Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w cieniu brzozy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w cieniu brzozy

laurowisnia 11:20, 01 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Filomena napisał(a)


A jednak chodziło mi o proso, to zwiewne ażurowo kwitnące. Tylko u Ciebie wydaje się dość niskie, takie by mi pasowało, moje jakieś wyrośnięte i deszcz je powala całkiem.
Hakonechloae raz kupiłam i mi wypadło, finanse mnie ograniczają z następnymi jej zakupami - jak masz jej za dużo to może jakaś wymiana ? W moim skromnym obejściu coś wypatrzysz dla się?

Moje proso to Rehbraun, może i należy do tych niższych, obok innych bylin znajduje oparcie, jest ok. Mam już zakupione inne, o bardziej wyrazistych kłosach. O wymianie będę się kontaktować na pw.
Fotki z początku i końca sierpnia.


____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
laurowisnia 12:05, 01 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Urszulla napisał(a)
Agatko, korzystając z choroby i przymusowego leżenia wracam do wspomnień spotkaniowych i myślę o wysiewach wiosennych. Z przyjemnością obejrzałam cały Twój wątek. Nie wiedziałam że masz tak dużo róż. Ogród wspaniały, dużo zdjęć, ciekawe doświadczenia i eksperymenty z kwiatami. Nie mogłam przestać. Wiec porcja pytań dla Ciebie urosła
1. Mam 3 eden rose pod duża, pustą ściana i nie mam konceptu jak je prowadzić. Do jakiej wysokości Twoja sięga i ile ma lat. Pisałaś że szybko startuje.
2.wypatrzylam kwiatowe wypełniacze- drżączka, lewkonie fioletowe, chabry -mogę się załapać na nasionka. Ważne u mnie aby kwiatków nie jadły slimaki i żeby kwity w tym samym sezonie od wysiewow. Lobelie kupujesz w marketach?
3.jak wysoka rośnie u Ciebie Artemis?
4.agastache i przetacznik też masz z wysiewow własnych, lubią je slimaki?
W tym roku będę coś siala i eksperymentowala ja tylko nie wiem co i w jakich terminach.

Ulka, mam nadzieję, że zdrówko już wróciło i pilnujesz się by nie było nawrotu.
O wysiewach również myślę, nawet mam już pierwszą doniczkę z nasionami bodziszka, jest w garażu, wystawię ją niedługo na zewnątrz.
Miło mi, że zaglądnęłaś do mnie.
1. Eden, to taka róża, którą można by nie tykać sekatorem, niech kwitnie i ma jak najwięcej kwiatów. Moja jest po różnych przejściach, powinnam ją zlikwidować, ale nie mam dobrego miejsca by nową posadzić. Twoje są przy ścianie domu, powinny ładnie się rozrastać, u mnie to miejsce zajęły ostatnio pomidory. Oczywiście przemarznięte i uszkodzone czy słabe pędy trzeba usunąć, lekko przygiąć pędy.
2. Chabry, jak pamiętam masz obiecane, inne wymienione nie zbierałam, ale sprawdzę co zostało na rabatach. Lewkonie musisz kupić by miała pełne kwiaty.

Lobelię wysiewam, kupowałam białą, staram się kupować w szkółkach, na targu, te marketowe kwiaty różnie rosną.
3. Artemis, zależy która, kupiona w donicy jest mojego wzrostu, kupione w tym samym czasie z gołym korzeniem, są jeszcze na razie niższe, tak 1m przekroczyły.
4. Przetacznik ten niebieski omijają, inne trochę podjadają. Niebieski się sam wysiewa. Ja wysiewałam różowy, chciałam więcej. Lubi je mączniak. Agastache jest dla mnie wskaźnikiem czy ślimaki się pojawiły, jest pierwszy atakowany. Zakwita ładnie w roku wysiania. w tamtym roku ładnie się wysiał, więc chyba dlatego o nim zapomniałam, nie było ślimaków.
Ja wysiewam jak najwcześniej się da, tak druga połowa lutego, później jak można już pracować w ogrodzie mniej czasu mam na wysiewy, tylko pilnuję.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
vita 01:00, 02 lut 2017


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4057
laurowisnia napisał(a)
Eden, to taka róża, którą można by nie tykać sekatorem, niech kwitnie i ma jak najwięcej kwiatów. Moja jest po różnych przejściach, powinnam ją zlikwidować, ale nie mam dobrego miejsca by nową posadzić. Twoje są przy ścianie domu, powinny ładnie się rozrastać, u mnie to miejsce zajęły ostatnio pomidory. Oczywiście przemarznięte i uszkodzone czy słabe pędy trzeba usunąć, lekko przygiąć pędy.


Hej
U mnie Eden Rose też przy ścianie a wygląda jak po przejściach.
Fakt, mocno ją tnę, bo chcę utrzymać w ryzach, przyginam pędy, ale kwitnie bardzo marnie. Mam ochotę z niej zrezygnować. Myślisz, że to kwestia puszczenia jej na żywioł?
Rabaty bylinowe pokazujesz przepyszne
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
laurowisnia 11:19, 02 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Takie mam obserwacje, mam ją długo, zimy były różne, czasem trudno po jej pędach było poznać co przemarzło, a szkoda mi było każdego, długo czekałam z decyzją, a ona kwitła właśnie lepiej niż cięta w poprzednich latach. W tamtym roku musiałam ją przyciąć nisko, odmłodzić, nornice wciąż tam grasują, jest słaba. Z tym przyginaniem również uważać, nie za mocno, jeśli słabo kwitnie to bym ich nie ruszała w tym roku, dać tylko obornik na wiosnę i poczekać na efekt.
Moja jest tu na fotce w prawym rogu, najstarsza w tym towarzystwie.

I dodatek bylinowy jeśli się podoba, choć Ciebie kojarzę bardziej zielono.

____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
laurowisnia 11:41, 02 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Ula, jeszcze fotki dla Ciebie, Artemis, trzy sztuki, w tym moja ukorzeniona sadzonka, posadzone między Sebastian Kneipp, może w tym roku dorosną do niego?

Poniżej jeden egzemplarz sadzony z donicy, już rośnie następne piętro, fotki z tego samego okresu.


A tu moje wysiane przetaczniki, trafiły się różowe o różnej wysokości innym terminie kwitnienia, zakwitły tego samego roku, siane w lutym. Tu w drugim roku.

I jeden niebieski ale taki fikuśny.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
margaretka3 11:47, 02 lut 2017


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 5348
laurowisnia napisał(a)


Agatko, to fioletowe na środku na pierwszym planie, kępiaste kwiatostany na długiej łodydze to jakaś szałwia? Pamiętasz, czy zbierałam z niej nasionka?
Próbuję sobie przypomnieć, ale mi się nie daje.
Cudne te Twoje rabaty w pełni kwitnienia.
____________________
Gosia - Ogród od nasionka z widokiem na Lanckoronę
laurowisnia 11:49, 02 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Pszczelarnia napisał(a)
Pełna gracja.

Ewa, gracja jest w Twojej wizytówce, byłam, widziałam, podziwiałam.


Róże zarośnięte przez byliny.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
laurowisnia 12:07, 02 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
margaretka3 napisał(a)

Agatko, to fioletowe na środku na pierwszym planie, kępiaste kwiatostany na długiej łodydze to jakaś szałwia? Pamiętasz, czy zbierałam z niej nasionka?
Próbuję sobie przypomnieć, ale mi się nie daje.
Cudne te Twoje rabaty w pełni kwitnienia.

Jak ja pamiętam, to tak, rozmawiałyśmy o niej, dla mnie to odkrycie roku, fioletowy akcent przez cały sezon, szałwia okręgowa Purple Rain. Wypatrzyłam ją na fotkach Danusi z ogrodów angielskich, jedną zimę wytrzymała, ciekawa jestem co będzie po tej. Mam zebraną ale jeszcze jest na zewnątrz tak z tydzień, wtedy ją wytrzepię z nasion.

____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
margaretka3 12:41, 02 lut 2017


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 5348
No to bardzo dobrze zrobiłam Nie podpisałam sobie nasion od Ciebie, będę wszystkie wysiewać, nasionka jarzmianek tylko rozpoznaję, pamiętałam tylko, że jakieś odmiany szałwi miały być. Już niedłgo się zacznie... Za miesiąc zaczynam, choć mam chwile, ż mnie kusi już, ale rozsądek zwycięża.
____________________
Gosia - Ogród od nasionka z widokiem na Lanckoronę
laurowisnia 13:06, 02 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Ja trochę za późno wystawiłam nasiona zebrane w jesieni na zewnątrz i muszę czekać jak je przyniosę. Ale również mnie nosi, zebrałam ostatnio kwiaty z astrów i powojników i za tydzień je wysieję. Mam wysianego bodziszka krwistego (niewiele nasion zostało w zebranych nasiennikach, trzeba go zbierać na bieżąco) ale jak tylko się da to będę chciała go wkopać do ziemi.
Znalazłam taką ciekawą stronę, nie wiem czy znasz- http://tomclothier.hort.net/
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies