Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przy ścieżce

Pokaż wątki Pokaż posty

Przy ścieżce

Joku 19:07, 28 kwi 2024


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12179
vita napisał(a)


Najboleśniejsza strata po kwietniowych przymrozkach.



Zapłakać się można . Tak pięknie się zapowiadały.
Co kwitnie na biało na dwóch zdjęciach powyżej rabarbaru?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Basieksp 21:31, 28 kwi 2024


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10318
Piwonia koperkowa śliczna delikatna z mocnym kwiatowym akcentem bardzo ładna
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Patrycja_KG_Lu 12:35, 29 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2737
vita napisał(a)

Zadoniczkowana jesteś w tej szklarni, a sałaty już spore. Zamontowałaś finalnie jakieś okno?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
mirkaka 04:50, 30 kwi 2024


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
vita napisał(a)
Poza tym wiosna rozkręca się u mnie powoli.

Najboleśniejsza strata po kwietniowych przymrozkach.



Kwitną tarczownice, kokoryczki i disporum.



Camassia quamash zaczyna kwitnąć. Jej cebulki są też jadalne



Piwonia koperkowa.




Szkoda storczyków, ale widzę że nie wszystkie kwiaty podmarzły, są w głębi ładne, nie brązowe
Disporum musiałam wygooglować
Koperkowa świetny czerwony kolor
A kamasje u mnie znów strajkują, nie mam już dla nich cierpliwości, jeśli nie zakwitną, a na razie brak nawet maleńkiego pąka, t wywalam

Szklarnia wspaniała, i jej zadoniczkowane wnętrze, zazdroszczę
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Kasya 06:00, 30 kwi 2024


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42166
Same perełki no….. wszystkiego szkoda, bardzo
Gdzie taką kamasje można kupić ? Ja mam dużo drobniejszą
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
inka74 08:29, 02 maj 2024


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Poszalałaś z tym cięciem cisa ale myślę, że to był bardzo dobry krok. Jestem ciekawa ile czasu zajmie mu regeneracja i doformowanie do gęstego trapezu. Cisy rosną szybko lub wolniej w zależności od odmiany i warunków. Baccaty, te podstawowe chyba najszybciej. Nieformowane są po prostu dużym krzaczorem, takim jak u ciebie wcześniej. Czasami w parkach można zobaczyć takie kilkudziesięcioletnie wręcz drzewa. Jest to bardzo pouczający widok. Tak, jak i 15 metrowe tuje . Inne odmiany niż podstawowa baccata rosną bardzo, bardzo różnie i czasami potrzebują więcej jak 3 lat by ruszyć z kopyta. Dlatego może ludzie mówią, że wolno rosną. Ja tnę moje od początku bo mam za mały ogród na takie olbrzymy. No i świadomie wybieram mniejsze odmiany. Wojtki, fastigiaty, fastigiata robusta, Hoseri, Anny (tych to nie polecam) - te u mnie na glinie rosną wolno. Ale może mnie jeszcze zaskoczą . Najstarsze mają dopiero z 8 lat. Kulki mam z 3 różnych odmian i te mają roczne przyrosty od 3 do 10-15 cm rocznie. Spory rozstrzał

Tak w ogóle to piękny masz ogród. I tyle smaczków. A tak dorodnych kamasji zazdroszczę. Cudo.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
vita 15:53, 03 maj 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Magara napisał(a)
Wiktoria, masz piękny "stary" ogród i piękne nasadzenia
Nie wiem ile miałaś lat jak ogród miał swój początek, ale wiem, że żałuję, że w moim przypadku tak późno było mi dane znaleźć takie fajne hobby. Mówię to świadomie, uwzględniając coroczne straty przymrozkowe


Chyba nie ma czego żałować, wszystko ma swój czas Pamiętam jak posadziłam swój pierwszy żywopłot z zamiarem podzielenia ogrodu na części (żeby nie było tylko wzdłuż ścieżki), patrzyłam z okna kuchennego i tak bardzo chciałam podgonić czas. Pomyślałam: za dwadzieścia lat to będzie już piękna przesłona... ups! Tylko czy chciałabym już być o dwadzieścia lat starsza? Dzisiaj patrzę już na to inaczej, np. straty mrozowe bolą mnie ledwie przez chwilę, zdarzają się co roku, nie mam na to wpływu. Ale boli mnie bardzo,że ledwie znając warunki glebowe i klimatyczne we własnym ogrodzie, pokusiłam się o wprowadzanie do niego wielu, wielu rzadkich gatunków, które nie dały u mnie rady. A kosztowały, oj! Kiedy nie ma się fachowej wiedzy, warto dokonywać wyborów ostrożnie.
Poza tym nie zamieniłabym potrzeby grzebania w ziemi na żadne inne hobby, to chyba mamy wspólne?
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 15:56, 03 maj 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Makao napisał(a)
Ta uszkodzona przymrozkami roślinka, to? Szkoda jej
Poza tym Twoje niespotykane okazy są cudowne


To Cypripedium formosanum, jeden z piękniejszych storczyków ogrodowych


____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 16:04, 03 maj 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ostatnia fota cudna masz już cały łan kopertowej. Straty bardzo przykre, rozumiem bo czekałam razem z Tobą. Kurcze u mnie kamasji jeszcze nie widać, a fajnie przyrastały, czyżby je zeżarło przez zimę....?


Sylwia, masz jakiegoś storczyka ogrodowego, o którym nie wiem?
Próbowałam z różnymi kamasjami, tylko ta jedna C. quamash rośnie i kwitnie u mnie bez problemu. Dostałam ją od Teresy Tak, ostatnia fotka Mam słabość do dużych, karbowanych, podbitych kolorem liści Ale na gunnerę się nie zdecydowałam, może i dobrze
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
vita 16:17, 03 maj 2024


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Joku napisał(a)
Zapłakać się można . Tak pięknie się zapowiadały.
Co kwitnie na biało na dwóch zdjęciach powyżej rabarbaru?


Straciłam siedem kwiatów, pomimo drobiazgowego okrywania, dzień po dniu Ale pozostałe dwadzieścia kilka ocalało
Na tych zdjęciach powyżej rabarbaru kwitnie Glaucidium palmatum i Lunaria rediviva, to znaczy jej siewki. Od L. rediviva 'Portway White'. Dostałam je pośrednio przez Dorotkę. Ale to roślina bardzo ekspansywna, dlatego późnym latem zbieram jej blaszki z nasionami

____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies