Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Natemia 21:40, 13 lis 2014


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 29
Dziękuję pięknie za rady!
Czyli raczej niskiego jałowca posadzić, żeby go hortensja nie zagłuszyła. To może Blue Carpet?, skoro ma tam być coś niebieskiegooni (Wiltoni już mam więc wolałabym coś innego). Tylko pytanie czy nie będzie tam za ciemno? Przez tą korę wydaje mi się, że jest tam ponuro
A czy hortensja zadusi jałowce, jesli będę ją palikować lub dawac jakies inne podpory?

Jeśli chodzi o miskanta Morning Light, to rośnie mi zaraz niedaleko na prostopadlej rabacie (zdjęcie profilowe). Czy w zwiazku z tym nie będzie go za dużo, jeśli dam go jeszcze koło buka? Czy wręcz przeciwnie - jeden będzie nawiązywał do drugiego??
Fama 23:33, 13 lis 2014

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Witam,
Przed domem mam taki oto klombik posadzony przez dewelopera.



Nie podam dokładnie jakie rośliny tu rosną. Na pewno oprócz lawendy i jałowców rośnie tu różowo kwitnąca azalia, a z tyłu jakiś aster krzaczasty czy coś w ten deseń. Była też jodła koreańska, niestety pozostał po niej tylko pieniek. Planuję coś posadzić zamiast niej, bo chyba nie ma co się porywać na kolejną jodłe skoro jej poprzedniczka padła. Chciałabym, żeby te drzewko czy drzewka współgrały jakoś z całym klombem i abym ja miała z niego pożytek siedząc w swoim ogrodzie, czyli, żeby wystawało poza linię żywopłotu ( a z czego ten żywopłot będzie też zależy od tych nasadzeń na klombiku, wiadomo, że mus by szczelny do wysokości około 2 metrów) Ten klombik skierowany jest na zachód, jego wymiary to 6 metrów na 2,30 w najszerszym miejscu.
Wrzucam jeszcze jedną fotkę, aby lepiej zobrazować otoczenie.



Bardzo liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam ciepło
____________________
Ciasny ale własny
babka 20:02, 16 lis 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 9359
Witam Tyle rad i podpowiedzi tu czytam od fachowców, może i mnie ktoś pomoże ? Przeklejam wpis z mojego wątku :

W przyszłym sezonie muszę poprawić to miejsce, dosypać ziemi, zdjąć włókninę i poprawić to i tamto. Przy okazji moze jakoś ożywić ? macie jakiś pomysł ? Zdjęcie jeszcze sprzed rewolucji więc wybaczcie ten sajgon w tle
Wystawa pn-zachodnia ale słońce latem dość wcześnie i mocno tam świeci.

Ziemia jest między zielonymi liniami, po bokach beton


____________________
Ola - Moja walka z wiatrakami czyli kamieniołom trochę z przypadku Nie chcesz - znajdziesz powód, chcesz - znajdziesz sposób
popcorn 08:39, 17 lis 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Natemia napisał(a)
Dziękuję pięknie za rady!
Czyli raczej niskiego jałowca posadzić, żeby go hortensja nie zagłuszyła. To może Blue Carpet?, skoro ma tam być coś niebieskiegooni (Wiltoni już mam więc wolałabym coś innego). Tylko pytanie czy nie będzie tam za ciemno? Przez tą korę wydaje mi się, że jest tam ponuro
A czy hortensja zadusi jałowce, jesli będę ją palikować lub dawac jakies inne podpory?

Jeśli chodzi o miskanta Morning Light, to rośnie mi zaraz niedaleko na prostopadlej rabacie (zdjęcie profilowe). Czy w zwiazku z tym nie będzie go za dużo, jeśli dam go jeszcze koło buka? Czy wręcz przeciwnie - jeden będzie nawiązywał do drugiego??


Moim zdaniem kazdy jałowiec w końcu będzie zacieniony przez tę hortensję i będzie brzydki. A co powiesz na plamę z trzmieliny, ona cień znosi, mogłabyś ją ciąć w taki dywanik? Zamiast jałowca? Są jeśli nie płożące, to niskie i nie wspinające się odmiany...
Dodaj drugiego ML, one są cudne, im więcej powtórzeń tych samych roślin tym lepiej!
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 08:41, 17 lis 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Fama napisał(a)
Witam,
Przed domem mam taki oto klombik posadzony przez dewelopera.
Bardzo liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam ciepło


Witaj,
ja bym tu pod płotem posadziła żółtolistne kolumnowe drzewo, np buka odm. Dawyck Gold. Ewentualnie wiąza Wredei (ale tego trzebaby ciąć, bo on w taki odwrócony stożek rośnie). pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 08:45, 17 lis 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
babka napisał(a)
Witam Tyle rad i podpowiedzi tu czytam od fachowców, może i mnie ktoś pomoże ? Przeklejam wpis z mojego wątku :

W przyszłym sezonie muszę poprawić to miejsce, dosypać ziemi, zdjąć włókninę i poprawić to i tamto. Przy okazji moze jakoś ożywić ? macie jakiś pomysł ? Zdjęcie jeszcze sprzed rewolucji więc wybaczcie ten sajgon w tle
Wystawa pn-zachodnia ale słońce latem dość wcześnie i mocno tam świeci.

Ziemia jest między zielonymi liniami, po bokach beton




witaj, na mój gust fajnie to wygląda Jeśli między zielonymi jest ziemia, to zdjęłabym kamienie, posadziła mnóstwo runianki japońskiej i cebulowych między nią - jedna odmiana najlepiej, z 200-300 sztuk drobnocebulowych na pewno wejdzie - cebulica syberyjska jest cienioznośna? Lub coś o większych cebulach, żeby się miało siłę przebić przez żwir... I z powrotem rozłożyła żwir, może cieńszą warstwą, ale już bez szmaty pod nią. Ewentualnie, zamiast runianki, carex evergold, dużo sadzonek, na całej powierzchni prostokąta ograniczonego zielonymi liniami, i pomiędzy niego cebulowe cienioznośne.
pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 19:56, 19 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Fama napisał(a)




Bardzo liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam ciepło


Możesz posadzić trzy jednakowe kuliste drzewa a pod nimi czerwone berberysy jakąś nową, sliczną odmianę i z przodu albo żółte berberysy albo żółtą trzmielinę.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:02, 19 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
babka napisał(a)
Witam

W przyszłym sezonie muszę poprawić to miejsce, dosypać ziemi, zdjąć włókninę i poprawić to i tamto. Przy okazji moze jakoś ożywić ? macie jakiś pomysł ? Zdjęcie jeszcze sprzed rewolucji więc wybaczcie ten sajgon w tle
Wystawa pn-zachodnia ale słońce latem dość wcześnie i mocno tam świeci.

Ziemia jest między zielonymi liniami, po bokach beton




Moim zdaniem bonsai tutaj nie powinien rosnąc, szkoda bonsaja - nie jest odpowiednio wyeksponowany, a jest taki ładny, dopracowany, przenieś go gdzies na wysepkę, wyżwirujesz dossadzisz trawki. może czerwone małe kulki z berberysu?

A tutaj żeby złagodzić tą plątaninę tych żerdzi drewnianych potrzeba coś rozczochranego, żeby wypełniło dziurę, może delikatne gałazki choiny kanadyjskiej? Sama nie wiem ale chyba nawet grab Fastigiata lub buk bordowy kolumnowy byłby tutaj fajny. To co jest - jest za małę, drewno przytłacza to miejsce i roślina niknie co byś do niej nie dodała
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fama 22:17, 19 lis 2014

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Bardzo dziękuję za porady. Popkarol,myślę, że posadzę coś liściastego właśnie, zastanawiam się nad wiśnią ubraculifera. Danusiu, sugerowałaś trzy drzewka o kulistej koronie. Wiśnie umbry mnie kuszą, gdyż są ładne i sę ich nie przycina, ale tutaj chyba wejdą tylko dwie, gdyż szerokość klombu to 6 metrów. Przy dwóch z kolei efekt jest już zupełnie inny. A może można je gęściej posadzić? Jeśli chodzi o nasadzenia pod drzewkami, dosadzenie berberysów i trzmielin zakłada pozbysie się tego co tam aktyalnie rośnie? (lawendy, azalii, jałowców i astra)?
____________________
Ciasny ale własny
Fama 23:11, 19 lis 2014

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324


A może coś o płaskawej koronie, jak ta katalpa? Jedyna jej wada to to, że późno zawiązuje liście wiosną i wcześnie je zrzuca..
____________________
Ciasny ale własny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies