Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 10:22, 15 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lampę trzeba przesunąć, to nie jest ozdoba trawnika, trzeba ją właczyć w rabatę, a najlepiej zamienić na reflektorek który będzie podkreślał jakieś drzewo.



Różanecznik nie może rosnąć w trawniku, to pierwszy powód że padnie przez zasolenie. Dodaj do niego jeszcze kilka różaneczników, one lubią rosnąć w grupie.
Cała ta część jako rabata moim zdaniem będzie za duża. Trzeba częśc trawnika zostawić, a z rabatami lecieć pod płot.

W rogu rabaty piękne drzewo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monitka 10:59, 15 sty 2014


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 3918
Danusiu to i ja proszę o pomoc w sprawie rabaty przy wjeździe o której dumam od zeszłego roku i nie mam odwagi żeby się za nią zabrać
Na początek wkleję plan Gosiaka



Chodzi mi o miejsce od 6 w prawą stonę.
Pierwszy problem to dylemat odnośnie kształtu cypla.Myślę o wypłaszczeniu go tak jak zaznaczyłam czerwonymi kropkami. W tej chwili rosą tam tylko 3 choiny kanadyjskie a według planu przed nimi ma być jeszcze 5 RH, kosodrzewiny i obwódki.

Drugi problem to czerwone pole na planie. To miejsce ma 7 metrów dlugości. W tej chwili obsadzone są tylko 3 metry a rosną tam: mały stożek bukszpanowy, kulka tuja, kulki bukszpanowe, 2 trzmieliny na pniu i czerwone żurawki. Czym obsadzić pozostałe 3 metry? Myśłałam o klonie palmowym albo o 3 stożkach bukszpanowych w połączeniu z trawami. Czy to dobry pomysł?

Trzecia sprawa to chciałabym po tej stonie ogrodu wkomponować jeszcze jakieś drzewa. Nie wiem może graby? Tylko jak je umieścić na rabacie żeby to wizualnie grało.
Dla zobrazowania spis drzew już posadzonych:
1 magnolia Susan
2 śliwa wiśniowa Pissardi
3 grujecznik
4 miłorząb mariken
6 brzozy Dorenboos
7 wiśnia Umbaraculifera

A tak to w tej chwili wygląda





Ciężko to zobrazować ale tak mniej więcej by było

____________________
Monika Bystre Oko ogródkowy chaos u monitki
Joan 11:32, 15 sty 2014


Dołączył: 23 paź 2013
Posty: 45
Gardenarium napisał(a)
Lampę trzeba przesunąć, to nie jest ozdoba trawnika, trzeba ją właczyć w rabatę, a najlepiej zamienić na reflektorek który będzie podkreślał jakieś drzewo.

Różanecznik nie może rosnąć w trawniku, to pierwszy powód że padnie przez zasolenie. Dodaj do niego jeszcze kilka różaneczników, one lubią rosnąć w grupie.
Cała ta część jako rabata moim zdaniem będzie za duża. Trzeba częśc trawnika zostawić, a z rabatami lecieć pod płot.

W rogu rabaty piękne drzewo.


Dziękuję Danusiu za szybką odpowiedź.
Tak właśnie mi się wydawało, że tuj trzeba dosadzić a na trawniku wydzielić rabatę.
O lampie też pomyślałam, że trzeba ją w rabacie umieścić a nie na trawniku.
"Dziura pokryta siatką" to posadzone tulipany, zabezpieczone chwilowo przed psem.
Co to jest to na płocie? Kratka na pnącza? Ja myślałam o pnących różach.

Co do podziału rabata/trawnik widzę, że proponujesz trawnik w kształcie łezki, a może powtórzyć linię brzegową tzn. trawnik ciągnął by się 1,5m od brzegu?
____________________
Ogród wśród pól
Joan 12:30, 15 sty 2014


Dołączył: 23 paź 2013
Posty: 45
Myślałam o czymś takim:
____________________
Ogród wśród pól
Zuza 13:31, 15 sty 2014


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
To jeszcze raz ja z moją nieszczesną rabatą przy placyku pod ognisko
To jest to co zaplanowałam- podpowiedzcie proszę co zmienić/dodać/odjąć
to rabatka południowa widok od ogrodu (tu jest niewielka skarpa)

tu północna- po lewej dałabym jeszcze jakieś drzewko szczepione na pniu ale nie jestem pewna

i jeszcza zachodnia

wschodniej jeszcze nie zrobiłam ale to dlatego, że nie wiem czy to co teraz zaplanowałam ma sens
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
Zuza 13:38, 15 sty 2014


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
i jeszcze jedna rabata przy samym wejściu do ogródka więc ważna. Teraz wygląda tak:

a widze ją tak:

między thujami a rabatką coś by trzeba było dać- tylko co?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
Gardenarium 13:38, 15 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Joan napisał(a)
Myślałam o czymś takim:


Robienie kulek w takiej ilości będzie nudne w tym przypadku. MOże lepiej tak? Przenieść je bardziej na środek?



Na płocie to był żywopłot strzyżony iglasty a nie kratka
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:39, 15 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zuza napisał(a)
i jeszcze jedna rabata przy samym wejściu do ogródka więc ważna. Teraz wygląda tak:

a widze ją tak:

między thujami a rabatką coś by trzeba było dać- tylko co?


Za dużo gatunków i każdy inny, a co w takim razie w innej części ogrodu, znowu inne gatunki ? Zabraknie Ci pomysłów i stworzy się chaos, to wielki ogród i zaplanowanie go z dużej liczby gatunków nie da dobrego efektu. Musisz zmienić upodobania. Ja nie umiem pomóc co tu dosadzić bo tu trzeba wręcz zmniejszyć ilość tych roślin

To wszystko nie wejdzie, sam świerk zajmie 6 metrów po latach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joan 15:06, 15 sty 2014


Dołączył: 23 paź 2013
Posty: 45
Gardenarium napisał(a)


Robienie kulek w takiej ilości będzie nudne w tym przypadku. Może lepiej tak? Przenieść je bardziej na środek?

Na płocie to był żywopłot strzyżony iglasty a nie kratka


Wcale nie chciałam robić tam kulek, skopiowałam tylko linię brzegową

Jeśli można to chciałabym jeszcze zapytać co to jest to zielone pod płotem?
____________________
Ogród wśród pól
Gardenarium 15:24, 15 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Smaragdy albo inne iglaki cięte równo w poziomie. Thuja Aureospicata, Spiralis, Kórnik i inna dowolna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies