Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Damian_xyz 18:43, 02 lut 2014


Dołączył: 30 sty 2014
Posty: 7
Gardenarium napisał(a)
Witaj Damianie,

rabata może być wkomponowana tak nie rób palisady i nie rób białego żwirku, Jest zbyt duży kontrast. Wytnij brzeg trawnika tak jak oznaczyłam czerwoną linią i tam przenieś rośliny, a tutaj na miejscy białej rabatki połóż zdjęty trawnik lub zasiej nowy.



Bardzo dziękuję za projekt rabaty.

Zastanawiam się czy w ten sposób zrobiona rabata będzie pasować do wjazdu i do ulicy, czy rośliny nie będą się wzajemnie zasłaniać? Ta rabata jest w centrum ogrodu.

Na zdjęciu zaznaczyłem wjazd i ulicę.
____________________
agam 18:51, 02 lut 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Gardenarium napisał(a)


Niższą odmianę hortensji bukietowej np. 'Bobo" co najmniej 7 sztuk, tuje za glediczją trzeba podrównać


Przepraszam że zanudzam, ale nie wiem co to znaczy sadzić wachlarzem Czy posadzić tak jak ta zielona kreska biegnie?
____________________
Aga i Ogródek Agam
Gardenarium 20:38, 02 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dla mnie to takie sadzenie, hortensje wtedy są ładnie wyeksponowane, a nie symetryczne.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:42, 02 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Damianie, rabata którą Ci narysowałam, jest idealna od wjazdu od bramy, a to czy rośliny będą się zasłaniać, czy nie to już zależy od Ciebie, jak je dobierzesz i jak je wyeksponujesz.. I jakie posadzisz.

Nie sadź kolekcji pojedynczych roślinek, bo to nie będzie kompozycja, a zbiór roślin przypadkowych.

Elementy dominujące (bonsai, coś na pniu, czy trawy - gdzieś pomiędzy.
Niskie z przodu w dużej ilości, plamami, średnie w środku i pomiędzy świerkami.

Pytałeś o to, aby ładnie wkomponować, więc wkomponowałam, czyli zrobiłam jedną rabatę opartą o dom, dobrze widoczną od wejścia na działkę, włączając świerki. To tylko można zrobić najlepszego w tym wypadku.

To co masz z białym żwirkiem na środku to nie był dobry pomysł. Oderwana od reszty rabata w dodatku z takim kolorem żwirku - niedobrze było. Sam widziałeś, że niedobrze, skoro prosiłeś o pomoc Dlatego poradziłam tak, a nie inaczej,

Od ulicy posadź jednolity żywopłot.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agam 20:45, 02 lut 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Gardenarium napisał(a)
Dla mnie to takie sadzenie, hortensje wtedy są ładnie wyeksponowane, a nie symetryczne.




Dziękuję kochana Kobieto... za cierpliwość przede wszystkim
____________________
Aga i Ogródek Agam
Damian_xyz 21:11, 02 lut 2014


Dołączył: 30 sty 2014
Posty: 7
Gardenarium napisał(a)
Damianie, rabata którą Ci narysowałam, jest idealna od wjazdu od bramy, a to czy rośliny będą się zasłaniać, czy nie to już zależy od Ciebie, jak je dobierzesz i jak je wyeksponujesz. I jakie posadzisz.

Nie sadź kolekcji pojedynczych roślinek, bo to nie będzie kompozycja, a zbiór roślin przypadkowych.

Elementy dominujące (bonsai, coś na pniu, czy trawy - gdzieś pomiędzy.
Niskie z przodu w dużej ilości, plamami, średnie w środku i pomiędzy świerkami.

Pytałeś o to, aby ładnie wkomponować, więc wkomponowałam, czyli zrobiłam jedną rabatę opartą o dom, dobrze widoczną od wejścia na działkę, włączając świerki. To tylko można zrobić najlepszego w tym wypadku.

To co masz z białym żwirkiem na środku to nie był dobry pomysł. Oderwana od reszty rabata w dodatku z takim kolorem żwirku - niedobrze było. Sam widziałeś, że niedobrze, skoro prosiłeś o pomoc Dlatego poradziłam tak, a nie inaczej,

Od ulicy posadź jednolity żywopłot.

Jeszcze raz dziękuję za poradę, ale byłbym wdzięczny jakie konkretnie grupy roślin mam tam posadzić?


A od ulicy mam tak i nie chciałbym tego przerabiać.
____________________
kaisog1 22:16, 02 lut 2014


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Damian..... pokazałeś jedną stronę i wyglądało to tak jakby od parkanu nic nie rosło. To były po prostu niedokładne informacje a to ważne co rośnie przy parkanie
Jeżeli masz tam rabaty, a masz jak widać, to kształt nowej musisz próbować przenieść na nową lub stara dopasowac do nowej.... Nie wiem czy jasno się wyrażam... i czy dobrze piszę ale wydaje mi się, że musisz zachować jednolity kształt trawnika..... Dobra nie wyjaśnię tego słowami Tu masz taki bazgroł mój....



Co do roślin to sadzisz to co lubisz. Danusia narysowała Ci plamy kolorów jakie tam widzi, korzystaj z tego.
Trawy wysokie to mogą być miskanty, w zależności od tego jak wysokie to albo Morning Light albo Gracillimus (wysoki). Niższe pietra mogą stanowić żurawki, trzmieliny... co lubisz i w zależności od tego co wolisz, więcej bylin czy jednak krzewów...
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 10:10, 03 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Grupy roślin niskich (plamy) :

- żurawki po kilkanaście sztuk http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/96-zurawki-liscie-zamiast-kwiatow
- wrzosy i wrzośce po kilkanaście a nawet kilakdziesiąt sztuk
- trzmieliny Fortunego (kolorowe) plus niskie turzyce zimozielone (Carex)
- róże okrywowe plus szałwie omszone czy lawenda plus niskie trawki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monitka 11:36, 03 lut 2014


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 3918
Gardenarium napisał(a)

Łyso jest pod drzewem, ono potrzebuje hortensji przy samym pniu



1 - żółty żywopłot iglasty strzyżony (płot z siatki nie jest najlepszym tłem
2 - hortensje
3 - więcej różaneczników, jeden przy drugim
4 - miskanty 'Gracillimus'
5 - różanka z dużą ilością róż (30-40 krzaków jeden przy drugim) jeżówek, werbeny V. bonareinsis i lawendy

za trójką białe to miskanty Variegatus.


Danusiu siedzę już tydzień uwięziona w domu i tak ciągle myślę o tej rabacie...Kształty proponowane przez Ciebie będę korygować w miarę możliwości. na razie musi tak być dopóki jest tam plac zabaw dla dzieci....ta rabata pod płotem praktycznie wygląda tak jak narysowalaś. Miałam czas żeby popatrzeć na nią w świetle dziennym



Sen z powiek spędzają mi nasadzenia w tym miejscu...jakoś nie mam pomysłu co tam posadzić pomimo wielu inspiracji z forum...Na pewno przesadzę hortensje przed drzewo bo to dobry pomysł. No ale co posadzić dalej w lewo? to jest jakieś 8 metrów...Myślałam o 3 stożkach bukszpanowych z gracilimmusami i jakimiś karłowymi iglakami do końca bukszpanowego żywopłocika. Ale czy to dobry pomysł i czy pasuje? Co dać dalej na kolejne dwa metry? Chodzi mi po głowie rabata z tegorocznego Chelsa tylko może z innym krzewem/ drzewkiem może klonem palmowym? http://www.rhs.org.uk/Shows-Events/RHS-Chelsea-Flower-Show/2013-pdf/Advertorials/PSGD_023_M-G_Plan_FIN
Tylko naprawdę nie wiem czy to ma jakiś sens. Bukszpany mam w różnych miejscach ogrodu ale w formie kulistej. Rozpisałam się...ale naprawdę nie wiem co posadzić, będę wdzięczna za wskazówki
____________________
Monika Bystre Oko ogródkowy chaos u monitki
Damian_xyz 15:13, 03 lut 2014


Dołączył: 30 sty 2014
Posty: 7
Gardenarium napisał(a)
Grupy roślin niskich (plamy) :

- żurawki po kilkanaście sztuk http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/96-zurawki-liscie-zamiast-kwiatow
- wrzosy i wrzośce po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt sztuk
- trzmieliny Fortunego (kolorowe) plus niskie turzyce zimozielone (Carex)
- róże okrywowe plus szałwie omszone czy lawenda plus niskie trawki


Jeszcze raz dziękuję.

Rozumiem że kształt rabaty pozostaje taki sam, jak Pani zaproponowała?

Czy mogłaby Pani orientacyjnie zaznaczyć na rysunku te grupy roślin?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies