Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

Pokaż wątki Pokaż posty

Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

adkawi 13:39, 14 wrz 2015


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Dziękuję bardzo za pomoc ,tak zrobię. I jeszcze jedno.Iglaki sa wyłożone małymi otaczakami, moze je jakos odzielic i dać kory na korzenie.Czy zostawic tak jak jest ?
____________________
Adrianna
Gardenarium 07:44, 15 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepszą ściółką dla iglaków jest przekompostowana kora lub własne, opadające igły. Ale takie dzielenie będzie głupio wyglądało, to już chyba lepiej zostaw kamyczki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 14:43, 04 lis 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
mam pytanie. Czy (i jak) okopczykować hortensje bukietowe rosnące w rabacie żwirowej na zimę? Moje krzaczki są posadzone wiosną. Nie wiem czy powinnam je zabezpieczać?
Jeśli tak, to jak to zrobić technicznie? odsunąć kamyczki i zrobić kopczyki przy nasadzie roślin?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
waldek727 17:58, 04 lis 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Anita.
W chwili obecnej w ogrodach położonych na terytorium Polski nie powinniśmy jeszcze okrywać ani kopczykować żadnych roślin. Przygruntowe nocne przymrozki we właściwy sposób wpływają na wzmacnianie ich wewnętrznych struktur oraz na zagęszczenie soku komórkowego.
Potocznie nazywamy to hartowaniem się roślin, a więc samozabezpieczaniem się przed ewentualnymi znacznymi spadkami temperatur w okresie zimowym. Cały proces hartowania trwa ok 3 tygodni i przebiega w zakresie temperatur od 0 do -5 *C.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
jazzy 18:33, 04 lis 2015


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
O, to bardzo cenne informacje
Dzięki Waldi
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
Ola87 18:47, 04 lis 2015


Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 17
Czy takie małe kórniki, posadzone na wiosnę tego roku mam na zimę czymś okryć czy są już w stanie sobie poradzić z mrozem?


____________________
paula23 20:03, 04 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Wszystkie moje roślinki posadziłam w tym roku i myśl o okrywaniu w zimę trochę mnie przeraża boje się że nie wyczuje momentu. Najbardziej martwię się o klony palmowe i magnolie poradźcie kiedy je okryć? Kopczyki usypać już? Jaka temperatura jest sygnałem do okrycia? A kolejne co nie daje mi spokoju azalie, rododendrony i azalie japońskie okrywać czy nie okrywać? Opinie już tak różne czytałam że nie wiem co z nimi zrobić?
____________________
Paula Moje trudne początki
Gardenarium 21:55, 04 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze nic nie okrywamy, Dajcie na wstrzymanie Żadnego momentu nie trzeba wyczuwać bo to nie wyścig. Ja nic nie okrywam przez calutką zimę.

Przecież to rośliny z naszego klimatu, zaraz nie zmarzną, o i le w ogóle zmarzną. Nawet bez okrycia magnolia czy klony wytrzymują nasze zimy więc przestańcie panikować.

Poczytajcie polecane na stronie artykuły o przygotowaniach ogrodu do zimy
Macie czas nawet do grudnia a może i stycznia.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/93-jesienne-sprzatanie-ogrodu-i-przygotowania-do-zimy

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/214-jak-przygotowac-ogrod-do-zimy

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/94-jesienna-przeprowadzka-roslin-wrazliwych-na-mroz

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/209-przygotowanie-roz-do-zimy

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
paula23 22:09, 04 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Dziękuje Danusiu bo to przez to że ja cały rok polowałam na tego klona (garnet) i dopiero w poniedziałek go kupiłam i nie chciałabym żeby mu się coś stało przez zimę....
____________________
Paula Moje trudne początki
Gardenarium 22:21, 04 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W sumie trochę późno na sadzenie problematycznych roślin. Podlej po posadzeniu to się jeszcze zakorzeni, potem usyp mały kopczyk z kory na korzenie pod koniec listopada. A dopiero jak przyjdą mrozy poniżej minus 5 w dzień to owiń agrowłókniną. I koniec. Jak ma zmarznąć to nawet dwie maty słomiane nie pomogą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies