem że dopiero jesień przyszłego roku-więc poczekam
4. Pióropusznik strusi Matteuccia struthiopteris w zestawieniu z hostami o gigantycznych liściach (jakieś dwa rodzaje: jeden ciemnozielony a drugi jasnozielony)
5. hortensja-bukietowa-grandiflora-hydrangea-paniculata albo Hortensja drzewiasta Anabelle - Hydrangea arborescens Anabelle zasadzone w szpalerze i podsadzone żurawką 'Citronelle’ lub zamiennie żurawka Lime Marmalade do tego jedna sztuka buduleja Dawida
6. Jedno drzewko formowane na bonsai (jak mi się uda) sosna Pinus-densiflora-Umbraculifera lub Pinus leucodermis 'Schmidtii' - Sosna bośniacka
7. Pinus strobus 'Tiny Curls' lub zamiast tego Ginkgo biloba (miłorząb dwuklapowy) Mariken
8. bukszpany –ale raczej cos co samo się formuje w kule (patrzgród dla leniwych)
9. jakiś jeden iglak na choinkę (jeszcze nie wybrałam)
10. rogownica kutnerowata
11. brzozy sztuk kilka
12. Lavandula angustifolia - Lawenda wąskolistna fioletowa
13. jałowiec łuskowaty blue carpet , blue chip,
14. yucca filamentosa juka karolińska
15. surmia catalpa-bignonioides-nana
16. jakieś okrywkowe typu kopytnik-pospolity-asarum-europaeum oraz bluszcz pospolity ( i tu znów ograniczenie prac przy ogrodzie)
17. kosaciec-syberyjski-irys-iris-sibirica oraz iris_sibirica_white_swirl_
18. nasadzenia sezonowe z kwaitów jedno lub dwu rocznych będą sadzone w donicach (wg zachcianek a dany sezon)
19. trawy ozdobne na pewno: Hakonechloa macra, Miscanthus_sinensis_Morning_Light, Ostnica mocna Pony Taili - Stipa tenuissima, kostrzewy, Miskant chiński ' Zebrinus , Miscanthus_giganteus, Miscanthus Ferner Ferner Osten, rozpelenica japońska

NO I WYSZŁA KOKOCHA
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
malkul 19:53, 07 wrz 2011


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
Pewniak jeśli chodzi o małą architekturę (ale zaznaczam że to będzie wszystko wykonane przez "męża złota rączka":
takie cudo ale z ocynku


altana w podobnym stylu wiualnym tyle że jeszcze będą deseczki dające cień (wszystko w szarym kolorze RAL 7012:jak okna domu, dachóka, drzwi, ogrodzenie i inne detale)


ścianka z betonu na fundamencie n a jej tle trzy sztuki czegoś zielonego szczepionego na pniu na ściółce z węgla brunatnego, cos w tym stylu:

____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
anna_lastowska 19:56, 07 wrz 2011


Dołączył: 21 paź 2010
Posty: 502
Kokoszko kochana
Przecież dokładnie wiesz czego chcesz!
Nie ma tu miejsca na "kokoszenie"
Zestaw roślin bardzo mi się podoba - mamy podobne upodobania
Będę śledzić twój wątek, lubię minimalistyczne ogrody...
Chociaż on tak całkiem minimalistyczny chyba nie będzie
____________________
ania Zielonym do góry czyli trudne początki***Zielonym do góry - przerabiamy rabatę
Gardenarium 20:53, 07 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
malkul napisał(a)

1. Wisteria floribunda 'Longissima Alba'2 – glicynia biała przy altanie
2. Juniperus scopulorum 'Blue Arrow' (virginiana B. Arrow)
3. powojnik maria skłodowska curie – ale wiem że dopiero jesień przyszłego roku-więc poczekam
4. Pióropusznik strusi Matteuccia struthiopteris w zestawieniu z hostami o gigantycznych liściach (jakieś dwa rodzaje: jeden ciemnozielony a drugi jasnozielony)
5. hortensja-bukietowa-grandiflora-hydrangea-paniculata albo Hortensja drzewiasta Anabelle - Hydrangea arborescens Anabelle zasadzone w szpalerze i podsadzone żurawką 'Citronelle’ lub zamiennie żurawka Lime Marmalade do tego jedna sztuka buduleja Dawida
6. Jedno drzewko formowane na bonsai (jak mi się uda) sosna Pinus-densiflora-Umbraculifera lub Pinus leucodermis 'Schmidtii' - Sosna bośniacka
7. Pinus strobus 'Tiny Curls' lub zamiast tego Ginkgo biloba (miłorząb dwuklapowy) Mariken
8. bukszpany –ale raczej cos co samo się formuje w kule (patrzgród dla leniwych)
9. jakiś jeden iglak na choinkę (jeszcze nie wybrałam)
10. rogownica kutnerowata
11. brzozy sztuk kilka
12. Lavandula angustifolia - Lawenda wąskolistna fioletowa
13. jałowiec łuskowaty blue carpet , blue chip,
14. yucca filamentosa juka karolińska
15. surmia catalpa-bignonioides-nana
16. jakieś okrywkowe typu kopytnik-pospolity-asarum-europaeum oraz bluszcz pospolity ( i tu znów ograniczenie prac przy ogrodzie)
17. kosaciec-syberyjski-irys-iris-sibirica oraz iris_sibirica_white_swirl_
18. nasadzenia sezonowe z kwaitów jedno lub dwu rocznych będą sadzone w donicach (wg zachcianek a dany sezon)
19. trawy ozdobne na pewno: Hakonechloa macra, Miscanthus_sinensis_Morning_Light, Ostnica mocna Pony Taili - Stipa tenuissima, kostrzewy, Miskant chiński ' Zebrinus , Miscanthus_giganteus, Miscanthus Ferner Ferner Osten, rozpelenica japońska


Za dużo roślin wg mnie.

poz.1 pnącze, ale zależy na co ja chcesz posadzić, załóżmy ok
poz.2.odradzam, siny wygląd, nie widzę ostatnio takich jałowców ładnie wyglądających, co prawda to nie Skyrocket, ale blisko. Już kilka lat zrezygnowałam z ich projektowania. Kolumnowe cisy lepsze są.
poz.3.ok
poz.4.nie sadź, zamień na miskanta lub inną trawę
poz.5.zamień na Limelight (Anabelle się łamie)
poz.6.bonsai, niekoniecznie z sosny, akurat sosny są dla lubiących pracę, inaczej zarośnie i bonsai a tego nie wyjdzie, poza tym gubi igły i wygląda na usychającą jeśli ich nie poczyścisz.
poz.7.Ginkgo biloba zdecydowanie
poz.8.kula koniecznie z bukszpanu, tylko taka wygląda szlachetnie.
poz.9.Picea omorika
poz.10. nie sadź, odpada, w większości wygląda nieporządnie, zamień na coś zimozielonego albo lawendę
poz.11.jeśli brzozy to B. jacquemontii
poz.12.ok
poz.13.ja odradzam, znowu sine iglaki, smutno będzie i za kilka lat do wyrzucenia
poz.14.ok
poz.15.odradzam
poz.16.? irga Major? Pachysandra terminalis?
poz.17.zrezygnuj
poz.18.ok
poz.19 bardzo ok.

Przepraszam,że tak zdawkowo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
malkul 16:33, 08 wrz 2011


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
Danusiu przeczytałam , przemyślałam i poskreślałam co nieco.
Chciałam tylko dopytać jakie plusy ma Picea omorika, że zaproponowałaś je na choinkę. Bo ja się wstępnie zastanawiałam nad innym mianowicie nad: Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens Engelm).
Aha, może wieczorem uda mi się wstawić zmieniony projekt. muszę tylko męża pomęczyć, żeby przerysował. I z całego serca zapraszam wszystkich podczytujących do dyskusji.
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
Gardenarium 16:48, 08 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerk kłujący rośnie bardzo duży, ogałaca się od dołu, będzie szeroki i będzie się sypał jak nie wiem co. Choruje na przędziorki, może zdarzyć się taki rok, że opadną mu igły prawie wszystkie oprócz nowych przyrostów. Głównym jego szkodnikiem jest też mszyca świerkowa, powodująca częściową utratę igieł.

Ma uczulające igły, na wewnętrznej stronie przedramion zawsze dostaję króst, jak tylko przy nim coś robię.

Świerk serbski za to jest bardzo przyjemny, dość wąski, na nic nie choruje, nie trzeba pryskać, utrzymuje dolne gałęzie, ma fioletowe szyszki.

W mojej 35 letniej praktyce ogrodniczej na tyle poznałam oba świerki, że wybieram serbskiego.Od 10 lat nie posadziłam żadnego kłującego, a serbskich tysiące

W swoim ogrodzie także mam serbskie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:54, 08 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba tylko wybrać odpowiedni egzemplarz na soliter, najlepiej cięty w szkółce, wtedy jest ładnie zagęszczony.



albo P.orientalis "Aurea" o żółtych przyrostach wiosną



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
malkul 16:59, 08 wrz 2011


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
no to faktycznie byłby nietrafiony wybór z tym srebrnym. A jesli chodzi o odmianę P.orientalis to na pewno wole ziloną, bo nie podoba mi się w ogóle żółty kolor, więc nie może byc nic co się przebarwia na żółto.
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
malkul 21:26, 08 wrz 2011


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
Wprowadziliśmy zmiany, powstały dwie propozycje:
jedna to dopracowanie wcześniejszego projektu:


a druga to coć zupełnie nowego


Zaznaczyliśmy też strony świata. Ulica (droga utwardzona, słabo uczęszczana) jest od strony chodnika i bramy wjazdowej.
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies