Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Moje początki- i brak doświadczenia :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Moje początki- i brak doświadczenia :)

Matylda 19:52, 06 mar 2015


Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 277
Dziękuję Gosia za linie rabat, bardzo mi się podobają, interesująco to wygląda, tylko ciekawa jestem jak to będzie z realizacją ich przekształcania na rzeczywistość hehe. Bo papier papierem, owszem jest to dużo ale jeszcze w powiększeniu to odzwierciedlić pewnie będzie trudniej.
____________________
Matylda - Moje początki i brak doświadczenia
kaisog1 22:12, 06 mar 2015


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Matylda z papieru na ogród łatwo sie przenosi! Od tego są patyki i sznurem oraz miarka (o ile robisz dokładny plan z nasadzeniami. Można też weżami ogrodowymi sobie pomóc. Tak zanim cokolwiek zdziałałam wyznaczyłam wszystko patykami i sznurkiem O tak to wyglądało:



Jak obejrzysz to napisz to usunę zdjęcie, żeby Ci wątku nie zaśmiecać.
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Martuska507 08:01, 07 mar 2015


Dołączył: 08 lut 2015
Posty: 68
Matylda ja też niedoświadczona i tez na poczatku drogi ogrodowej. Mój ogród duużo mniejszy ale i tak każdą wolną chwile poświęcam...
____________________
Marta - Ogród w kształcie litery U
waldek727 10:38, 07 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Witaj Matyldo.
Odwiedzam Twój wątek żeby trochę w nim ,,poprzynudzać". Nie w sensie, że będę pisał o rzeczach mało ważnych i nieistotnych dla ogrodu tylko dlatego, że są to czynności na ogół lekceważone, pomijane i traktowane jako zbędne lub zbyt czasochłonne. Wielu osobom którym chcę przekazać swoją wiedzę w temacie tworzenia ogrodów zadaję podstawowe pytanie, które również chcę zadać i Tobie:
Dlaczego zaczynasz tworzyć swój ogród od końca?
Czynność sadzenia roślin jest ostatnim etapem prac pośród wszystkich jakie należy wykonać dużo wcześniej. Bez wcześniejszego solidnego przygotowania ogrodu do przyjęcia roślin nasze starania, poświęcony czas, a także przeznaczone na ten cel środki finansowe zostaną w niedługim czasie zmarnowane. To, że szybko chcemy wypieścić swój ogródek tak aby wizualnie stanowił on miły akcent dla oka, a przy tym był jeszcze mało dla nas pracochłonny dla roślin nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. To nie kolor żwirku, rabatki zrobione pod sznurek, czy rozłożona na pół ogrodu agrotkanina będą miały w późniejszym czasie wpływ na to aby nasze rośliny były bujne, zdrowe i prawidłowo wybarwione. Ogrody rodzi Matka Natura i to od urodzajności gleby zależy to czy będziemy mieli w przyszłości powód do dumy i satysfakcji ze swojego ogrodu, czy też ciągłe troski i zmartwienia.
Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj:http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod a także w poradach ogrodniczych na forum.
Pozdrawiam.


____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Efffa 19:58, 07 mar 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Matylda napisał(a)
Kolejna rabata koło tarasu:



Tutaj znowu mam misz-masz, to również było sadzone przed trafieniem na "ogrodowisko". Niestety nie mam na to pomysłu. Proszę pomóżcie mi tutaj coś zaprojektować. Miał tutaj być skalniak w pierwszym moim założeniu, ale nie podoba mi się- no zresztą, każda roślina jest inna. Co by się nadawało tutaj i pasowało do rabaty tej zamieszczonej wyżej? Mam nadzieję, że ktoś podsumie mi ciekawy pomysł

Zobacz w wątku Typografia ogrodu jak ma ładnie i prosto obsadzoną skarpę bez obrzeży, tzn ma obrzeza ale nie tak ostro.
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Matylda 21:07, 07 mar 2015


Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 277
Gosia no faktycznie masz chyba racje, że w taki sposób to nie będzie takie trudne odwzorować te nasadzenia (nie musisz usuwać zdjęcia). To muszę w ten sposób działać. Nie ma to jak rady kogoś bardziej doświadczonego.

Waldek, dzięki, nie przynudzasz, choć miałam mniej więcej przygotowane przed posadzeniem roślin i była nawieziona ziemia, zbronowana itd. Teraz, żeby zrobić nasadzenia muszę wytyczyć linie i przekopać trawę.

Ewelina, obrzeża tej skarpy już nie mam jak zmienić. Jedynie łagodniej mogę robić nowe wyznaczone rabaty. To już musi zostać tak jak jest.
____________________
Matylda - Moje początki i brak doświadczenia
Efffa 22:06, 07 mar 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Ale mi Matylda nie chodzi o Twoje obrzeza, nie przeszkadzają mi , chodziło mi o obsadzenia , bo szukałaś co posadzić na skarpie! Przed obrzeża zawsze można posadzić jakiś zywopłotek i coś zwisającego i dalej rabatę, aby nie było tak stromo.
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Matylda 22:22, 07 mar 2015


Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 277
Aha, to źle zrozumiałam, to jest dobra myśl bo moje obrzeża mi się już nie podobają takie i nie wiem dlaczego wtedy mi takie przyszły na myśl. Ale może je jakoś tam zasłonie i tak ja mówisz coś, żeby złagodzić, pomału zaczyna mi świtać jakaś koncepcja na to ale jeszcze nie do końca to jest to, także śledzę, podpatruje, i może coś z pomocą z tego wyniknie. Zobaczymy
____________________
Matylda - Moje początki i brak doświadczenia
Matylda 21:23, 08 mar 2015


Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 277
kaisog1 napisał(a)
Może linie rabat poprowadzić tak: (nie znoszę rysować na kompie - nie umiem )




Gosia, mam jeszcze pytanie, co zaznaczyłaś tymi kołami zielonymi?
____________________
Matylda - Moje początki i brak doświadczenia
Matylda 22:08, 08 mar 2015


Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 277
Zastanawiam się, czy na rabacie oddzielającej części ogrodu mogłabym umieścić wiśnie
"Umbraculifera"? Podsadzone np dereniem białym? (rabata zaznaczona białym kółkiem).

____________________
Matylda - Moje początki i brak doświadczenia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies