Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

miss_house 13:23, 17 paź 2014

Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 72
widzę Magdaleno, że nadal "walczysz"
Ja bym tam takich "poważnych" płożących roślin nie sadziła, bo będą wychodzić na drogę/zwężać światło drogi, a piesi mogą się podrapać...
Wydaje mi się, że dobrze byłoby uzupełnić ziemią żyzną, spadek ustabilizować przez przymocowanie siatki (choćby takiej na krety - taniocha), a w oczka powsadzać płożące się i słońcolubne byliny: żagwin ogrodowy, floksy, runianki... tak żeby powstały barwne kwitnące plamy...
____________________
maggra 14:39, 17 paź 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
miss_house napisał(a)
widzę Magdaleno, że nadal "walczysz"
Ja bym tam takich "poważnych" płożących roślin nie sadziła, bo będą wychodzić na drogę/zwężać światło drogi, a piesi mogą się podrapać...
Wydaje mi się, że dobrze byłoby uzupełnić ziemią żyzną, spadek ustabilizować przez przymocowanie siatki (choćby takiej na krety - taniocha), a w oczka powsadzać płożące się i słońcolubne byliny: żagwin ogrodowy, floksy, runianki... tak żeby powstały barwne kwitnące plamy...


Walczę ale to już będzie ostatnia rzecz którą zrobię przynajmniej tej jesieni aaaaaa i mąż też walczyć będzie

Co do drogi to ja bym się nie przejmowała bo jest to rzadko używany dojazd do posesji obok i tak pomyślałam, ze jak mi się te płożące bardzo rozrosną to je będę przycinać aby opanować bo chciałabym tam bardziej coś zimozielonego, ale nad kwitnącymi można też pomyśleć - każda inspiracja jest dla mnie bezcenna

Co do tej siatki to ona ma małe bardzo oczka chyba, ze można je porozcinać na potrzeby otworu dla roślinki?
Bardziej myślałam o geosiatce ale ta znowu jest za wielka jak na ten mój kawałek
____________________
AnnaS 18:46, 17 paź 2014

Dołączył: 13 wrz 2014
Posty: 47
Malgosik napisał(a)


Powiem Ci, że jak narysowałam żwirek, to też nie jestem przekonana.
Budleja rośnie ogromna, zasłoni tuje. No i jest biała tylko kiedy kwitnie, poza tym zielona. mogą być same miskanty varigatus, ale żeby coś jasnego było cały czas.
Jak nie żwirek, to i tak poszerzyłabym ten narożnik.
a może taki placyk wykładany drewnianymi kołkami?
https://www.google.pl/search?q=ścieżka+z+kołków&client=opera&hs=h8P&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=NN5AVMmbLMKHPc7agNgO&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1164&bih=638#tbm=isch&q=pinterest+garden+path&facrc=_&imgdii=_&imgrc=6h27n_Owg9Ig4M%253A%3BYKIQJBRAr6fKYM%3Bhttp%253A%252F%252Fmedia-cache-ak0.pinimg.com%252F236x%252Fe2%252Faf%252F2a%252Fe2af2ab90299b3f9b887ed658c01ef09.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.pinterest.com%252Fparadeofgardens%252Fgarden-paths-pathways-and-walkways%252F%3B236%3B298

czy wogóle nie chcesz placyku, ale jak się poszerzy rabatę to dostęp do hamaka będzie utrudniony


Małgosiu, wydaje mi się, że żwirowy placyk tam po prostu nie pasuje. Pomyślę jeszcze co tam zrobić. Z obwódki bukszpanowej tez zrezygnowałam.
Poszerzyłam dziś nieco rabatę, posadziłam tak jak planowałam - bukszpanowe kulki, brązową turzycę i limonkowe żurawki. W rogu dosadzę jeszcze jednego Gracillimusa - w tej chwili są dwa a przed nimi berberys Red Carpet. Myślisz Małgosiu, że będzie ok? Chciałabym też jeszcze wsadzić coś za tujami w "dziurę" gdzie widać mur. Tam jest sporo miejsca więc może właśnie budleja?
No i ciąg dalszy między kasztanem i brzozą - na pewno będą tam żurwaki karmelowe i wejdzie jakiś jeden większy / wyższy krzaczek. Myślałam o hortensji ale nie wiem czy jedna nie będzie się czuła osamotniona albo jakiś różanecznik. Nie może być więcej bo stamtąd "wyskakuje" nawadnianie trawnika.

____________________
Gardenarium 18:59, 17 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Malgosik napisał(a)


Danusia Ty to jesteś odważna.
Śmiałaś orzecha wyrzucić


Jak to, wcale go nie widziałam, ale bym wyrzuciła gdybym widziała, nie pies ni wydra to drzewo jest
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Malgosik 20:19, 17 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
AnnaS napisał(a)


Małgosiu, wydaje mi się, że żwirowy placyk tam po prostu nie pasuje. Pomyślę jeszcze co tam zrobić. Z obwódki bukszpanowej tez zrezygnowałam.
Poszerzyłam dziś nieco rabatę, posadziłam tak jak planowałam - bukszpanowe kulki, brązową turzycę i limonkowe żurawki. W rogu dosadzę jeszcze jednego Gracillimusa - w tej chwili są dwa a przed nimi berberys Red Carpet. Myślisz Małgosiu, że będzie ok? Chciałabym też jeszcze wsadzić coś za tujami w "dziurę" gdzie widać mur. Tam jest sporo miejsca więc może właśnie budleja?
No i ciąg dalszy między kasztanem i brzozą - na pewno będą tam żurwaki karmelowe i wejdzie jakiś jeden większy / wyższy krzaczek. Myślałam o hortensji ale nie wiem czy jedna nie będzie się czuła osamotniona albo jakiś różanecznik. Nie może być więcej bo stamtąd "wyskakuje" nawadnianie trawnika.



Ale otworzył Ci się ten link z pniami na "podłodze"?
jeśli jest dziura między tujami, dałabym też tuje. Ale nie wiem o które miejsce teraz chodzi.
Jak poszerzyłaś rabatę to dobrze. Posadź to co masz, bo zima się zbliża, żeby się przyjęło.
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 20:20, 17 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Gardenarium napisał(a)


Jak to, wcale go nie widziałam, ale bym wyrzuciła gdybym widziała, nie pies ni wydra to drzewo jest


czasem są potrzebne takie radykalne cięcia
można orzecha przesadzić w inne miejsce, a przy altanie lepsze będzie drzewo ozdobne
____________________
Ogród na glinie
AnnaS 20:25, 17 paź 2014

Dołączył: 13 wrz 2014
Posty: 47
Malgosik napisał(a)


Ale otworzył Ci się ten link z pniami na "podłodze"?
jeśli jest dziura między tujami, dałabym też tuje. Ale nie wiem o które miejsce teraz chodzi.
Jak poszerzyłaś rabatę to dobrze. Posadź to co masz, bo zima się zbliża, żeby się przyjęło.


Tak, otworzył Fajne pomysły więc może coś mi wpadnie do głowy.

Małgosiu, mam jeszcze pytanie - kupiłam duże sadzonki żurawek, ciachać je teraz na pół czy sadzić całe i podzielić już wiosną?
____________________
Malgosik 08:44, 18 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
AnnaS napisał(a)


Tak, otworzył Fajne pomysły więc może coś mi wpadnie do głowy.

Małgosiu, mam jeszcze pytanie - kupiłam duże sadzonki żurawek, ciachać je teraz na pół czy sadzić całe i podzielić już wiosną?


ja bym je chyba zostawiła na wiosnę

ja w zeszłym tygodniu podzieliłam jedną, ale mam tego samego gatunku 10 nowych sadzonek, więc jak się nawet nie zdążą ukorzenić to niewielka strata
mam zapas
____________________
Ogród na glinie
Ewa_w_ogrodzie 22:18, 18 paź 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Proszę poradźcie czy taka kompozycja się sprawdzi.
Z lewej rośnie forsycja, pod płotem posadzone w tym roku cisy, klon palmowy podsadzony trzmieliną i trzy brzózki. Na razie małe ale na zdjęciu wkleiłam już większe cisy i brzozy, aby wyobrazić sobie rabatkę za kilka lat. Chciałabym dosadzić róże okrywowe. W artykule o różach przeczytałam, że będą pasowały astry i kocimiętka stąd takie połączenie. Choć chyba kocimietka kwitnie wiosną a astry jesienią więc nigdy dokładnie tak wyglądać nie będzie. Rabata jest mocno nasłoneczniona
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
horcia 10:27, 19 paź 2014


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Witam! Jestem tu nowa, ale ogrodowisko śledze od dawna. Bardzo proszę pomóżcie mi jakos zagospodarować miejsce na rabatkę. O to zdjecie: Sa tam posadzone clematisy, hortensje itz misz masz, ale ogólnie to wszystko jest do przerobienia. Jest to strona północno zachodnia więc pomyślałam aby tam wsadzić hortensje żurawki lecz nie wiem czy nie jest już za póżno i jak to zrobić aby miało to jakiś sens. Posiadam jedną hortensje limelight trzy bobo jedną diamant rouge i mnóstwo ogrodowych ktore nie kwitną wiec nie biorę ich pod uwagę. A oto wymiary: 8m dł na 2m z jednej strony i 1m z drugiej. Czekam z niecierpliwoscią na propozycje. Z gory dziekuję.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies