Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w cieniu brzozy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w cieniu brzozy

Urszulla 18:53, 04 lut 2017


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21874
laurowisnia napisał(a)

Ulka, mam nadzieję, że zdrówko już wróciło i pilnujesz się by nie było nawrotu.
O wysiewach również myślę, nawet mam już pierwszą doniczkę z nasionami bodziszka, jest w garażu, wystawię ją niedługo na zewnątrz.
Miło mi, że zaglądnęłaś do mnie.
1. Eden, to taka róża, którą można by nie tykać sekatorem, niech kwitnie i ma jak najwięcej kwiatów. Moja jest po różnych przejściach, powinnam ją zlikwidować, ale nie mam dobrego miejsca by nową posadzić. Twoje są przy ścianie domu, powinny ładnie się rozrastać, u mnie to miejsce zajęły ostatnio pomidory. Oczywiście przemarznięte i uszkodzone czy słabe pędy trzeba usunąć, lekko przygiąć pędy.
2. Chabry, jak pamiętam masz obiecane, inne wymienione nie zbierałam, ale sprawdzę co zostało na rabatach. Lewkonie musisz kupić by miała pełne kwiaty.

Lobelię wysiewam, kupowałam białą, staram się kupować w szkółkach, na targu, te marketowe kwiaty różnie rosną.
3. Artemis, zależy która, kupiona w donicy jest mojego wzrostu, kupione w tym samym czasie z gołym korzeniem, są jeszcze na razie niższe, tak 1m przekroczyły.
4. Przetacznik ten niebieski omijają, inne trochę podjadają. Niebieski się sam wysiewa. Ja wysiewałam różowy, chciałam więcej. Lubi je mączniak. Agastache jest dla mnie wskaźnikiem czy ślimaki się pojawiły, jest pierwszy atakowany. Zakwita ładnie w roku wysiania. w tamtym roku ładnie się wysiał, więc chyba dlatego o nim zapomniałam, nie było ślimaków.
Ja wysiewam jak najwcześniej się da, tak druga połowa lutego, później jak można już pracować w ogrodzie mniej czasu mam na wysiewy, tylko pilnuję.


Dzięki za info. To eden nie będę cięla. W którym miesiącu masz taką pełnię kwitnienia na bylinowej. Jest wspaniała.

Lobelie i przetacznik niebieski jak dostane to spróbuję wysiac.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
laurowisnia 10:19, 07 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Byłam na krótkim wyjeździe, przywiozłam coś ale o tym jak zrobię fotkę.

Ulka, to był czerwiec, poniżej dam lipiec.
Przetacznik niebieski raczej znajdę, widziałam kłosy, ale te różowe np. pościnałam. Jak zniknie śnieg to wszystko sprawdzę.




____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
laurowisnia 10:40, 07 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Agania napisał(a)
Agatko witam Cię po zimowym przebudzeniu, wiem wkrótce wysiewanie zaczynasz
Piękne wspomnienia wiosenno-letnie pokazujesz...uwielbiam kolorystykę u Ciebie i umiejętność dobierania róż i bylin do wspólnego towarzystwa, ta szałwia jest cudowna w kolorze, przypomina kwiatostan żeleźniaka

Serdecznie

Aganiu, witaj, wspomnienia potrzebne, cieszą i pomagają wypatrzeć braki.
W porównaniu nie zgadza się termin kwitnienia, szałwia cieszy kolorem prawie cały sezon. Koniecznie się za nią rozglądnij bo z siewu chyba nici.

____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
laurowisnia 11:05, 07 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
vita napisał(a)


Dzięki, dodatek bylinowy bardzo się podoba Kojarzysz mnie bardziej zielono?
Ale to było dawno, teraz jestem całą gębą byliniarą, tylko jakoś nie wychodzi mi ich komponowanie. Podejrzewam, że mam wszystkie z pokazanych przez Ciebie roślin na tych rabatach, poza konkretnymi różami. Ale efekt zupełnie inny niż u mnie.
Co do Eden Rose, jak ją puszczę na żywioł, bez przycinania, to mnie zarośnie.
Jesienią miała kilka trzymetrowych pędów, których przygiąć się nijak nie dało.
Ja ją chyba wymienię na ogniki

O wymianie mogę napisać to samo co Filomena, jeszcze taki okaz. Na wiosnę bym jej już nie ruszała, usuń to co przeszkadza. Staram się jak najmniej ingerować w pnące na wiosnę, bo z praktyki wiem, że może to się skończyć słabym kwitnieniem, żadnego mocnego wyginania pędów. Przypinam i przycinam w sezonie w miarę przybywania pędów, wiosną tylko mała korekta.
Może wiesz co to za roślinka?

Więc mówisz, że zostajesz zieloną byliniarą?
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
Anda 11:29, 07 lut 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33593
Bardzo lubię takie widoki rabatowe, patrzę i patrzę
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
laurowisnia 11:48, 07 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Pszczelarnia napisał(a)
To jest sztuka komponowania bylin i róż. Nie mówię z pozycji eksperta a moich upodobań. Chłonę kolory i rośliny u Ciebie w ogrodzie.

Chciałam o bodziszki dopytać, szczegółowo o ich wysianie. Myślisz, że uzyskam każdego bodziszka z siewu? Nawet nie wiem, jak się moje nazywają? Ale - jeśli jeszcze teraz pozyskam nasiona, to powinnam od razu wysiać i wystawić doniczkę na zewnątrz na przemrożenie?
Planowałam drastyczne dzielenie, żeby uzyskać jak najwięcej a i tak nie starczy mi na obsadzenie prawie 30 metrów.

Spory kawałek, chyba tylko korzeniasty by podołał.
Bodziszki, to jedna z pierwszych roślin, które namiętnie kupowałam od samego początku, wiele zanikło, przestałam je kupować. Od trzech lat jako pierwszy zaczął się wysiewać g. endressii.

W tamtym roku wysiał się nodosum, ten biały na dole fotki.

I znalazłam jeszcze siewkę po Buxton Blue.

Zainteresował mnie temat i postanowiłam zebrać na próbę nasiona.
Mam wysiany sanguineum album, o dużych kwiatach, polecam, wyczytałam, żeby siać w 5st.C, wschody kilka miesięcy, dlatego chcę go wysadzić na zewnątrz.

Drugi to g. pratense, wysiew w temp. ok.20st.C, jeszcze chwila i go wysieję.

Mam niedobrą wiadomość co do nasion, ja zbierałam gdzieś sierpień, wrzesień, okazało się, że już niewiele nasion zostało w nasiennikach.
Pewnie wiesz, że można je też otrzymać z sadzonek korzeniowych, pokazywała to Carol Klein. Nie robiłam ich ale odbił mi tak sanguineum po przesadzeniu.
Co do nasion, to wiele bodziszków ma kwiaty sterylne choćby np. Rozanne.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
laurowisnia 12:10, 07 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Filomena napisał(a)
Na Lubelszczyźnie jest ich jak na lekarstwo - niestety przemarzają. Miałam 3, został jeden przy samym wejściu z tarasu w dobrze osłoniętym miejscu, reszta nie przetrwała bezśnieżnej zimy.
Bardzo szkoda, bo są urocze jesienią i są także świetną stołówką dla ptaków.
Widziałam ogniki w Miszkolcu - rozmiary powalające !

Jak o ognikach mowa to mam przed oczami zdjęcie z poziomymi sznurami pomarańczowych owoców ognika na tle muru. Chciałam coś takiego ale brak mi tła. Mam czerwonego i miałam długo pomarańczowego, ten ostatni więcej wymarzał, przesadzony do innego ogrodu.
Co do przetaczników, wysiewałam swoje nasiona, dam znać co mi się uda zebrać, raczej go wycinam jak przekwita przez mączniak.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
laurowisnia 12:37, 07 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Milka napisał(a)
Ogniki są piekne przez cały rok i doskonale znoszą formowanie, do tego nie mają wymagań, wcale nie taka zła zamian

Może nie zamiana, tylko z jednej strony muru róża, z drugiej ognik. Ale kolce tego drugiego są nieznośne, a róży wydają się takie naturalne.


____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
laurowisnia 12:46, 07 lut 2017


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Gabriela napisał(a)
Próbowałam wysiewać nasiona bodziszków i nic z tego. Może to zależy od odmiany. Przetaczniki natomiast udały się z siewu. Trzeba próbować.

A jeszcze Ci powiem, że z przetaczników wybrałam cztery najsilniejsze, a pozostałe wyrzuciłam, brak miejsca mi wtedy dokuczał.
Napisz jakie wysiewałaś bodziszki? Ja ostatnio zachwyciłam się tym niepozornym fiolecikiem.

____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
vita 12:50, 07 lut 2017


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Dzięki za radę w sprawie róży.

Też się chętnie dowiem jaka to roślina. Pierwsze skojarzenie to nachyłek okółkowy, w odmianie, ale raczej to nie on, budowa kwiatów inna. Nie mam pomysłu.

laurowisnia napisał(a)
Może wiesz co to za roślinka?
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies