Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Kanutka 20:29, 04 sty 2014


Dołączył: 04 lis 2013
Posty: 37
Dziękuję jeszcze raz, jesteś Danusiu niezastąpiona

Na tym kawałku rabaty rośliny mi sie badzo szybko rozrastają, mam tu hoste, której średnica w lecie wynosi 80cm, więc najwęższy kawałek rabatki to jest hosta A posadziłam ją malutką 3 lata temu i juz parę razy dzieliłam.

Jak to wszystko posadzę to za 3 lata będę miała same plamy kolorów

To teraz tylko czekam wiosny i do pracy, chociaż wiosna chyba już, bo nad nami dzisiaj latał bocian
____________________
Zuza 22:20, 04 sty 2014


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
nieśmiało i ja poproszę o poradę a będzie nad czym dumać oj będzie
jesienią udało się wybrukowac placyk pod ognisko. Bardzo chcę dookoła tego placyku zrobić nieregularną rabatę tak, żeby nieco się zasłonić od sąsiadów i żeby można było podziwiać piękne rośliny siedząc przy ognisku. Ponieważ kumulację imprez mamy w maju, lipcu i wrześniu (i wtedy pewnie najczęściej będziemy korzystać z miejsca) pomyślałam, że oprócz iglaków wsadzę tam azalie, lawendę i michałki (kwitnące we wrześniu). Ale po kolei.
Placyk wygląda tak (jego wymiary to 5x5)

na zdjęciu zaznaczyłam strony świata oraz planownany mniej więcej kształt rabaty
i teraz po kolei patrząc od lewej (czyli od wschodu) daję wizualizację rabaty z tym co już wsadziłam- oczywiście jak to wszystko podrośnie bo na razie są mini mini niestety
rabata wschodnia


a na niej od lewej :bereberys żółty (malutki, kulisty dorastający do 40 cm), berberys czerwony (coś jak odmiana bagatelle), michałki, świerk srebrny (w drugim planie), thuja (chyba) aurescens, azalia babushka, sosna górska
Rabata południowa (widziana nie od miejsca ogniskowego a z dołu bo tam jest skarpa jak widać)

a na niej: (od lewej) jodła koreańska, berberys "red chief", cyprisik lawsona, jałowiec, którego nazwy nie pamiętam ale ma chrakterystyczny jakby kielichowaty kształt i jest wiosną intensywnie żółty, kosówka
rabata zachodnia

i nie wiem sama czy ciągnąć tę rabatę aż do sosny himalajskiej (tj 3 metry od placyku) czy skończyć jąwcześniej?
Od lewej: sosna fastigiata, ten sam żółty jałowiec co na południowej, świerk conica, tu chcęzrobić przerwę i wyjście bo dzieciaki latają tędy na trampolinę, potem świerk little gem, azalia melinda, wrzos rózówy
i wreszcie północna (chyba jako jedyna mi się w miarę podoba)

od lewej cyrpisik filifera aurea, wrzosy różowe, żywotnik wschodni aurea nana, kosówka, wrzosy, cyprik lawsona, rojniki
ufffff
czy ktoś mi pomoże to uporządkować? Na pewno chcę dosadzić wrzosy tam gdzie są już pojedyncze, na pewno chcędorzucić azalie. Myślałam o lawendzie bo pięknie pachnie ale azalia i lawenda się nijak nie zgrają jeżeli chodzi o warunki
Sama nie wiem co dalej robić a bardzo, bardzo mi zależy mi na tym miejscu
Bardzo ładnie proszę o pomoc.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
Werbena 09:10, 06 sty 2014

Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 18

Witam
mam problem ze skarpą widoczną na zdjęciu, a właściwie pod tą masą bluszczu jest mur z kamienia - widoczny przed nim bałagan jest po usuwaniu ogromnych korzeni klona. Szerokość tego wzniesienia wynosi ok 1 m, długość 4m. Chcę zlikwidować ten bluszcz, posadzić coś wyższego, może trzmieliny na pniu, albo hortensje. Brakuje mi pomysłu, proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Gardenarium 13:36, 07 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zuza napisał(a)





Chodniki są proste i z płyt, nowoczesny styl, a rabatkę pofalowałaś za bardzo moim zdaniem, tutaj aż się prosi o mniej falowania, koła albo proste linie, nie wiem jednak jak wygląda pozostała część ogrodu. To powinno być spójne albo przynajmniej czysta linia..

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:48, 07 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Werbena napisał(a)

Witam
mam problem ze skarpą widoczną na zdjęciu, a właściwie pod tą masą bluszczu jest mur z kamienia - widoczny przed nim bałagan jest po usuwaniu ogromnych korzeni klona. Szerokość tego wzniesienia wynosi ok 1 m, długość 4m. Chcę zlikwidować ten bluszcz, posadzić coś wyższego, może trzmieliny na pniu, albo hortensje. Brakuje mi pomysłu, proszę o pomoc.
Pozdrawiam


Jeśli usuniesz murek to jakim sposobem zrównowazysz róznicę poziomu domku, a pozostałej części? Domek się może przewrócić.

Ja bym to pozostawiła, tylko ładnie bluszcz przycięła, wypoziomowała teren przed bluszczem i wtedy posadzić hortensje.



Żółte kulki na pniu to trzmielina fortunego Emerald'n. Gold.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Werbena 17:04, 07 sty 2014

Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 18
Przy ścianie domu jest chodnik szerokość ok 80 cm, a dalej bluszcz ok 1m. Domek letniskowy jest dość wąski i wysoki, chciałabym posadzić coś co choć trochę zrównoważy te dysproporcje. To jest zachodnia strona, dość wietrzna. Może to zdjęcie lepiej zobrazuje (jest stare ale nie mam lepszego). Co to jest 1, 2 i 3? Tu gdzie 3 rosną świerki - dwa zwykłe i jeden picea omorika. Między dwójką a bluszczem musi być przejście na tyły.

Zuza 19:24, 07 sty 2014


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 267
Gardenarium napisał(a)


Chodniki są proste i z płyt, nowoczesny styl, a rabatkę pofalowałaś za bardzo moim zdaniem, tutaj aż się prosi o mniej falowania, koła albo proste linie, nie wiem jednak jak wygląda pozostała część ogrodu. To powinno być spójne albo przynajmniej czysta linia..


A no włąśnie w tym rzecz że wszystkie rabatki w ogródku mam okrągłe, faliste itp. Podobnie jak podjazd- całkiem niemal okrągły. Myślałam że właśnie złamie "kwadratowość" tego placyku taką falistą rabatką ale może przedobrzyłam? A może zrobić tę rabatkę całkiem okrągłą? A placyk będzie kwadratem wpisanym w koło?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1564-poczatkujaca-ogrodniczka-i-jej-milion-pytan-i-rozterek bardzo, bardzo proszę Was o pomoc :-)
Mala_Mi 12:24, 08 sty 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Jaki fajny wątek
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Janina 12:40, 08 sty 2014


Dołączył: 23 paź 2012
Posty: 1398
Ja mam pytanie, czy w ogrodzie można mieszać rabaty o falistych liniach z rabatami z prostymi liniami czy raczej trzymać się albo jednych albo drugich?
____________________
Ogródek Janiny Wizytówka
Gardenarium 17:40, 08 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli bardzo faliste, to trzymaj się falistych.

Jeśli są koła albo część koła, to mogą być proste. Czyli układ mieszany.

Ogród może też być podzielony żywopłotem, grupą roślin i wtedy część ogrodu jest w innym stylu a druga w innym.

Ale to jest dość trudne do wyważenia dla amatora, stąd są projektanci jak ja . Przecież też musimy pracować. i zarabiać.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies