Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przy ścieżce

Pokaż wątki Pokaż posty

Przy ścieżce

vita 21:20, 27 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Tak ku pamięci. Ze zdziwieniem stwierdziłam, jak dużo mam u siebie cisów. Cisy to zdecydowanie drzewa drugiego planu, no chyba, że się je radykalnie tnie i odsłoni się przy okazji ich konary


Dwa intensywnie cięte kubiki przy tarasie, urosły w błyskawicznym tempie. Te po prawej takie same, a nie cięte. Dwie metalowe tyczki przeznaczone dla miedzianych sów, które tam kiedyś osiadą


Tutaj osłaniam się od sąsiadki, której na tym odcinku padły tuje i powstała duża luka. Te cisy to sadzonki od mojego pokazanego, drastycznie ciętego żywopłotu.



A tutaj łatam odstęp od muru do skarpy. Kiedyś był tu drewniany płot, działka się powiększyła...Jak żywopłot się zagęści to wyrównam do wysokości i szerokości muru.

____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
sylwia_slomc... 21:31, 27 kwi 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
vita napisał(a)



Dwa intensywnie cięte kubiki przy tarasie, urosły w błyskawicznym tempie. Te po prawej takie same, a nie cięte. Dwie metalowe tyczki przeznaczone dla miedzianych sów, które tam kiedyś osiadą



Wszystkim mówię wbrew utartym opiniom, że cisy wcale wolno nie rosną. U mnie z 20 cm patyczków są już po 10 latach wyższe ode mnie, nie były cięte, tylko pojedyncze gałązki podcinam by nie zjadły mi buksów. ale mam i takie co je tnę, a mam od jakichś 5 lat z takich samych patyczków i już są do połowy uda, formowane w kostki o pionie prostokąta. Tylko w tym sezonie ścięłam z wysokości 20 cm. Być może wszystko zależy od odmiany lub gleby. U mnie gdy się już przyjmą to nawet posadzone w trawie rosną szybko.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
vita 21:42, 27 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Sześć kolumnowych cisów, które bardzo wolno rosną, chcę je utrzymać w takiej formie, niskie, możliwie baryłkowate kształty.



Tutaj za ławeczką też sadzonki z drastycznie ciętego, próbuję zrobić okienko, będę konsekwentnie pożyczać przez nie widoki od sąsiada



A ten cis to prezent, jak zagospodarowywałam pierwszą działkę, ledwie wystawał z doniczki.
Ma pewnie z pięć metrów, może więcej. Miałam plany co do jego prowadzenia, kupiłam nawet kilkadziesiąt metrów metalowej siatki, ale ciągle myślę, że jeszcze zdążę to zrobić



____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 22:13, 27 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
sylwia_slomczewska napisał(a)

Wszystkim mówię wbrew utartym opiniom, że cisy wcale wolno nie rosną. U mnie z 20 cm patyczków są już po 10 latach wyższe ode mnie, nie były cięte, tylko pojedyncze gałązki podcinam by nie zjadły mi buksów. ale mam i takie co je tnę, a mam od jakichś 5 lat z takich samych patyczków i już są do połowy uda, formowane w kostki o pionie prostokąta. Tylko w tym sezonie ścięłam z wysokości 20 cm. Być może wszystko zależy od odmiany lub gleby. U mnie gdy się już przyjmą to nawet posadzone w trawie rosną szybko.


Trzeba się znać na drzewach, ja nie bardzo. Rozróżniałam przy kupowaniu: jak wąski patyk to do żywopłotu, jak rosnący na boki to do formowania i cięcia. Czasami okazywało się dopiero po kilku latach, jaki kupiłam Dziesięć lat dla jednych dużo, dla innych mało. Mam już szeregi doniczek z siewkami, które zbieram po ogrodzie i one bardzo szybko rosną. Właściwie nie wiem po co to robię, przecież nie planuję już kolejnych nasadzeń, he he Trudno mi wyrzucić na kompost.
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 22:33, 27 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Poza tym wiosna rozkręca się u mnie powoli.

Najboleśniejsza strata po kwietniowych przymrozkach.



Kwitną tarczownice, kokoryczki i disporum.



Camassia quamash zaczyna kwitnąć. Jej cebulki są też jadalne



Piwonia koperkowa.


____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 22:40, 27 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130









____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 22:43, 27 kwi 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130




____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Magara 00:00, 28 kwi 2024


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6770
Wiktoria, masz piękny "stary" ogród i piękne nasadzenia
Nie wiem ile miałaś lat jak ogród miał swój początek, ale wiem, że żałuję, że w moim przypadku tak późno było mi dane znaleźć takie fajne hobby. Mówię to świadomie, uwzględniając coroczne straty przymrozkowe
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Makao 00:19, 28 kwi 2024


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4275
Ta uszkodzona przymrozkami roślinka, to?

Szkoda jej

Poza tym Twoje niespotykane okazy są cudowne
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
sylwia_slomc... 10:30, 28 kwi 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82089
Ostatnia fota cudna masz już cały łan kopertowej. Straty bardzo przykre, rozumiem bo czekałam razem z Tobą. Kurcze u mnie kamasji jeszcze nie widać, a fajnie przyrastały, czyżby je zeżarło przez zimę....?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies