Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki 1

Pokaż wątki Pokaż posty

DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki 1

magnolia 09:05, 03 lip 2013


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
miałam nadzieję , że tak do tego podejdziesz- jak do nowego zadania - wyzwania, czegoś intrygującego.
Dobry wybór ostróżki i jeżówki. Z jeżówkami możesz odrobinkę poszaleć- wybrać jedną odmiane jako bazę i jakąś inna jako domieszkę. Ja nie mogłam się zdecydować, bo uwielbiam jeżówki, w efekcie mam ich kilka odmian.
W zeszłym sezonie testowałam ciekawe połączenie- czerwona jeżówka z pomarańczową- oba kolory pięknie się 'podbijały', kwitły do mrozów i cudnie pachniały. Tylko łączenie tych ciepłych czerwieni z okolicą jest dośc trudne.
A tym sezonie próbuję jeżówkę Solar Flare i do niej , jako domieszkę Green Jewel- zielona, śmieszna , dobra jako dodatek.
Znów kiedy widzę białe jeżówki, z tymi brązowymi środkami, aż mnie ręce świerzbią, żeby kupić.
Ja akurat wolę pojedyńcze jeżówki, ale rozumiem Twój wybór.
Z pełnych mam tylko Duble Delight bo jest niska i M. bez niej nie chciał wyjśc ze sklepu- przypomina mi szarotkę.
____________________
magnolia 09:08, 03 lip 2013


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Bogdzia napisał(a)
Aguś pozdrawiam i przy okazji Magnolię bo do Niej wejśc nie można .


dzięki Kobietko
____________________
Wieloszka 09:09, 03 lip 2013


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
magnolia napisał(a)
no właśnie zdziwiłam się że taki zwrot u Agi.
Ja akurat lubię byliny, jednak bardzo uważam na ich łączenie bo mozna zrobić sobie kolorowa rabate która ogląda się co rano ze szczerą nienawiścią.
Na Twojej rabacie widzę mało gatunków i wyraźnej formie, lub kwiatach- np jeżówki a przed nimi pas lub plamy peonii, lub jeżówki z ostróżkami, czy pas przetacznika zamiast jeżówek.
Albo moga byc tez róże i między nimi plamy kłosowca lub slazownika malwowatego.
Czosnki wysokie do kompozycji, i może wysokie tulipany.

Tawułki sa cudne, ale potrzebują dobrego otoczenia. Ja staram się łączyć je podobnymi kolorami- w tej samej tonacji, tylko intensywanośc różna tych tawuł
Gdybyś miała łan tawułek o 1 kolorze lub 2 podobnych, w tym coś kwitnącego na jesień, tez byłoby ładnie.
Szałwia jest śliczna, jednak ona lubi sucho i przewiewnie- w tym roku u Ciebie z miejsca dostanie grzyba . Możesz ja posadzić gdzieś gdzie ma przewiew, przeciąg wręcz. I tnij ją, nie żałuj.
Naparstnice- gdzieś kępę- 1 lub 2 ,nawet tam gdzie nie ma kwiatów, gdzie jest dużo formalnych brył. I ścinaj je kiedy masz dość, nie żałuj.

Bardzo nie chcę Cie zdołować, jesli jesteś pewna że chcesz mieszaną rabatę- sadź, nie słuchaj mnie. Ale taki kawał zrobiłas konsekwentnie, dlatego pozwoliłam sobie napisać, że to będzie inne

Magnolio trafiłaś bezbłędnie w moje wczorajsze dumania Nie zdołowałaś mnie, wręcz przeciwnie! Utwierdziłaś mnie tylko w przekonaniu, że lepiej będzie wyglądał jednorodny pas kwitnący. Zdecydowałam się na ostróżki i jeżówki (latem), a wiosną tulipany i czosnki. Jak zrobię fotkę zgłoszę się do Ciebie co i gdzie porozmieszczać Duuuży buziak!
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
aga_pe 09:14, 03 lip 2013


Dołączył: 13 wrz 2011
Posty: 2292
Wieloszka napisał(a)

No sorki, nie chciałam Cię rozczarować Lawend nie spisuj na straty - u mnie też tak stały i po posadzeniu odbiły, z tym że marniejsze są trochę. A z cisem - coś wymyślimy, tylko daj fotkę. Na pewno oprócz horti/rh potrzebne będzie najniższe piętro.


Lawendy jak na razie obserwuję, może zdecydują się jednak odżyć
Co do tych hortensji pod cisem, tak myślałam, że coś jeszcze będzie trza dosadzić, więc chyba nie tędy droga. Zrobię zdjęcie i wtedy będę podpytywać
pozdrawiam
____________________
Aga - Niewielki kawałek wsi pośrodku lasu
Wieloszka 09:17, 03 lip 2013


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
magnolia napisał(a)
miałam nadzieję , że tak do tego podejdziesz- jak do nowego zadania - wyzwania, czegoś intrygującego.
Dobry wybór ostróżki i jeżówki. Z jeżówkami możesz odrobinkę poszaleć- wybrać jedną odmiane jako bazę i jakąś inna jako domieszkę. Ja nie mogłam się zdecydować, bo uwielbiam jeżówki, w efekcie mam ich kilka odmian.
W zeszłym sezonie testowałam ciekawe połączenie- czerwona jeżówka z pomarańczową- oba kolory pięknie się 'podbijały', kwitły do mrozów i cudnie pachniały. Tylko łączenie tych ciepłych czerwieni z okolicą jest dośc trudne.
A tym sezonie próbuję jeżówkę Solar Flare i do niej , jako domieszkę Green Jewel- zielona, śmieszna , dobra jako dodatek.
Znów kiedy widzę białe jeżówki, z tymi brązowymi środkami, aż mnie ręce świerzbią, żeby kupić.
Ja akurat wolę pojedyńcze jeżówki, ale rozumiem Twój wybór.
Z pełnych mam tylko Duble Delight bo jest niska i M. bez niej nie chciał wyjśc ze sklepu- przypomina mi szarotkę.

Pisałyśmy w tym samym czasie
Zrobiłam sobie rozeznanie jeżówkowe - co mi się podoba, a co nie Kiedyś w ogóle mi one nie pasowały, więc i tak jest postęp, ale tylko pełne. Szukałam raczej po wysokich, bo rabata jest widoczna z tarasu, czyli... z 10-15m chyba (?) no i żywopłocik bukszpanowy (wys.40cm) zasłania "nogi" i wszystko niskie. U mnie wchodzą w grę (wg mnie) albo pink, albo białe. Czy mogę oba kolory, czy to już będzie przesyt? Znalazłam takie: "Catherina", "Southern Belle" "Pink Double Delight" "Gum Drop" (wszystkie pink) i "Milkshake" (limonkowo-biała). Co Ty na to?
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Wieloszka 09:27, 03 lip 2013


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Syla napisał(a)
Aguś ..... nic nie podpowiem bo sama się zaczynam bawić w bylinowe klocki .... zaczynam małymi kroczkami aby nie wprowadzić przesady ..... i dlatego zamówiłam sobie u Agusi dzięgiele .... i posadziłam przy lawendzie i mi się bardzo podoba ..... Pochwaliłam się (wiem to wstrętne) ale wierzę w Ciebie w wiem , że napewno coś wymyślisz .....

A gdyby zakupione bylinki poroznosić troszkę po ogrodzie aby razem nie stanowiły dla Ciebie zbytniego obciążenia (troszkę przy brzozach, troszkę przy świerkach , troszkę przy trawach ) ???? buziam , ściskam i pozdrawiam

Widziałam dzięgiel (czy to to samo co Odętka wirginijska?) Podoba mi się baaardzo!!! I jeszcze jak Magnolia napisała, że będą pasowały pod brzozy, to super, bo brakuje mi tam czegoś Duży buziak!
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Magda70 09:27, 03 lip 2013


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Aga...tak czułam, że nie przejdzie u Ciebie tem misz-masz.... i proszę...
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Wieloszka 09:28, 03 lip 2013


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Konstancja30 napisał(a)
Aga ... zajrzyj ... wkleiłam sobie właśnie bardzo inspirującą rabatę ostróżkową

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1829-ogrod-marzen-cegla-roza-lawenda-i-mila-do-tego-co-mam-w-glowie?page=476#post_9

Weszłam, zobaczyłam i.... nie mogłam się odkleić od tego widoku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Wieloszka 09:36, 03 lip 2013


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
ana_art napisał(a)
wcale się nie dziwie że myśli, ja też dumam nad frontowa rabatą. Aga jeśli ona ma być wbrew Tobie, wbrew Wam to odpuść. Nie zawsze to co podoba się nam u innych, dobrze wygląda u nas i nie zawsze my dobrze się w tym czujemy...

Tylko czemu ja zawsze muszę dojść do takich wniosków z opóźnieniem???
Masz dookoła łąki - uwierz mi nie jest źle - ja mam z jednej strony łąkę trzciny, która przerasta do mnie. wychodzi mi na rabatach nawet od strony tarasu. A o chwastach, szerszeniach i ślimakach nawet nie wspomnę. Wyrywanie chwastów z trawnika to jednak nie u mnie - za duże powierzchnie ("dzięki" tym chwastom trudno je nazwać trawnikami, raczej powierzchnie trawnikopodobne aktualnie króluje koniczyna, choć chwastnica nie gorsza ).
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
magnolia 09:52, 03 lip 2013


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
wydaje mi się że powinnaś wybierać odmiany o wys minimalnej 60 cm, bo żywopłot z przodu ma pewnie ze 40 cm. Moja Pink Duble Delight nie ma napewno 50 cm, tylko mniej.Może dojdzie do 50 cm, ale i tak by wystawała nie wszystkimi kwiatkami nad taki zywopłot.

Ja lubię szukac jeżowek na tej stronie,to dobra szkółka, cho nie maj wszystkich jeżówek

http://byliny-olsztyn.pl/katalog/echinacea-purpurea/page/2/

Milkshake-może być
Gum drop- bardzo fajna, choć pisza różnie o jej wzroście- wg niektórych źródeł ciut niska
Southern Belle-też super ( nie widziałam jej w realu), silna
Catarina- wg mnie za niska, piszą że wys 50 cm

Popatrz jeszcze na Dubledecker- ta jest zmienna, śmieszna
i Secret Romance

Możesz tez popytac szkółkarzy jak to z tym wzrostem jest, bo pewnie na róznych ziemiach różnie.
Stąd rózne dane.

Gdybys wybrała różowe, możesz dodać im kilka sztuk pojedyńczych ( chyba że nie lubisz pojedyńczych) o bardzo mocnym wybarwieniu- np Fatal Attraction czy Vintage vine
lub bardzo słabym- np Hope- ona w realu jest nieziemska

Oj , widze że pisałaś, że tylko pełne

Czy białe z różowym łaczyć?- możesz, ale nie duzo odmian i niech 1 kolor zdecydowanie dominuje- np duzo różu i plamki białych
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies