Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Malgosik 09:08, 17 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
AnnaS napisał(a)


Małgosiu ta rabata ma ok 2 m szerokości ale mogę ja jeszcze trochę poszerzyć. Zmartwiłaś mnie trochę tą obwódką bo w sumie już zrobiłam na nią miejsce. Wymyśliłam sobie tam hamak wśród traw i z obwódką ze zdjęcia znalezionego na forum - oczywiście mała inspiracją a nie dosłownie Pomyślałam też żeby wsadzić w rogu coś wyższego, kwitnącego ale chyba już będzie za ciasno. No chyba, że za tujami.

Drugi narożnik jest częściowo skończony, brak mi czasu i niektórych roślin - chyba będę kończyć wiosną.
Na zdjęciu jeszcze nieco inaczej niż posadziłam - trawek jest w rzędzie 5 a nie 2 i dalej 3 berberysy.


Dodam że obwódka zawijałaby wokół brzozy a w środku lawenda, kocimiętka lub coś podobnego


tutaj wyszła fajna szerokość rabaty
jest miejsce na rośliny

co do tej obwódki bukszpanowej to tylko moje zdanie
a będzie wyżwirowany placyk pod hamak?
bo wtedy rozjaśni się ten zakątek
zrobiłabym to z większym rozmachem, poszerzyła, bo masz duża działkę
do miskantów dołożyła derenie, a żurawki berberysy to jako uzupełnienie
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 09:11, 17 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
igacz3
po lewej stronie przed hortensjami daj brązowe turzyce
przed nimi mogą być żółte trzmieliny lub ilex crenata golden gem, a potem czerwone kulki z berberysa bagatelle lub admiration

po prawej przed dereniami ostnice, bo są niewysokie, ale mogą wymarzać
bo są narysowane niewysokie trawki

Danusia ryzuje kompozycje, kolory, wysokości do nich trzeba się wpasować z odpowiednimi roślinami
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 09:13, 17 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
AnnaS napisał(a)
Proszę o pomoc w ocenie części rabatki, nie wiem czy nie będzie zbyt duży misz-masz
W miejscu choin Jeddeloch będą bukszpanowe kulki, jasną żurawkę podzielę i planuje posadzić przed trawką, karmelowa żurawka zastępuje berberys - myślałam o Green Carpet ale chyba nie będzie pasował więc może Golden Carpet a przed beberysami bukszpanowa obwódka.




ja bym tu dała więcej średniego piętra jak te miskanty
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 09:33, 17 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
AnnaS

Ja się nie znam jak Danusia
Ale narysowałam większy rozmach
żwirek w kształcie oka na hamak
obwódka z bukszpanu wtedy nie nawinie się wokół brzozy
i co pasuje Ci ona tam?

Daj komentarz i skasuje te bazgroły.
Jak widać mistrzem kompozycji nie jestem, ale powiększyłabym pole działania w tym narożniku.
A w miejsce obwódki dałabym trawy..

Może Marcin coś fajnego namaluję...
____________________
Ogród na glinie
AnnaS 10:45, 17 paź 2014

Dołączył: 13 wrz 2014
Posty: 47
Malgosik napisał(a)
AnnaS

Ja się nie znam jak Danusia
Ale narysowałam większy rozmach
żwirek w kształcie oka na hamak
obwódka z bukszpanu wtedy nie nawinie się wokół brzozy
i co pasuje Ci ona tam?

Daj komentarz i skasuje te bazgroły.
Jak widać mistrzem kompozycji nie jestem, ale powiększyłabym pole działania w tym narożniku.
A w miejsce obwódki dałabym trawy..

Może Marcin coś fajnego namaluję...


Cały czas się waham czy ma być tam żwirek czy nie. Dziś pojadę i jeszcze popatrzę.
A może zamiast dernia za miskanty wrzucić białą budleję?
____________________
Malgosik 11:17, 17 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
AnnaS napisał(a)


Cały czas się waham czy ma być tam żwirek czy nie. Dziś pojadę i jeszcze popatrzę.
A może zamiast dernia za miskanty wrzucić białą budleję?


Powiem Ci, że jak narysowałam żwirek, to też nie jestem przekonana.
Budleja rośnie ogromna, zasłoni tuje. No i jest biała tylko kiedy kwitnie, poza tym zielona. mogą być same miskanty varigatus, ale żeby coś jasnego było cały czas.
Jak nie żwirek, to i tak poszerzyłabym ten narożnik.
a może taki placyk wykładany drewnianymi kołkami?
https://www.google.pl/search?q=ścieżka+z+kołków&client=opera&hs=h8P&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=NN5AVMmbLMKHPc7agNgO&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1164&bih=638#tbm=isch&q=pinterest+garden+path&facrc=_&imgdii=_&imgrc=6h27n_Owg9Ig4M%253A%3BYKIQJBRAr6fKYM%3Bhttp%253A%252F%252Fmedia-cache-ak0.pinimg.com%252F236x%252Fe2%252Faf%252F2a%252Fe2af2ab90299b3f9b887ed658c01ef09.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.pinterest.com%252Fparadeofgardens%252Fgarden-paths-pathways-and-walkways%252F%3B236%3B298

czy wogóle nie chcesz placyku, ale jak się poszerzy rabatę to dostęp do hamaka będzie utrudniony
____________________
Ogród na glinie
maggra 11:21, 17 paź 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Malgosik napisał(a)


można na ziemię, ale jak rośliny tam nie będą rosły to możesz dać agrowłókninę


Grys wysypany bez agrowłókniny bo stwierdziłam, ze i tak nic tam nie urośnie i dałam więcej grysu
Jak przestanie padać zrobię zdjęcie i pokażę jak wyszło mam nadzieję, że wstydu nie będzie

Jednak teraz mam kolejną zagwostkę:
Jest to granica mojej działki przy ogrodzeniu. Została tu wybrana ziemia a właściwie sam gruz i kamienie.







Plan mam taki aby nasypać tam ziemi i coś posadzić aby szybko okryło ten kawałek i dodatkowo trochę wzmocniło ten spadek co tam jest.
Rozważam na razie 2 opcje:
Posadzić np. Jałowce płożące o różnych kolorach np. Gold Carpet i Blue Ice lub Wiltonii
Lub
Posadzić barwinki pospolite o różnych kolorach

To takie moje pierwsze pomysły co sądzicie?

I jeszcze jedno czy tą pochyłość trzeba czymś wzmocnić np. Jakąś siatką? Czy same rośliny jak się ukorzenią to ją wzmocnią?
____________________
Malgosik 11:26, 17 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
barwinek to do cienia
mi przyszła do głowy irga
ale nie ma pewności czy wystarczy dla niej ziemi
może żwirek poprostu wysypać, chyba że zbyt stromo jest
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 11:31, 17 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
AnnaS a może taki placyk pod hamak
będzie bardziej leśnie

https://www.google.pl/search?q=ścieżka+z+kołków&client=opera&hs=h8P&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=NN5AVMmbLMKHPc7agNgO&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1164&bih=638#tbm=isch&q=pinterest+garden+path&facrc=_&imgdii=_&imgrc=d-mxYXhMywR0wM%253A%3BPDISh0-n3ZS9hM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.topdreamer.com%252Fwp-content%252Fuploads%252F2014%252F09%252Flovely-garden-pathway-ideas-10.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fmoderndiydecorating.blogspot.com%252F2014%252F09%252Fcreative-garden-pathway-designs.html%3B600%3B448
____________________
Ogród na glinie
maggra 12:45, 17 paź 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Malgosik napisał(a)
barwinek to do cienia
mi przyszła do głowy irga
ale nie ma pewności czy wystarczy dla niej ziemi
może żwirek poprostu wysypać, chyba że zbyt stromo jest


No tak z Barwinkiem to racja

Jak sądziłam irgę poziomą to powiedziano mi, ze irga drobnolistna ma pędy które rozpościerają się szeroko na ziemi i mogą się ukorzeniać. To może to by była jakaś opcja?

A pomysł z jałowcem? Gdzieś czytałam, ze on się ukorzenia płytko ale za to szeroko

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies