Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

igacz3 08:36, 14 paź 2014

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
popcarol napisał(a)


witaj!
dość surową masz działkę. Chyba tylko iglaki i ta altanka?
Szkoda tych świerków, był ładny szpaler...
pod orzechem Ci niewiele wyrośnie. Podobno orzech włoski wydziela coś co uniemożliwia wzrost innych roślin...

Ile tam jest słońca? Od tyłu będziesz dosadzać żywopłot? Świerki zanim nadrobią - będzie wiele lat widać że to sztukowane.. może jakieś pęcherznice np dla koloru? (te Lutea, żółtolistne?) szybko urosną, odgrodzą od spojrzeń sąsiada. Zimą bezlistne, ale zimą altanka raczej nie użytkowana?

jelsi duzo tam słońca, to puściłabym jakieś pnącze z 1 boku altanki. Kratownica + powojniki, lub może nawet róża pnąca??
Jeśli róża (i powojnik?) to pod spodem półkolista rabata z lawendową obwódką.

pozodzenia!



Dzięki za odzew, to prawda jest tam surowo, bo tyły dopiero zaczynam robić, właśnie wybudowaliśmy budynek gospodarczy i altankę i bierzemy sie do nasadzeń i porządków. Też słyszałam, że orzech jest odstraszający dla niektórych roślin, wiec nie zamierzam koło niego coś sadzić, myślę o kwiatach w glinianych donicach po prostu, ponadto hamak będzie wiec niech zostanie pustka, tylko właśnie tył między świerkami i lewa strona altanki z przodem wchodzi w rachubę. Myślałam też o hortensji białej, milimie i nie wiem co jeszcze , a moze jakieś trawy, podoba mi sie ta zebra zielono żółta. po lewej stronie widać na którymś zdjęciu świerki przed skalniakami, może świerk srebny gdzieś powtórzyć? proszę jeszcze o podpowiedź , oczywiscie nie chce tego zapchać roślinami tylko żeby taki lekki klimat intymności stworzyć
____________________
popcorn 15:06, 14 paź 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
igacz
a ile tam jest słońca? z której stronie południe? Zebrinus to dobry pomysł, szelest traw przy hamaku - fajowo połączyłabym wzdłuż lewego boku altanki hortensje bukietowe np Limelight z tymi zebrinusami. Fajnie powinno wyglądać.
pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
igacz3 15:26, 15 paź 2014

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
popcarol napisał(a)
igacz
a ile tam jest słońca? z której stronie południe? Zebrinus to dobry pomysł, szelest traw przy hamaku - fajowo połączyłabym wzdłuż lewego boku altanki hortensje bukietowe np Limelight z tymi zebrinusami. Fajnie powinno wyglądać.
pozdrawiam!


Witam!
Słońca sporo jest, cały dzien chodzi słońce przy zachodzie świeci na wprost altanki, jedynie cień dają świerki które widać i sama altanka.
Też tak myślę, że trawy hortensje milim może póścić na altanę albo myślałam jakiś clemantis niebieski, a jakiś świerk srebny lawenda/ spróbuję to wrysowac jak mi sie ida.
____________________
Mille 23:22, 15 paź 2014


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Zamieściłam pytanie w wątku o berberysach, ale pomyślałam, że właściwie tutaj pasuje równie dobrze, toteż pozwolę sobie przekopiować:



Doradźcie mi proszę, jaki żółtolistny berberys pasowałby przed miskantami Morning Light, a za wrzosami? Musi być żółty, nieduży bądź podatny na formowanie. Nie wiem jaki pokrój byłby lepszy? Kulka, kolumna czy nieregularny?
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
igacz3 08:25, 16 paź 2014

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
Nie umiem rysować , i na pewno nie są zachowane proporcje, wkomponowałam
2 x zebrinus , hortensja biała (nie wiem jaka odmiana) milim bluszcz i z boku świerk srebny, a zprawej strony donice glinianea w nich moze agapant afrykański. bedzie jeszcze ścieżka nieregularna prowadzaca do tarasu i przyniej cos moze jeszcze posadze. świerka tak wcisnęłam bo z boku są dwa juz świerki kłujące tam na którymś zdjeciu widać wcześniej.
Prosze porysujcie mi troche i poprzestawiajcie. Nie wiem co z tyłem w tej luce między świerkami rośnie sobie leszczyna prosto z lasu????? i nie wiem co dalej popradźcie.
____________________
igacz3 08:25, 16 paź 2014

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
____________________
Malgosik 09:19, 16 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
igacz3 napisał(a)


nasadzenia są bardzo przypadkowe
trzeba je objąć w rabatę, ustalić kształt rabaty
a przed świerkami nie będziesz tworzyć rabat?
zostanie sama zielona ściana?
można ją rozjaśnić szpalerem z hortensji

przy samej altance widziałabym bardziej trawy i hortensje niż świerki
może powstać przytulny zakątek

wydaje mi się, że najlepiej będzie jak narysujesz rzut, czyli plan
sama zobaczysz gdzie umieścić rabatkę i czy linia rabat ma być prosta czy falista
____________________
Ogród na glinie
Gardenarium 09:54, 16 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mille napisał(a)
Doradźcie mi proszę, jaki żółtolistny berberys pasowałby przed miskantami Morning Light, a za wrzosami? Musi być żółty, nieduży bądź podatny na formowanie. Nie wiem jaki pokrój byłby lepszy? Kulka, kolumna czy nieregularny?




Berberys w kształcie kulki czyli 'Tiny Gol', 'Goldalita', wzniesiony pokrój ma 'Maria'
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:55, 16 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
igacz3 napisał(a)


Wklej większe zdjęcie, to jest za małe 640x480 winno być, bo na tym to nawet nie ma jak narsyować
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:56, 16 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
magdalena_grabowska napisał(a)


A czy pod żwirek trzeba coś położyć? Czy można wysypać na ziemię?


Poczytaj artykuł ogrody żwirowe i wszystkiego się dowiesz, rózne wersje są.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/419-ogrody-zwirowe-krajobraz-z-kamyczkami-w-tle
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies