Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 16:25, 04 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
monitka napisał(a)






Tylko naprawdę nie wiem czy to ma jakiś sens. Bukszpany mam w różnych miejscach ogrodu ale w formie kulistej. Rozpisałam się...ale naprawdę nie wiem co posadzić, będę wdzięczna za wskazówki


Stożki nie pasują, są za niskie, pasuje szereg kulistych drzew na pniu, z koroną powyżej ogrodzenia, jednakowych drzewek innych (3 szt) pod tym nasadzenia nieformalne jak na inspiracji.

Trzeba pogrzebać w ofercie szkółek i wybrać coś nowego, niekoniecznie tak "oklepanego" na Ogrodowisku, mnie już nudzą mocno ambrowce, grujeczniki i umbarculifery Mam przesyt po prostu już.

Może świeże spojrzenie i inne drzewko ????
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Damian_xyz 21:13, 04 lut 2014


Dołączył: 30 sty 2014
Posty: 7
Gardenarium napisał(a)


Do tego jest potrzebny rzut z góry i wymiary, zaznaczona północ, na zdjęciu nie bardzo można.


Szkic ogrodu.


Jeszcze jakby mogłaby Pani poradzić jak zagospodarować drugą stronę wjazdu, tam są tylko tuje?
____________________
Gabi 13:06, 05 lut 2014

Dołączył: 03 lut 2014
Posty: 7
Witam ponownie, lekcje odrobiłam. Może teraz bedzie lepszy obraz moich "piegów". Już wiem, że popełniłam wszystkie możliwe błędy. W moim zamyśle przy płocie ze szpalerem dzikiej róży była róża okrywowa z szałwią i lawendą. Dalej trochę wrzosów i pachysandry. Dużo słońca posadzone hortensje nie kwitły, bo były spalone.

agam 14:04, 05 lut 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Danusiu mam jeszcze jedno pytanie odnośnie mojej rabaty. Pomiędzy dużą tują a świerkiem posadziłam na jesieni małą tuję (strzałka). Teraz zastanawiam się czy to był dobry pomysł. Czy zamiast niej nie posadzić jakiegoś innego drzewa i jakie ewentualnie? Świerk będzie strzyżony, a tuje będą posadzone na lewo od dużej tui. Chyba że co innego by pasowało? Tam rośnie już śliwowiśnia. Dziękuję z góry






____________________
Aga i Ogródek Agam
TeresaSz 20:44, 05 lut 2014


Dołączył: 06 sty 2013
Posty: 356
Korzystając z okresu zimowego i mając nadzieję, że będziesz miała Danusiu teraz trochę więcej czasu, chciałam prosić o radę jak zagospodarować rabatę przed domem. My co prawda mieliśmy zrobiony projekt ale okazało się że nie byliśmy w stanie ułożyć kostki brukowej tak jak zaplanowano i wszystko się posypało.
Ziemia u nas jest bardzo gliniasta a strona jest południowa, a więc cały dzień jak na patelni.

____________________
Ogród ze skarpą
TeresaSz 20:56, 05 lut 2014


Dołączył: 06 sty 2013
Posty: 356

Najbardziej interesuje mnie co dać w to miejsce gdzie jest znak zapytania, chciałam osłonić się trochę od sąsiada i wszyscy proponują świerki serbskie ale właściwie to wystarczyło by tam nawet jedno drzewo a ten świerk sam jeden to nie wiem czy będzie OK.
A tak to wygląda w rzeczywistości, choć nie udało mi się objąć całości. Ta wielka płachta miała zapobiegać chwastom.



A tak w ogóle czy ta rabata nie jest zbyt duża do obsadzenia roślinami może trawa na części mogłaby rozwiązać problem?
____________________
Ogród ze skarpą
Marcin89 22:32, 06 lut 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2560
Gabi napisał(a)
Witam ponownie, lekcje odrobiłam. Może teraz bedzie lepszy obraz moich "piegów". Już wiem, że popełniłam wszystkie możliwe błędy. W moim zamyśle przy płocie ze szpalerem dzikiej róży była róża okrywowa z szałwią i lawendą. Dalej trochę wrzosów i pachysandry. Dużo słońca posadzone hortensje nie kwitły, bo były spalone.



Oj można tutaj zrobić niezłą ogrodową rewolucję . Wszystkie sosny chyba są już dużymi drzewami, więc zostaną. A modrzew jaki duży? Które rośliny można by przesadzić? Gdzie miało by być wrzosowisko? Szpaler róż ma zostać tak? A te hortensje zostały, ile sztuk? Odpowiedz na te pytania może ułatwić plan działania.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 22:47, 06 lut 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2560
agam napisał(a)
Danusiu mam jeszcze jedno pytanie odnośnie mojej rabaty. Pomiędzy dużą tują a świerkiem posadziłam na jesieni małą tuję (strzałka). Teraz zastanawiam się czy to był dobry pomysł. Czy zamiast niej nie posadzić jakiegoś innego drzewa i jakie ewentualnie? Świerk będzie strzyżony, a tuje będą posadzone na lewo od dużej tui. Chyba że co innego by pasowało? Tam rośnie już śliwowiśnia. Dziękuję z góry





Jeśli mogę się wtrącić to coś podpowiem . Według mnie żywopłot z tuji powinien się zaczynać za świerkiem i lecieć już bez przerw. Tylko tam są jakieś rośliny posadzone? Żywopłot będzie fajnym tłem dla innych roślin. Śliwa wiśniowa rośnie w linii żywopłotu, więc ja bym ją przesadził.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
agam 08:40, 07 lut 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Marcin89 taki właśnie był zamysł, żeby tuje ciągnęły się jednym pasem od świerka aż do perukowca z lewej. Tam gdzie strzałka wsadzona jest jedna mała tuja. Teraz wydaje mi się że ta jedna to za mało. Albo dosadzę jeszcze jedną albo wsadzę coś innego.
Śliwowiśnia rośnie na linii przyszłego żywopłotu. Też myślałam o jej przesadzeniu. Te pozostałe roślinki do przesadzenia Dzięki za sugestie
____________________
Aga i Ogródek Agam
Gardenarium 08:56, 07 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Kule po lewej - trzmielina na pniu
Zielone pod śliwą - trawy miskanty Variegatus - białe
żólte kule, dowolnie cięty żółty krzew, albo kule z żółtego bukszpanu, albo tawuła japońska Goldflame, cięta ładnie w zgrabne kule.
Tuja Smaragd dorośnie
za tują dużą dwie tuje żółte cięte
świerk cięty w stożek, żeby wielki nie urósł

Dolne piętro żurawki, białe- Carex Evergold lub białe hosty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies