Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

anitan 08:39, 20 lis 2014


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 861
katalpa zasłoni dostęp światła
może jakieś wyższe krzaczki z tylu, może kolumnowe berberysy i jedno drzewko ale mniejsze niz ta katalpa (chociaż są też z mniejszą koroną)
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Malgosik 15:39, 20 lis 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
jeśli 1 drzewko to musi mieć większą koronę, bo nie będzie to ładnie proporcjonalnie wyglądać

a może jakieś drzewko pendula, co to gałązki w dół będzie puszczać, szczepione, nie zasłoni Ci na wysokości światła

poza tym drzewo liściaste na zimę zrzuci liście i bęzie słońce, a latem potrzebny jest cień

szczepione drzewo nie urośnie takie wysokie jak naturalne
____________________
Ogród na glinie
babka 20:27, 20 lis 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 9359
Gardenarium napisał(a)


Moim zdaniem bonsai tutaj nie powinien rosnąc, szkoda bonsaja - nie jest odpowiednio wyeksponowany, a jest taki ładny, dopracowany, przenieś go gdzies na wysepkę, wyżwirujesz dossadzisz trawki. może czerwone małe kulki z berberysu?

A tutaj żeby złagodzić tą plątaninę tych żerdzi drewnianych potrzeba coś rozczochranego, żeby wypełniło dziurę, może delikatne gałazki choiny kanadyjskiej? Sama nie wiem ale chyba nawet grab Fastigiata lub buk bordowy kolumnowy byłby tutaj fajny. To co jest - jest za małę, drewno przytłacza to miejsce i roślina niknie co byś do niej nie dodała


.... jak na Zawiszy
Co oko to oko! Dotąd nie pomyślałam, że on tu nie pasuje... a jednak, rzeczywiście. Spojrzałam na to miejsce z innej perspektywy i widzę błąd. Faktycznie bonsaj wygląda tu rachitycznie i skromnie i każda z propozycji jest o niebo lepsza. Bardzo podoba mi się buk, byłby takim wypełnieniem i podkreśleniem wysokości "szybu" między konstrukcją schodów. Wprowadziłby też trochę koloru w tym kamienno zielonym otoczeniu. Kanadyjka też ciekawie by wypełniła przestrzeń i stworzyłaby swoisty parawan Jest o czym myśleć Dziękuję pięknie
____________________
Ola - Moja walka z wiatrakami czyli kamieniołom trochę z przypadku Nie chcesz - znajdziesz powód, chcesz - znajdziesz sposób
Malgosik 21:13, 20 lis 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
a może być jeszcze grab kolumnowy,
____________________
Ogród na glinie
babka 21:32, 20 lis 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 9359
Malgosik napisał(a)
a może być jeszcze grab kolumnowy,

Tak, przegapiłam go i po chwili zreflektowałam. Skradł moje serce
Pewne jest to, że nie będę nic dokładać pod bonsaja póki nie znajdę mu zastępcy
____________________
Ola - Moja walka z wiatrakami czyli kamieniołom trochę z przypadku Nie chcesz - znajdziesz powód, chcesz - znajdziesz sposób
Malgosik 09:24, 21 lis 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
babka napisał(a)

Tak, przegapiłam go i po chwili zreflektowałam. Skradł moje serce
Pewne jest to, że nie będę nic dokładać pod bonsaja póki nie znajdę mu zastępcy


Dobre podejście. No i miejsce dla bonzaja trzeba znaleźć.
____________________
Ogród na glinie
Ewka42 14:21, 21 lis 2014

Dołączył: 25 paź 2011
Posty: 214

mam również wielką prośbę: jakoś nie mogę sobie poradzić - pustka w głowie. mam rabatę: 6 metrów na 1,5 metra, którą ogląda się z tylko z okna. zależy mi, aby to był ładny widok - jak obraz namalowany roślinami, ponieważ nie mam firan i oglądamy to miejsce okrągły rok.
okno ma wystawę południową. moje nasadzenie sprzed 5 lat wyglądają lepiej od strony południowej (czyli nie oglądanej), a od strony okna - nieciekawie. chcę wszystko zrobić od nowa, każde wymaganie roślin mogę spełnić - jest nawadnianie, glebę mogę wymienić. to musi być coś super, ładne cały rok - ale jak cos takiego zrobić na powierzchni 6mx1,5m? "plecy rabaty mogą być nieciekawe, zależy mi tylko na widoku od strony wnętrza domu. Chciałabym, aby projekt był rozbudowany na wysokość - jakieś tło? ale co na tak wąskiej rabacie(: poszerzyć ją mogę ewentualnie o jakieś pół metra.

aby zobrazować o co mi chodzi - znalazłam jakieś zdjęcie widoku na okno i na rabate przed nim:



____________________
Ogródek wśród borówek
babka 21:37, 21 lis 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 9359
Malgosik napisał(a)


Dobre podejście. No i miejsce dla bonzaja trzeba znaleźć.

Z tym będzie największy problem bo miejsca niewiele w ogrodzie a tak jak Danusia słusznie zauważyła, zasługuje on na ładną ekspozycję Aleee ... przemyśliwuję ten problem
____________________
Ola - Moja walka z wiatrakami czyli kamieniołom trochę z przypadku Nie chcesz - znajdziesz powód, chcesz - znajdziesz sposób
popcorn 19:31, 23 lis 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ewka42 napisał(a)

mam również wielką prośbę: jakoś nie mogę sobie poradzić - pustka w głowie. mam rabatę: 6 metrów na 1,5 metra, którą ogląda się z tylko z okna. zależy mi, aby to był ładny widok - jak obraz namalowany roślinami, ponieważ nie mam firan i oglądamy to miejsce okrągły rok.
okno ma wystawę południową. moje nasadzenie sprzed 5 lat wyglądają lepiej od strony południowej (czyli nie oglądanej), a od strony okna - nieciekawie. chcę wszystko zrobić od nowa, każde wymaganie roślin mogę spełnić - jest nawadnianie, glebę mogę wymienić. to musi być coś super, ładne cały rok - ale jak cos takiego zrobić na powierzchni 6mx1,5m? "plecy rabaty mogą być nieciekawe, zależy mi tylko na widoku od strony wnętrza domu. Chciałabym, aby projekt był rozbudowany na wysokość - jakieś tło? ale co na tak wąskiej rabacie(: poszerzyć ją mogę ewentualnie o jakieś pół metra.



Ewka, więcej zdjęć. Jak ładniejsze od drugiej strony, to nie możesz posadzić niczego wyższego, bo Ci zasłoni i widok i rośliny które z okna masz oglądać.

Posadziłabym rododendrony - pas 5 szt (jak podrosną zostawiłabym 3 docelowo), bo ładne cały rok, w ich nóżkach runiankę japońską, może odmianę variegata - ciekawsza, a też zimozielona. Stworzyłaby dywanik. Między runianką pole krokusów, od wiosny pięknie, potem Rh kwitną. Za nimi - rodkami - może pas hortensji bukietowych (limelight?) z trawami - miskantami między nimi. Ładnie powinno być cały rok.
____________________
Mój nowy ogródek
Malgosik 20:37, 23 lis 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Ewka42 rzeczywiście musisz więcej zdjęć dać.
Bo nie wiadomo jak wysokie rośliny posadzić.
Tam się trzeba wysłonić zieloną ścianą?
A może jakieś drzewko na pniu, coś wyższego trzeba dać?
Czy jednak niższe nasadzenia, bo będą zacieniać.

Stawiałabym na rośliny zimozielone jak ma być zielono cały rok.
Trzmielinki na pniu można posadzić lub cisy kulki na pniu. Irga, żurawki-dadzą kolor, turzyce-są zimozielone i dodadzą miękkości i ruchu na rabacie, bukszpany. Ale latem też potrzebne są jakies kwiaty, a wiosną rośliny cebulowe. Dobrze by jesienią kolory też były ładne. Póki co bez zdjęć ciężko coś doradzać.
____________________
Ogród na glinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies